Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Teda vychádzam presnejšie z toho, že aspoň na 99% to vraj tak platí. Ako ale získať, zakomponovať a využívať biometrické údaje na Linuxe? Získať by asi problém nebol (očnú rohovku skrz webkameru, fotku oka ??? - najskor nedostatočný spôsob ale pre naše potreby snaď postačí) otlačky prstov skrz čítačku otlačkov prstov (huh ? ).
Napadá ma jedna vec, ak by som chcel svoje biometrícké údaje iba
zdigitalizovat - môžu slúžiť (uložené) jedine na overenie mojej autenticity, na preukazovanie sa (digitálne biometrické údaje) asi použiť nedajú. Bolo to však fajn ak by som sa na secure shell prihlasoval SD kartou na ktorej by bol kľúč zostavený (ako?) z mojich biometrických údajov z očnej rohovky, či prsta. Riziko je že sa k tej SD karte niekto dostane, skopíruje si ju a získa nielen moje biometrické údaje ale aj prístup k secure shellu. Ak by boli digitálne biometrické údaje mojej osoby naozaj používané jedine na overenie autenticity tak je potrebné nosiť so sebou snímacie potreby (no dobre, zariadenia ) ktoré by poslali moje údaje na overenie (zase otázka ako?). Samozrejme je treba biometrickú autentifikáciu kombinovať s klasickým kódom - či kódovým slovom.
Možno troška zmätočný zápisok, ale pointa znie otázkou asi takto... Máte skúsenosti s používaním, získavaním, spracovávanim a autentifikovaním sa pomocou biometrických údajov na Linuxe? Ak áno podeľte sa o svoje skúsenosti, zaujimavé projekty alebo informácie v diskusii. Ďakujem aj za každé nasmerovanie tým správnym smerom.
Tiskni
Sdílej:
Možno troška zmätočný zápisokJJ
Máte skúsenosti s používaním, získavaním, spracovávanim a autentifikovaním sa pomocou biometrických údajovNe, a nechci. Když se ti leakne heslo, můžeš ho změnit. Rohovka se mění blbě
Ne, a nechci. Když se ti leakne heslo, můžeš ho změnit. Rohovka se mění blběNé že bych ti to přál, ale když si nedáš pozor při práci s pilou a uřízneš si ruku, nebo si nedejbože omylem vypíchneš oko nožem, tak stále můžeš to rootovské heslo namačkat na klávesnici tužkou žmoulající v puse ;-P Samozřejmě nesmíš být hlupák a před touto nešťastnou náhodou si to nastavit. Takovéhle přihlašování já osobně beru jako víceméně zrychlené a příjemnější. Osobně heslo na notebooku zadám stejně rychle, jako přejedu prstem po čtečce, ale vypadá to efektně ne?
Upřímě mě fakt nebavilo pořád přejíždět rukou po čtečce. Navíc, když mrzlo a já na střeše panelového domu potřeboval přístup do Win, které jsem si kdysi "zabezpečil" na otisk, trochu mě naštvalo že zmrlé prsty nesedí s otiskem :)
Skoda, ze jsi nedaval pozor ve skole. Z rohovky, to je to pruhledne, co kryje oko, bys toho moc nevykoukal, nebot je prakticky stejna u vsech lidi.No som sa sekol, ja viem, ty chyby nerobis... Kazdopadne su pristroje ktore i dokazu zmerat hrubku, drsnost a ohyb rohovky, a tento udaj by sa dal tiez ako biometrický do istej miery využiť. Ale myslel som samozrejme duhovku.
Na kazdy pad bys z cehokoli podobneho pres webovou kameru vykoukal uplne hovno, vzhledem k jejimu rozliseni.To bezpochyb, aj ked na tieto "neprofesionálne" účely by niektoré informácie získane z dúhovky aj "webovkou" mohli (snáď, netuším - neskúšal som) použiť (niektoré unikátne charakteristiky - ja na tu webovu kameru tlačím lebo by to bola relatívne dobre rozšírená "čítačka" tohto biometrického údaju).
duhovka je jedinecna, takze az tak malo by to nebolo. sietnica je nepouzitelna. je prilis hlboko, malo kontrastna. da sa to riesit, ale behat po identifikacii s uplne roztiahnutymi zornicami by bola krutost.
I scanování sítnice se dá použít a používá jak pro autentizaci tak pro identifikaci. Akorát to není tak pohodlné jako čtečky otisků prstů (strkat pořád oko k nějaké kameře by se asi málokomu chtělo) a pro běžné použití na notebooku to je asi blbost (nějakou webkou ji určitě nenascanujete).
skĺbiť? (
ak by som chcel svoje biometrícké údaje iba zdigitalizovat - môžu slúžiť jedine na overenie mojej autenticity, na preukazovanie sa (digitálne biometrické údaje) asi použiť nedajú.
Tím chtěl básník říci co? Že autentizace není identifikace?
|Biometricky udaj| \ / | |Digitalne ulozenie| \ / | |Iba kontrola autenticity|- udaj by som dodal "analogovo" nejakej citacke ta by ho porovnala s bezpecne ulozenym digitalnym zaznamom tejto informacie, nie samotne niekde ulozene autentifikacne udaje (tzn. nie pomocou SD karty na ktorej by som mal ulozene biometricke udaje a nimy by som sa (alebo ktokolvek iny) identifikoval)|
Tak to jo. Máte pravdu.
Je třeba si uvědomit, že biometrická autentizace je ve skutečnosti autentizace veřejně známým tokenem a celá bezpečnost spočívá ve schopnosti čtečky odlišit živý token od podvrhu.
Problém je, že tohle hračky za pár dolarů (webkamery, čtečky otisků na noteboocích apod.) vůbec nesplňují. A ty za mnoho dolarů taky moc ne. Prakticky se to řeší tak, že se ke čtečce postaví lidský doprovod, který tuhle část zaručuje místo čtečky.
Prakticky se to řeší tak, že se ke čtečce postaví lidský doprovod, který tuhle část zaručuje místo čtečky.Prakticky este stale mozem hrat ze som zabudol heslo - alebo by citačka mohla snímať či prst splňuje teplotné atributy (či je ten prst "živý")
alebo by citačka mohla snímať či prst splňuje teplotné atributy (či je ten prst "živý")
tiež nieje problém zfalšovať. Hodím ho na minútku do mikrovlnky a má požadovanú teplotu :D
No fuj...
Ten příspěvek je teda dost chaotický. Mám takový pocit, že pletete pojmy identifikace (zjištění identity) a autentizace (ověření identity).