plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
A co tak miesto blogu písat do bugzilly?a v bugzille sa da hlasovat?![]()
Ale k otázce - lepší by to IMO nebylo, protože by nebylo na první pohled zřejmé, co takové + dělá."+" samozrejme odpocitava...
a v bugzille sa da hlasovat?Ano.
Přidám ještě jeden - (podle mého názoru nejvážnější) důvod proti znaménku plus:
tento server navštěvujeme i my nevidomí a naše odečítače obrazovky mohou samotné znaménko plus ignorovat. Někteří čtenáři pak nemusejí vědět, že na tom místě něco je.
tento server navštěvujeme i my nevidomíDíky za připomenutí. Často se na to zapomíná, což je dost blbé. Vždycky jsme se snažili mít portál přístupný, ale ne vždy se na to pamatuje.
Musím uznat, že váš portál opravdu přístupný je a všem jeho pracovníkům za to patří snad nejen můj velký dík.
Připomínka pro eventuální webmastery, kteří čtou tuto stránku: pokud chcete mít server přístupný a vynaložit na to co nejmenší náklady, podívejte se na stránky iniciativy Blind Friendly Web.
S odečítačem obrazovky NVDA ve Windows a s Firefoxem s těmi tlačítky není problém, odečítač Orca v Linuxu ještě vyzkouším a dám vědět.
Horší je to s odečítačem WinMonitor - ten podporuje pouze Internet Explorer a v něm se ta tlačítka vůbec neobjevují, jak už zmínil Luboš Doležal.
Obecně ovšem mají odečítače obrazovky s Ajaxem problémy - například s Google Mailem se prakticky nedá pracovat.bez přepnutí na zobrazení "Klasické HTML".
To předělání layoutu příznivěji pro odečítače obrazovky bude fajn, velice je vítám.
Co jsem slíbil, to jsem zvyklý plnit: proto se hlásím z Ubuntu. S odečítačem obrazovky Orca a tlačítky "Rozbalit" a "Sbalit" není sebemenší problém.
Písmo bych nechal jak je. Jen lidé neznalí uměle zmenšují velikost textu - pak ovšem zhorší jeho čitelnost čtenářům, kteří nemají oči zcela v pořádku, tedy nejen zrakově postiženým. Nám uživatelům odečítačů obrazovky je to sice jedno, ale ještě zhruba před rokem jsem nadával na (slušně řečeno) "hlupáky, kteří na stránkách zmenšují velikost textu". Teď takto začíná nadávat moje maminka, které je devětašedesát. Webmasterům zmenšujícím písmo nebo určujícím jeho pevnou velikost v pixelech či bodech bych zakázal tvořit stránky. Například majitelé MSIE 6 mají na takových stránkách smůlu a většinou je opouštějí, aniž by je četli. Lidí se zrakovými problémy přibývá, takže jejich podíl mezi čtenáři stoupá.
Nechal jsem si to písmo na stránce posoudit a prý na těch tlačítcích větší není - na svoje oči radši nespoléhám. . Na stránku kterou jsem udělal pro podporu odečítače obrazovky WinMonitor jsem umístil snímek:
http://oko.euweb.cz/screenshoty/abclinuxu.png.
Tak nevím.
Tiskni
Sdílej: