V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
server1 \ server2 +--- gitserver --- NB server3 /server* -- WWW.git NB -- WWW.git, balik1.git, balik2.git, balik3.git ..... přičemž WWW.git obsahuje zhruba tytéž soubory jako souhrn všech balíků, ale v docela jiném uspořádání, co se týče adresářů (z historických důvodů a protože na serveru je to takhle nahňácané dohromady) Požadovaný workflow: WWW.git (server) --> WWW.git (NB) --> magie --> balik*.git --> balik*.ebuild --> sync NB..server --> emerge world --> přepsání souborů ve WWW.git V podstatě bych potřeboval, abych byl schopný nějakým (polo)automatickým způsobem vzít na NB z WWW.git repozitáře soubory i s historií změn od poslední synchronizace a rozhodit je do příslušných balik*.git, s tím, že se tam přenesou i ty commit hlášky. A po reinstalaci balíčků na server nějak podchytit nainstalované změny (teoreticky by to měl vychytat WWW.git(server), že by mu vyšlo, že ačkoliv jsou soubory přepsané, tak je obsah stejný, takže vše OK, nebo že se cosi pozměnilo a umožnit mi to dořešit, zda jde o nový vývoj z NB, nebo zda to přepisuju zastaralou verzí, která nějak unikla aktualizaci.) Git mám celkem už ochočený, ale na to jak vymyslet tuhle vychytávku jsem ještě nepřišel. (Zatím mi vychází nějaké dost složité přehrávání histori pomocí bashových skriptů a strašná spousta skriptů definujících, co kam překopírovat. Ale pořád se mi zdá, že to musí jít udělat nějak jednodušeji)
Tiskni
Sdílej:
Projekt_jedna +--A +--B (svazan s Projekt_dva--B) +--C Projekt_dva +--D +--E +--B ("origin" pro Projekt_jedna--B) +--Ftakze bych mohl udelat
cd Projekt_jedna/B git fetch Projekt_dva/B git merge Projekt_dva/B git push Projekt_dva/Ba ten fetch/merge/push by se tykal jen toho podstromu B a jeho protejsku B v druhem projektu. Myslim, ze jsem nekde zahledl cosi o sub-projektech, ale tehdy to nepochopil a nepotreboval - zkusim si to precist znovu, treba to nekam vede