Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vsimol som si ze sa zacalo na hlavnej stranke abclinuxu.cz pouzivat tlacidlo "Rozbalit" pri poradniach (pre rozbalenie dalsich X otazok). Dost to rusi celkovu prehladnost stranky - kedze ich tam je za sebou viac. Nebolo by preto lepsie ich zmenit na obycajne "+" ??
Tiskni
Sdílej:
A co tak miesto blogu písat do bugzilly?a v bugzille sa da hlasovat?![]()
Ale k otázce - lepší by to IMO nebylo, protože by nebylo na první pohled zřejmé, co takové + dělá."+" samozrejme odpocitava...
a v bugzille sa da hlasovat?Ano.
Přidám ještě jeden - (podle mého názoru nejvážnější) důvod proti znaménku plus:
tento server navštěvujeme i my nevidomí a naše odečítače obrazovky mohou samotné znaménko plus ignorovat. Někteří čtenáři pak nemusejí vědět, že na tom místě něco je.
tento server navštěvujeme i my nevidomíDíky za připomenutí. Často se na to zapomíná, což je dost blbé. Vždycky jsme se snažili mít portál přístupný, ale ne vždy se na to pamatuje.
Musím uznat, že váš portál opravdu přístupný je a všem jeho pracovníkům za to patří snad nejen můj velký dík.
Připomínka pro eventuální webmastery, kteří čtou tuto stránku: pokud chcete mít server přístupný a vynaložit na to co nejmenší náklady, podívejte se na stránky iniciativy Blind Friendly Web.
S odečítačem obrazovky NVDA ve Windows a s Firefoxem s těmi tlačítky není problém, odečítač Orca v Linuxu ještě vyzkouším a dám vědět.
Horší je to s odečítačem WinMonitor - ten podporuje pouze Internet Explorer a v něm se ta tlačítka vůbec neobjevují, jak už zmínil Luboš Doležal.
Obecně ovšem mají odečítače obrazovky s Ajaxem problémy - například s Google Mailem se prakticky nedá pracovat.bez přepnutí na zobrazení "Klasické HTML".
To předělání layoutu příznivěji pro odečítače obrazovky bude fajn, velice je vítám.
Co jsem slíbil, to jsem zvyklý plnit: proto se hlásím z Ubuntu. S odečítačem obrazovky Orca a tlačítky "Rozbalit" a "Sbalit" není sebemenší problém.
Písmo bych nechal jak je. Jen lidé neznalí uměle zmenšují velikost textu - pak ovšem zhorší jeho čitelnost čtenářům, kteří nemají oči zcela v pořádku, tedy nejen zrakově postiženým. Nám uživatelům odečítačů obrazovky je to sice jedno, ale ještě zhruba před rokem jsem nadával na (slušně řečeno) "hlupáky, kteří na stránkách zmenšují velikost textu". Teď takto začíná nadávat moje maminka, které je devětašedesát. Webmasterům zmenšujícím písmo nebo určujícím jeho pevnou velikost v pixelech či bodech bych zakázal tvořit stránky. Například majitelé MSIE 6 mají na takových stránkách smůlu a většinou je opouštějí, aniž by je četli. Lidí se zrakovými problémy přibývá, takže jejich podíl mezi čtenáři stoupá.
Nechal jsem si to písmo na stránce posoudit a prý na těch tlačítcích větší není - na svoje oči radši nespoléhám. . Na stránku kterou jsem udělal pro podporu odečítače obrazovky WinMonitor jsem umístil snímek:
http://oko.euweb.cz/screenshoty/abclinuxu.png.
Tak nevím.