plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tak tento zapisok je cerstvy a kratky, dnes som totiz zmenil na terajsom hlavnom desktope procesor. Konkretne AMD Sempron LE-1100 (1,9Ghz, 256K L2 cache,45W) za AMD Athlon X2 EE 4600+ (2x(2,4Ghz,512K L2 cache), 65W). Vela ludi ma prehovaralo na Phenom X3/X4, ale tie cenovo aj spotrebou dost odskakovaly od tohto modelu. Mam na tom stroji 64b debiana, takze uz sa tesim na vecerne testovanie. Vecer este taktiez pridam par informacii do sekcii HW. Premyslam este na kupou grafickej karty ako nahradu za IGP nVidia 7025 - stara znama otazka ATI alebo nVidia sa ale nekona, som rozhodnuty pre ATI HD3850 X2 (RV670 PRO) ale este pockam kym jej klesne cena alebo rovno pockam na HD4850 (RV770 PRO)
Sice hry hram iba obcas, a tak je to do urcitej mieri zbytocna spotreba navyse, ale tieto karty ponukaju obrovsky vypocetny potencial ktory sa vzdy prida... Avsak este som nikdy nic cez graficku kartu nepocital... Ake programy pod Linuxom dokazu vyuzit potencial grafickej karty pri vypoctoch (da sa na to pouzit znamy john the ripper napr. alebo ako to funguje)?
Tiskni
Sdílej: