Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsem mě jednoho krásného rána ruplo v bedně a usmyslel jsem si že vyzkouším archa. Instalace celkem dobrá až na to že šel nainstalovat jenom áklad. Zbytek jsem nemusel stahovat, protože stejně nešel. Spuštění: bah ono to má konsoli! Ale neztratil jsem se a pomocí pacmana stáhl xka + fluxbox. Mno ale ouha konfigurace Xek nešla. Ani jeden ze tří nástrojů mi nepomohl. Ruční edit taky ne. Na ofic. foru mi nepomohli. Pak jsem to po třech dnech bootování slaxu zabalil s tím že vyzkouším fedoru 6. Tak to je tak skoro všechno.
P.S.: U mě nikdy standartní postupy nefungují, ostatním ano. Asi mám nějakou blbou karmu či co :)
Tiskni
Sdílej:
a asi se co nevidet vratim ke kubuntu, tam me bylo nejlip ...
prichazim na dalsi mouchy - nefunguje mount jako v mandrive nebo kubuntu ikdyz vsecko v fstabu je zapsany, potrebny programy nainstalovany (udev hal dbus pmount) a stejne nic. a zase ten problem co mam na kazdy druhy distribuci - ntfs oddily s daty. sice jdou pod userem mountnout ale neneni na ne pristup - nedostatecny prava. pritom v fstabu je option user a uzivatele mam pridanyho do vsech myslitelnejch skupin. proste bordel. at to mountuje do /mnt nebo /media je to stejny.
asi pockam na release kubuntu 7.04 a zase se vratim "domu" ...
pokud se me teda tohle nepovede nak vyresit ...echo user_allow_other >> /etc/fuse.conf
pro me by bylo idealni to kubuntu s nakym lepsim balickovacem. aby se me to za 3 mesice kompilovani vlastnich balicku nezaclo sypatTo sypání bych tipoval na PEBKAC. Zkuste to řešit jako já. Všechny extra programy umisťujte do separátních adresářů v
/opt
:
./configure --prefix=/opt/aplikace-0.0.0 && make sudo make installBalíčkovací systém tak nenarušíte, aplikaci budete moci kdykoliv odstranit prostým smazáním příslušného adresáře a nebude problém udržovat ani více verzí stejné aplikace.
mel sem i gentoo. ale po emerge -uDN world uz sem X nevidel nikdy vice. jakto, ze si ho tolik lidi tak pochvaluje? pro me to bylo maly soukromy peklo cely gentoo.To jsem nějak nepochopil. Co že se to stalo? Taky jsem zažil pár horkých chvilek (když jsem si třeba nechtěně odinstaloval půlku systému), ale vytrval jsem a nakonec jsem problém vyřešil a přitom jsem se i naučil něco nového. Gentoo chce trpělivost, odvahu a zkušenosti.
jakto, ze si ho tolik lidi tak pochvaluje?Protože ne každýho rozhází trivka...
DAEMONS
v /etc/rc.conf
přidat dbus
a hal
.
Load "dri"A následující úsek:
Section "DRI" Mode 0666 EndSectionPodrobný návod na zprovoznění X.org i ovladače nvidia je k dispozici na Arch Wiki. Naleznete tam i instrukce jak nainstalovat oficiální ovladač ručně, což šlo vyzkoušet jako poslední možnost. Já osobně doporučuji změnu distribuce pouze pokud: