V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tak tento zapisok je cerstvy a kratky, dnes som totiz zmenil na terajsom hlavnom desktope procesor. Konkretne AMD Sempron LE-1100 (1,9Ghz, 256K L2 cache,45W) za AMD Athlon X2 EE 4600+ (2x(2,4Ghz,512K L2 cache), 65W). Vela ludi ma prehovaralo na Phenom X3/X4, ale tie cenovo aj spotrebou dost odskakovaly od tohto modelu. Mam na tom stroji 64b debiana, takze uz sa tesim na vecerne testovanie. Vecer este taktiez pridam par informacii do sekcii HW. Premyslam este na kupou grafickej karty ako nahradu za IGP nVidia 7025 - stara znama otazka ATI alebo nVidia sa ale nekona, som rozhodnuty pre ATI HD3850 X2 (RV670 PRO) ale este pockam kym jej klesne cena alebo rovno pockam na HD4850 (RV770 PRO)
Sice hry hram iba obcas, a tak je to do urcitej mieri zbytocna spotreba navyse, ale tieto karty ponukaju obrovsky vypocetny potencial ktory sa vzdy prida... Avsak este som nikdy nic cez graficku kartu nepocital... Ake programy pod Linuxom dokazu vyuzit potencial grafickej karty pri vypoctoch (da sa na to pouzit znamy john the ripper napr. alebo ako to funguje)?
Tiskni
Sdílej: