abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.6. 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1974 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Projekt Nemesis - hw a inštalácia

    17.11.2008 17:01 | Přečteno: 2323× | 5 | poslední úprava: 18.11.2008 14:39

    Rozhodol som sa postaviť si home server. Kedže tieto úvahy som tu už mal, avšak som to z rôznych dôvodov nemohol dotiahnuť do zdarného konca, "sníval som ďalej", sledoval som novinky a kalkuloval a prerataval :-). Až nakoniec som sa rozhodol svoj domáci server postaviť.

    Hardware

    case: fortron dh-153b
    power suply: fortron 200W
    mb: Intel Little Falls + Atom 230
    hdd: 3x Seagate, 500G SATA2, 32M cache
    ram: 1x2GB DDR2
    additional PCI controler: STLAB A-230 
    ups: APC Back UPS ES 550
    

    Rozdelenie diskov

    / - 7.9G - (sda1, sdb1, sdc1) swRAID1
    /srv/storage1 - 483G - (sda5)
    /srv/storage2 - 483G - (sdb5)
    /srv/backup_storage - 483G - (sdc5) 
    (zalohy zo storage1 a storage2 + nejaké archívy z klientských staníc)
    
    Dôvodov prečo som nezvolil RAID5 alebo RAID1 skrz všetkýmy diskami je niekoľko.

    Na inštaláciu som zvolil Debian Etch 4.0r5. Inštalácia prebehla v poriadku (akurát sietovka hlásila dropped packety). Takže nasledovala reinštalácia ovládača sieťovej karty...
    apt-get install make
    apt-get install gcc
    apt-get install linux-kbuild-2.6.18
    apt-get install linux-headers-2.6.18-6
    apt-get install linux-headers-2.6.18-6-686
    wget -c ftp://202.65.194.212/cn/nic/r8101-1.009.00.tar.bz2
    tar xjf r8168-8.008.00.tar.bz2
    cd r8168-8.008.00
    vi r8168-8.008.00/src/Makefile
    Original:
    KDIR := /lib/modules/$(KVER)/build
    Upravene:
    KDIR := /usr/src/linux-headers-2.6.18-6-686/
    make clean && make modules && make install
    rmmod r8169
    echo “\nblacklist r8169\n” >> /etc/modprobe.d/blacklist
    mv /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko \
    /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/net/r8169.ko.bak
    depmod -a
    insmod ./src/r8101.ko
    ifconfig -a
    mv /boot/initrd.img-`uname -r` /boot/initrd.img-`uname -r`.bak
    mkinitramfs -o /boot/initrd.img-`uname -r` `uname -r`
    shutdown -h now
    

    Zarazil ma výpis /sbin/apcaccess - zapojenie je spravne (simuloval som aj vypadok prúdu :-D) - no je to divné...

    APC      : 001,034,0855
    DATE     : Mon Nov 17 16:48:29 CET 2008
    HOSTNAME : nemesis
    RELEASE  : 3.12.4
    VERSION  : 3.12.4 (19 August 2006) debian
    UPSNAME  : BackUPS
    CABLE    : USB Cable
    MODEL    : Back-UPS ES 550
    UPSMODE  : Stand Alone
    STARTTIME: Mon Nov 17 16:47:08 CET 2008
    STATUS   : ONLINE
    LINEV    : 216.0 Volts
    LOADPCT  :   0.0 Percent Load Capacity
    BCHARGE  : 100.0 Percent
    TIMELEFT :  45.2 Minutes
    MBATTCHG : 5 Percent
    MINTIMEL : 3 Minutes
    MAXTIME  : 0 Seconds
    LOTRANS  : 180.0 Volts
    HITRANS  : 266.0 Volts
    ALARMDEL : Always
    BATTV    : 13.5 Volts
    LASTXFER : No transfers since turnon
    NUMXFERS : 0
    TONBATT  : 0 seconds
    CUMONBATT: 0 seconds
    XOFFBATT : N/A
    STATFLAG : 0x07000008 Status Flag
    MANDATE  : 2007-12-21
    SERIALNO : 5B0751T41672
    BATTDATE : 2000-00-00
    NOMBATTV :  12.0
    FIRMWARE : 28.D2 .I USB FW:D2
    APCMODEL : Back-UPS ES 550
    END APC  : Mon Nov 17 16:49:06 CET 2008
    

    Ešte som doinštaloval nmap, hdparm, hddtemp, uptimed, samba, vsftpd, irssi, screen, links, lynx, mirrordir, lighttpd, munin, bzip2, mc + všetko čo na správnom textovom serveri nesmie chýbať...

    Hddtemp

    nemesis:~# hddtemp /dev/sda
    /dev/sda: ST3500320AS: 38°C
    nemesis:~# hddtemp /dev/sdb
    /dev/sdb: ST3500320AS: 35°C
    nemesis:~# hddtemp /dev/sdc
    /dev/sdc: ST3500320AS: 30°C
    

    Hdparm

    nemesis:~# hdparm -Tt /dev/sda
    
    /dev/sda:
     Timing cached reads:   1254 MB in  2.00 seconds = 627.07 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  302 MB in  3.00 seconds = 100.63 MB/sec
    nemesis:~# hdparm -Tt /dev/sdb
    
    /dev/sdb:
     Timing cached reads:   1214 MB in  2.00 seconds = 606.68 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  324 MB in  3.01 seconds = 107.73 MB/sec
    nemesis:~# hdparm -Tt /dev/sdc
    
    /dev/sdc:
     Timing cached reads:   1210 MB in  2.00 seconds = 604.73 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  246 MB in  3.02 seconds =  81.45 MB/sec
    
    

    Todo

    P.S. privítam nápady načo všetko ste využili vy svoj domáci server okrem úložišťa dát a ako záznamové médium pre kamery/teplomery...

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Limoto avatar 17.11.2008 17:31 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    A to ti stačí 100Mbit LAN? A řadič bych vzal radši A-214, má 4 porty (4x SATA a 2x eSATA vzadu - 2 porty se přepínají), jenom je potřeba dát dotaz, málokde ho mají v ceníku...
    Limoto avatar 17.11.2008 17:33 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Teď jsem si všiml, že tam máš 500GB disky... Nejsou náhodou 640GB výhodnější, novější, rychlejší, úspornější a chladnější?
    Michal Fecko avatar 17.11.2008 17:34 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    A su Seagate? :-)
    Limoto avatar 17.11.2008 17:36 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Jsou. A Samsung rulez! :-D
    Michal Fecko avatar 17.11.2008 17:40 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Aha, njn :-D kazdopadne disky su starsieho data (2007) a boli uz ciastocne naplnene - v tej dobe boli iba 500G a 750G - 750 boli hodne predrazene...
    Michal Fecko avatar 17.11.2008 17:38 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Sietovka na serveri je 1Gbit, switch je 100Mbit (na Wifi routri) - takze zatial musi stacit (teraz to da 8 - 11MB/s) - kazdopadne jeden z dovodov preco som tam raid nedaval bol aj ten ze 2 disky uz boli "naplnene na polovicu"... a mam doma aj A-214 ale ext. SATA nebudem (zatial) vyuzivat...
    Limoto avatar 17.11.2008 17:39 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Cože? Na tu síťovku přišels jak?
    Michal Fecko avatar 17.11.2008 17:41 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hellium - hw a inštalácia
    Aha, mea culpa - 100Mbit - tak to bude musiet stacit :-D
    17.11.2008 19:26 Chocolate Bear | blog: Chocolate Bear
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Hullium - hw a inštalácia
    V závislosti na umístění by se to dalo využít i jako VOIP fén nebo přehrávadlo hudby.

    Každopádně bych na to dal nějaké indexovátko a vyhledávátko (typu meta tracker) a nějaké generovátko náhledů pro videa (něco co vyblejskne různé pozice z jednoho videa a dá je do jednoho vobrázku - hodí se, když třeba člověk hledá konkrétní díl nějakého seriálu ale nepamatuje si který /pozn. pro freshmouse: ano, lze to použít i na pornoklipy/).
    THIS IS SPARTA!
    xxxs avatar 18.11.2008 15:22 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Nemesis - hw a inštalácia
    preco sa projekt helium zmenil na nemesis a preco tieto nazvy?
    Michal Fecko avatar 18.11.2008 16:58 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Projekt Nemesis - hw a inštalácia
    Hellium sa zmenil na Nemesis koli tomu ze som zabudol ze jeden server s menom Hellium uz spravujem (aj ked nevlastnim) :-D. A nazvy su proste nazvy - odlisuju stroje... Nic viac za tym nehladaj...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.