abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX

    5.9.2008 08:51 | poslední úprava: 5.9.2008 09:31

    Dobrý den. Stavím si nové PC a rád bych se zbavil binárních driverů, se kterými nejsem dlouhodobě příliš spokojen. Doporučili by jste mi spíše Intel GMA X4500 (G45) nebo raději AMD 780G případně 790GX? Jde mi hlavně o funkční akceleraci videa a hodila by se i 3D akcelerace. Zatím se kloním spíše k Intelu, protože ovladače vyvíjí přímo otevřené, kdežto AMD dodává drivery pouze binární a opensource nechává ať si je kdo chce napíše sám. Takže si nejsem si jist, jestli proto jejich úroveň není druhořadé kvality. Co by jste mi doporučili? (viz test G45 na Phoronix.com)

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Anketa

    které řešení vybrat?
     (78 %)
     (8 %)
     (14 %)
    Celkem 51 hlasů

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Vojtěch Trefný avatar 5.9.2008 09:09 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Zajímavě koncipovaná otázka
    "Chci používat gr. kartu, která má opesource ovladače podporující 3D akceleraci. Mám si raději zvolit řešení, které to umožňuje (Intel) nebo to, které to neumožňuje (AMD)?"
    5.9.2008 09:14 R.S. | blog: hardware
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Nevím, kam až radeonHD pokročil. Dokud jsem nestavěl nové PC tak jsem se o to nezajímal. Takže ani nevím, kam vývoj RadeonHD v brzeké době pokročí. . Každé z řešení má své výhody a nevýhody. Výhodou AMD je například to, že PCIe16x slot mohu využít na cokoli. V Případě Intelu pouze na GK, protože při zapojení jakékoli karty do tohoto slotu se vypne GMA. Což je v případě využití například pro diskový řadič PCIe 4x docela průser :-(
    David Ježek avatar 5.9.2008 09:18 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Ahoj, vezmu to trochu obšírněji, ale neber to jako rejpání.
    ...rád bych se zbavil binárních driverů, se kterými nejsem dlouhodobě příliš spokojen...
    a to jsou čí? ati nebo nvidia?
    by jste
    byste příteli
    Jde mi hlavně o funkční akceleraci videa
    pak spíš AMD, umí to skvěle a rovnou ti přihodím dvě veci pro inspiraci: http://cdr.cz/a/25101, http://cdr.cz/a/25228
    a hodila by se i 3D akcelerace.
    i zde je 780G nebo ještě lépe 790GX výrazně lepší volbou. akorát jedině s closed-source drivery
    Zatím se kloním spíše k Intelu, protože ovladače vyvíjí přímo otevřené,
    to ale není záruka kvality a dokonalé funkčnosti všech aspektů

    Obávám se, že to co požaduješ (otevřené,bezproblémová akcelerace videa, tu a tam hry), neexistuje.
    5.9.2008 09:35 R.S. | blog: hardware
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    nVidia - jakš takš spokojenost, leč je to binární driver a nVidia některé věci neřeší, nebo řeší pomalu. Například známý problém s KDE4.

    ATI - totální nespokojenost. Fglrx je bezpochyby nejpříšernější driver, který jsem vůbec kdy viděl "pracovat". Pohledem na Catalyst ve WindowsXP mám pocit, že to asi nebude náhoda.
    pak spíš AMD, umí to skvěle a rovnou ti přihodím dvě veci pro inspiraci: http://cdr.cz/a/25101, http://cdr.cz/a/25228
    Děkuji za linky, leč nemám ani WindowsXP ani Windows Vista, což je takový malý důležitý detail. HD video celkově je mi ukradené, protože nepředpokládám, že se mi nějaké v příštích 2 letech dostane do ruky. Myslím že je rozumné se skromě spokojit alespoň se 100% funkčním Xv a XvMC, bez toho je mi HD platné asi stejně jako Ferari v sousedově garáži :-)

    Záruka kvality to není, leč mé zkušenosti hovoří jasně. Fglrx je zárukou nekvality a nefunkčnosti a nehodlám s ním již nikdy bojovat.

    5.9.2008 22:24 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    amd/ati mam od dob 9700pro .... v te dobe fglrx byla priserna vec ... a pod widlemi to same ....

    ale od te doby se toho mnoho zmenilo .... nvidia pomalu ale jiste de do kytek a amd/ati zvysuje kvalitu ovladacu + otevira vic a vic dokumentace pro open source
    USE="-gnome -kde";turris
    vain avatar 5.9.2008 10:20 vain | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    byste vs. by jste nejsou náhodou použitelné oba tvary?
    If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
    Vojtěch Trefný avatar 5.9.2008 10:35 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Ne!
    5.9.2008 09:20 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Tá karta vyzerá fakt dobre ale jediný dôvod prečo by som do nej šiel je no ehm dekodovanie hardérové h.264, ale po prečítaní

    "It was brought up at FOSDEM 2008 (and reiterated last week at OSCON 2008) that Intel's Keith Packard mentioned bringing support for more formats over to this video acceleration interface. In addition, once Gallium3D goes mainstream with users they will be able to benefit from a generic GPU video decoding, which relies upon the graphics processor's shaders. Another option for users interested in enhanced video playback will be through VA-API (Video Acceleration API), but work on that seems to be stalled."

    som trochu v pomykove tá moja nv g73 zvláda pure video(hardvérové dekódovanie od nvidie), ale ovládač jaksi nieje a to ani binárny.
    5.9.2008 09:23 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Tá intelácka karta (dá sa kúpiť aj do pcie-16x)
    5.9.2008 17:03 Mandarinka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Nejspíš se mílíte. Bude to jenom adaptér na vyvedení DVI výstupu nebo HDMI mimo MB.
    Jiří Němec avatar 5.9.2008 09:26 Jiří Němec | skóre: 22 | blog: BluPix | Horní Smrčné
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Nevím jak na tom jsou u intelu, jestli už mají podporu v přehrávačích. U toho AMD si spíše počkáme na patche do mplayeru. Ovladače to umí, nebo budou brzy umět viz: AMD's UVD2 & XvMC For Linux?.

    Trošku jsem si s UVD hrál teď o víkendu u kamaráda na win stroji s HD4850 a vypadalo to dost zajímavě, jen jsem v přehrávači zapnul UVD a vytížení cpu opravdu dramaticky kleslo. Což nic nemění na tom že ten stroj i bez toho neměl problémy s přehráním téměř čehokoliv, takže bych to tak nepřeháněl.
    Spock: "Logic, logic, logic. Logic is the beginning of wisdom, not the end.
    5.9.2008 10:25 Riddick
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Podla tvojho vyberu som spravne pochopi ze nie si este rozhodnuty aky CPU chces ci od AMD alebo Intel. Ak AMD tak jednodznacne AMD780/790 chipset ak Intel tak by som sa priklonil k tomu od Intelu chipsetu a nesetrit na kvalitnej doske. ja mam AMD+nforce nie je to zle ale v buducnosti sa uz radsej nforce vyhnem.. nemam sice integrovanu grafiku ale mam AMD cpu a v pciexpress mam radeon hd 2400 a je to super grafika s pouzitim 2d driverov radeonhd
    5.9.2008 10:27 R.S. | blog: hardware
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    A spokojenost? Nejaké zkušenosti s Xine? Případě xvid/divx a titulky? Vše bez problémů?
    Jan Drábek avatar 5.9.2008 22:54 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX
    Mě především intel drivery na X3100 pořádně nefungují (2D akcelerace se čas od času zasekává - nepřekresluje, 3D občas shazuje celý počítač...)

    U AMD nemůžu soudit, nevlastním.
    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    multi avatar 6.9.2008 13:45 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GMA X4500 vs. AMD 780G/790GX

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.