Nejnovější publikace, jež rozšířila knižní řadu Edice CZ.NIC, nese název Unity – První seznámení s tvorbou počítačových her. Jejím autorem je pedagog a programátor Tomáš Holan, který pojal svou knihu jako průvodce pro ty, kteří by se chtěli s tímto nástrojem pro tvorbu 2D i 3D počítačových her seznámit, ale nevědí, odkud začít. Elektronická verze knihy je k dispozici volně ke stažení ve formátech PDF (2,7 MB), EPUB (7,9 MB) a MOBI (19,6 MB). Tištěné vydání si mohou zájemci koupit u většiny knihkupců.
Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Rád se podělím o jednu epizodu z práce adminstrátorské, protože obsahuje pár technických zvrat(k)ů a možná i obecné životní poučení :)
Kolega se snažil zkopírovat jednu instanci databáze do druhé. Jenže se mu to pořád nedařilo. Řešili to na poradách už asi tři týdny a pořád žádný výsledek. Už od začátku jsem v hlavě tušil, že bych hravě zvládnul, ale sám toho mám hodně a vůbec, tenhle projekt není moje starost. Jenže to porady pořád natahovalo a už to začínal být opruz i pro mě. Tak jsem se do toho vložil a dobrovolně se nabídl, že vyřeším.
Jedná se o jednu Percona 5.6, čistě InnoDB databázi, ve které začalo konstantně leakovat místo na disku:
Projekt trochu znám a tušil jsem, že tam bude hodně databází a tabulek. Řešení za mě je komplet předumpování do nové čisté instance. Kolega zkoušel všelijak binárně a pomocí replikace bez výpadku, ale nikam se nedostal. A vůbec, dump je grunt, jak říkal můj dědeček administrátor. Navíc jsem se cítil silný v kramflecích, už jsem toto v menším měřítku párkrát dělal.
SELECT concat(table_schema, '.', table_name) tbl, engine, concat(round(table_rows/1000000,2),'M') rows, concat(round(data_length/(1024*1024*1024),2),'G') DATA, concat(round(index_length/(1024*1024*1024),2),'G') idx, concat(round((data_length+index_length)/ (1024*1024*1024),2),'G') total_size, round(index_length/data_length,2) idxfrac FROM information_schema.TABLES WHERE table_schema not in ('mysql', 'performance_schema', 'information_schema') ORDER BY data_length+index_length DESC;BTW toto SQL běželo půl hodiny.
while read -r db tabulka; do (( i++ )) echo "(${i} / ${tabulky_pocet}) ${db}.${tabulka}" while (( $(jobs -p | wc -l) >= $POCET_PARALELNICH )); do sleep 0.1 done predumpuj "$db" "$tabulka" & done <<< "$tabulky" wait echo "Done"Mysqldump sype data rourou rovnou do nové DB.
echo "$tables" | awk '{ i++; printf("%s %s %s\n", i, $1, $2) }' | xargs -n 3 -P "$POCET_PARALELNICH" ./predumpuj-worker.bashvýstup workeru loguji takto přímo v něm:
flock /root/predumpuj_worker.log echo "${1} ${2} ${3} ${ret}" >> /root/predumpuj_worker.logDíky tomuto logu a příkazu pv mám i jednoduchý progress i s ETA:
tail -n0 -f /root/predumpuj_worker.log | pv -l -s 550000 > /dev/nullTakto už šlape plnou rychlostí po celou dobu a plánuji ostré překlopení na druhou ráno. Čas celého dumpu: cca 70 minut. Skript je takto i mnohem kratší a elegantnější.
Tiskni
Sdílej: