plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak začínám blog. Budou to mimo jiné taky zápisky z Podniku, tedy Enterprise (aby tady nebyla taková idealistická nuda) a pak ještě takové ty normální věci. Začnu jednou čerstvou historkou z Podniku.
Předevčírem jsem zaznamenala výhru OSS nad Outlookem Express. Jedna Uživatelka přišla, že by chtěla, aby se jí v Outlooku zobrazoval "takový ten rozbalovací seznam s nabídkama, když se píše adresa". Neváhala jsem ani vteřinku a už měla na počítači nainstalovaný Thunderbird, který to umí už v základu. Ještě asi 3x přišla, že jí nesedí nějaké detaily - že se jí nezobrazují obrázky v některých mailech a jestli má kliknout na to "zobrazit obrázky" - to bylo celkem lehké. Pak přišla na to, že neumí vložit signaturu v různých jazycích, to už mi trvalo býl a musela jsem na to najít nějakou extension (uff, ještě že něco takového existuje) a teď už se uživatelka docela dlouho neozvala, takže to můžu celé označit za drobné vítězstí OSS.
Ten samý den odpoledne si Šéf stěžoval, že se nemůže dostat do banky. Explorer se asi pokoušel otevřít nové okno, které si vzápětí nejsíš zablokoval. Odvážně jsem zkusila protlačit Firefox, který dokonce s danou bankou spolupracoval a vypadalo to na další vítězství, ale pak jsem dostala několik očekávatelných otázek.
Co je to ten Firefox?
To je prohlížeč, jiný než Explorer, je podle mě lepší.
A v čem je lepší?
Tak na to jsem nebyla připravená. Vykládat něco o webových standardech ekonomovi? O otevřeném kódu a svobodném software?
No... Umí záložky a je bezpečnější.
Co jsou to záložky?
Tak jsem mu vysvětlila, co jsou to záložky. Líbila se mu ta myšlenka, ale připadalo mu to zbytečně komplikované a skončil s tím, že "to určitě nevyužije". Pak přišla další otázka, na kterou jsem neuměla odpovědět.Jak je to ale s tou bezpečností, v Podniku všichni používají Explorer, ten je nebezpečný?
No a jsem v koutě. Co na to říct, když jsem zodpovědná za bezpečnost sítě? Že je Explorer nebezpečný? Vždyť ho všichni používají a já jsem žádný zákaz nevydala. Ukončila jsem náš minirozhovor v duchu, že se to nedá až tak úplně měřit a šla jsem si po svých. Za celý den teda OSS vs MS 1:1.
A jaké z toho plyne poučení? Že o změně software nerozhoduje ani filosofie, ani úžasné nové funkce, ale naprosto nepodstatné detaily. Aspoň teda v Podniku.
Tiskni
Sdílej:
Lidé jsou líní se cokoliv nového učit. V tom je zakopaný pes. Takže pokud chci do našeho podniku něco protlačit tak na to musím jít od lesa. Nejprve prozkoumat co v dané oblasti skutečně používají a jaké funkce používají ve stávajícím sw a tady je první výhybka - nemohuli nabídnout všechny stávající funkce + něco opravdu potřebného navíc, co sami chtějí navíc, pokud sami nechtějí, pak nemá cenu zkoušet nic dalšího. Dále je třeba zajistit důkladnou přípravu a zkušební provoz (na sobě), protože každá pozdější chyba bude minimálně 20x nafouknuta a minimálně 50x předhozena šéfovy na poradách jako důkaz neschopnosti IT oddělení.
Nemusím jistě zdůrazňovat poučku o základním chování uživatele při výskytu chyby. Pokud se v podřadné funkci programu objeví 1x za 3 měsíce nepodstatná chyba, bude uživatel vašemu nadřízenému (zásadně nikoliv vám) reportovat takto: "Ono mě tu nikdy nic nefunguje".
Neboli najít slabé místo dotyčné osoby, což u mne je třeba právě logika.