V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vsimol som si ze sa zacalo na hlavnej stranke abclinuxu.cz pouzivat tlacidlo "Rozbalit" pri poradniach (pre rozbalenie dalsich X otazok). Dost to rusi celkovu prehladnost stranky - kedze ich tam je za sebou viac. Nebolo by preto lepsie ich zmenit na obycajne "+" ??
Tiskni
Sdílej:
A co tak miesto blogu písat do bugzilly?a v bugzille sa da hlasovat?![]()
Ale k otázce - lepší by to IMO nebylo, protože by nebylo na první pohled zřejmé, co takové + dělá."+" samozrejme odpocitava...
a v bugzille sa da hlasovat?Ano.
Přidám ještě jeden - (podle mého názoru nejvážnější) důvod proti znaménku plus:
tento server navštěvujeme i my nevidomí a naše odečítače obrazovky mohou samotné znaménko plus ignorovat. Někteří čtenáři pak nemusejí vědět, že na tom místě něco je.
tento server navštěvujeme i my nevidomíDíky za připomenutí. Často se na to zapomíná, což je dost blbé. Vždycky jsme se snažili mít portál přístupný, ale ne vždy se na to pamatuje.
Musím uznat, že váš portál opravdu přístupný je a všem jeho pracovníkům za to patří snad nejen můj velký dík.
Připomínka pro eventuální webmastery, kteří čtou tuto stránku: pokud chcete mít server přístupný a vynaložit na to co nejmenší náklady, podívejte se na stránky iniciativy Blind Friendly Web.
S odečítačem obrazovky NVDA ve Windows a s Firefoxem s těmi tlačítky není problém, odečítač Orca v Linuxu ještě vyzkouším a dám vědět.
Horší je to s odečítačem WinMonitor - ten podporuje pouze Internet Explorer a v něm se ta tlačítka vůbec neobjevují, jak už zmínil Luboš Doležal.
Obecně ovšem mají odečítače obrazovky s Ajaxem problémy - například s Google Mailem se prakticky nedá pracovat.bez přepnutí na zobrazení "Klasické HTML".
To předělání layoutu příznivěji pro odečítače obrazovky bude fajn, velice je vítám.
Co jsem slíbil, to jsem zvyklý plnit: proto se hlásím z Ubuntu. S odečítačem obrazovky Orca a tlačítky "Rozbalit" a "Sbalit" není sebemenší problém.
Písmo bych nechal jak je. Jen lidé neznalí uměle zmenšují velikost textu - pak ovšem zhorší jeho čitelnost čtenářům, kteří nemají oči zcela v pořádku, tedy nejen zrakově postiženým. Nám uživatelům odečítačů obrazovky je to sice jedno, ale ještě zhruba před rokem jsem nadával na (slušně řečeno) "hlupáky, kteří na stránkách zmenšují velikost textu". Teď takto začíná nadávat moje maminka, které je devětašedesát. Webmasterům zmenšujícím písmo nebo určujícím jeho pevnou velikost v pixelech či bodech bych zakázal tvořit stránky. Například majitelé MSIE 6 mají na takových stránkách smůlu a většinou je opouštějí, aniž by je četli. Lidí se zrakovými problémy přibývá, takže jejich podíl mezi čtenáři stoupá.
Nechal jsem si to písmo na stránce posoudit a prý na těch tlačítcích větší není - na svoje oči radši nespoléhám. . Na stránku kterou jsem udělal pro podporu odečítače obrazovky WinMonitor jsem umístil snímek:
http://oko.euweb.cz/screenshoty/abclinuxu.png.
Tak nevím.