abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 3
    23.5. 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (57%)
     (29%)
     (6%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 101 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 22.5. 14:43
    Rozcestník

    Zope, Plone - je to to prave?

    2.10.2006 17:10 | Přečteno: 1557× | poslední úprava: 3.10.2006 12:55

    Obcas sa mi pritrafi nejaky projekt vytvorenia/spravy webu, jednoducheho CMS, vytvorenie nejakej webovej databazy a podobne. Doteraz som to vzdy riesil dvojicou PHP+MySQL, ale poznate to, clovek nieco zbucha a potom pride niekto, kto tam chce pridat jednu (dve, desat) vlastnost a nakoniec je z toho celkom ina aplikacia...

    Zdravim vsetkych citatelov tohto blogu, kedze je toto moj prvy zapis, dovolim si na uvod par slov o mne. Kludne tuto cast preskocte. Pre pohodlnost pouzivam namiesto GNU/Linux len slovo Linux, ospravedlnujem sa vsetkym, ktorych to uraza:)

    Linux pouzivam asi styri roky, zacinal som so Slackware (na nom som vlastne naucil skoro vsetko, co dnes o Linuxe viem), neskor som sa pohraval s Gentoo, momentalne skusam Arch a Ubuntu. V sucasnosti pracujem vo firme, kde sa na CAD pouzivaju pracovne stanice s HP-UX + RHEL, o ktore sa staram. Samozrejme sa najde aj nejaky ten server.

    Kedze som jednak clovek, ktory sa rad uci nove veci a taktiez ma administracia zverenych systemov nevytazuje naplno, obcas sa pritrafi nejaky projekt vytvorenia/spravy webu, jednoducheho CMS, vytvorenie nejakej webovej databazy a podobne. Doteraz som to vzdy riesil dvojicou PHP+MySQL, ale poznate to, clovek nieco zbucha a potom pride niekto, kto tam chce pridat jednu (dve, desat) vlastnost a nakoniec je z toho celkom ina aplikacia. Problemom je to, ze zatialco na zaciatku projektu sa zdalo surove PHP ako postacujuce, s kazdym dalsim "feature requestom" clovek viac a viac skripe zubami a kod zacina byt cim dalej, tym menej prehladny a tazko udrziavatelny. Viem, ze so spravnym pristupom a disciplinou, je mozne pisat aj rozsiahle projekty v PHP prehladne, napriek tomu mam pocit, ze mozno existuje aj lepsia cesta. Skratka som si povedal, ze radsej investujem cas do studia nejakeho pokrocileho nastroja, nez by som mal stavat na svojich doterajsich skusenostiach s PHP, ktore sa podla mna na vacsie projekty zrejme naozaj nehodi (hovorim o PHP rady 4, s kvaziobjektovym programovanim). "Chcelo by to nastudovat nejaky framework", vravim si.

    A tu sa dostavam k jadru tohto zapisu, uz niekolko dni som ponoreny v dokumentacii trojice Python/Zope/Plone a snazim sa najst plusy a minusy pre taketo riesenie. Najskor sa pokusim zhrnut zakladne myslienky:

    Pod databazovou aplikaciou si predstavte napriklad knihu jazd; teda nieco, na co by podla mojich doterajsich skusenosti dalo pouzit nieco postavene na SQL databaze. Ako by ste na to isli, pouzili by ste ZODB, externu *SQL databazu, alebo nejaky celkom iny pristup? Udaje je samozrejme potrebne spracuvat (triedit, spocitavat, vyhodnocovat a podobne:) prostriedkami, ake ponuka SQL. Nejedna sa teda o "typicku webstranku", ale bolo by vhodne mat intranetovy web aj s podobnymi aplikaciami "pod jednou strechou". Viete si toto predstavit aj integrovane do Plone CMS?

    Pripadne, pouzili by ste nieco celkom ine? Za akekolvek postrehy vopred dakujem. Vsetky svoje dalsie pripadne skusenosti sa samozrejme budem snazit zvecnit aj v tomto blogu:)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.10.2006 19:32 s0 | skóre: 32 | blog: nejchytřejší kecy | prágl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    zope je miláček a je chladné a vládnoucí.

    Inu, důležité je hlavně to, jaká ta webaplikace má být. V případě knihy jízd, kde nejspíš budeš potřebovat všelijaké agregační a vůbec divné funkce nad daty stejně nejspíš použiješ relační db. Ale výpis uřivateli už pak můžeš dělat zopem.

    Jednoduchost a nedbalou eleganci zope oceníš v jiném případě. Třeba když budeš potřebovat aplikaci rozšířit, anebo když se budeš potřebovat vrátit k nějaké minulé verzi objektu atd.

    Pamatuj. že zope je něco jiného než LAMP. Jiná filozofie.

    a jako šlehačka na dortu: Bedřich Smetana (úplně nahý)... ehrm... tohle: zope.yarpen.cz (a má to i neveřejnou část pro kamarádi, co spolu chodíme) v zopu uděláš za 10-12 minut včetně hledání žáby na openclipart.org. V php bys to sice vyřešil také, ale zaplatil bys krutou bolestí.
    Kuolema Kaikille (Paitsi Meille).
    2.10.2006 20:20 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    Se Zopem moc zkušeností lidi nemají, což mi potvrzuje i fakt, že diskuzi v této chvíli (píšu druhý příspěvek) sleduje už 6 uživatelů. Pravda je taková, že Zope je výbornou platformou pro vývoj většiny webových aplikací. Volba metody ukládání dat se ani tak nedotýká Zopu, je to otázka, kterou budete řešit při jakémkoliv jiném řešení.

    Pokud přemýšlíte o ZODB a chcete data spravovat podobně, jako to dělá SQL, tak si nejdříve něco přečtěte o objektových databázích. Používá se zde zcela odlišný přístup. Do použití ZODB jsem se například já nikdy nepustil, ale prostudoval jsem možnosti a zkusil si nějaké příklady. Za relačními databázemi je velký kus historie a know-how, těžko se bude jiným přístupům prosazovat.

    Plone je výborná věc a pokud chcete aplikaci stavět portálově, určitě o Plone uvažujte. Rozhodně však doporučuji zatím používat stable verzi Zope 2.X, protože trojková má žalostně špatnou dokumentaci.
    2.10.2006 21:26 wo | skóre: 2 | blog: wo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    Zope/Plone - krásně se v tom dělá, ale chvíli to trvá než do něj člověk pronikne. Jakmile zvládneš vlastní šablony, tak už je to dobrý. Dokumentace je zpracovaná poměrně dobře, záludnosti většinou nejsou. Můžu jen doporučit.
    2.10.2006 21:28 wo | skóre: 2 | blog: wo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    Och- samozřejmě řada 2.x
    Mikos avatar 4.10.2006 11:49 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    Zope bych nebral, to je strašný monstrum ;-)

    Mnohem lepší je IMHO Django, opravdu luxusní webový MVC framework v Pythonu. Má trošku podobný koncept jako třeba Ruby On Rails (ale neopičí se po něm, vznikl zcela separátně ještě v době než propukla RoR-mánie ;-)), ale osobně se mi líbí o dost více (a to nejen kvůli tomu, že mám radši Python než Ruby).
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    4.10.2006 13:49 ant. chadima
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zope, Plone - je to to prave?
    plone - yes

    je to nakazlive

    a konecne lepsi nez php

    a pritom pritulnejsi nez j2ee

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.