Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »A co tak miesto blogu písat do bugzilly?a v bugzille sa da hlasovat?![]()
Ale k otázce - lepší by to IMO nebylo, protože by nebylo na první pohled zřejmé, co takové + dělá."+" samozrejme odpocitava...
a v bugzille sa da hlasovat?Ano.
Přidám ještě jeden - (podle mého názoru nejvážnější) důvod proti znaménku plus:
tento server navštěvujeme i my nevidomí a naše odečítače obrazovky mohou samotné znaménko plus ignorovat. Někteří čtenáři pak nemusejí vědět, že na tom místě něco je.
tento server navštěvujeme i my nevidomíDíky za připomenutí. Často se na to zapomíná, což je dost blbé. Vždycky jsme se snažili mít portál přístupný, ale ne vždy se na to pamatuje.
Musím uznat, že váš portál opravdu přístupný je a všem jeho pracovníkům za to patří snad nejen můj velký dík.
Připomínka pro eventuální webmastery, kteří čtou tuto stránku: pokud chcete mít server přístupný a vynaložit na to co nejmenší náklady, podívejte se na stránky iniciativy Blind Friendly Web.
S odečítačem obrazovky NVDA ve Windows a s Firefoxem s těmi tlačítky není problém, odečítač Orca v Linuxu ještě vyzkouším a dám vědět.
Horší je to s odečítačem WinMonitor - ten podporuje pouze Internet Explorer a v něm se ta tlačítka vůbec neobjevují, jak už zmínil Luboš Doležal.
Obecně ovšem mají odečítače obrazovky s Ajaxem problémy - například s Google Mailem se prakticky nedá pracovat.bez přepnutí na zobrazení "Klasické HTML".
To předělání layoutu příznivěji pro odečítače obrazovky bude fajn, velice je vítám.
Co jsem slíbil, to jsem zvyklý plnit: proto se hlásím z Ubuntu. S odečítačem obrazovky Orca a tlačítky "Rozbalit" a "Sbalit" není sebemenší problém.
Písmo bych nechal jak je. Jen lidé neznalí uměle zmenšují velikost textu - pak ovšem zhorší jeho čitelnost čtenářům, kteří nemají oči zcela v pořádku, tedy nejen zrakově postiženým. Nám uživatelům odečítačů obrazovky je to sice jedno, ale ještě zhruba před rokem jsem nadával na (slušně řečeno) "hlupáky, kteří na stránkách zmenšují velikost textu". Teď takto začíná nadávat moje maminka, které je devětašedesát. Webmasterům zmenšujícím písmo nebo určujícím jeho pevnou velikost v pixelech či bodech bych zakázal tvořit stránky. Například majitelé MSIE 6 mají na takových stránkách smůlu a většinou je opouštějí, aniž by je četli. Lidí se zrakovými problémy přibývá, takže jejich podíl mezi čtenáři stoupá.
Nechal jsem si to písmo na stránce posoudit a prý na těch tlačítcích větší není - na svoje oči radši nespoléhám. . Na stránku kterou jsem udělal pro podporu odečítače obrazovky WinMonitor jsem umístil snímek:
http://oko.euweb.cz/screenshoty/abclinuxu.png.
Tak nevím.
Tiskni
Sdílej: