plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
LCD by nemel zarit vubec, u CRT vydava nebezpecne zareni proud elektronu narazejici do masky a LCD pouziva zcela jinou techniku, mozna jestli podsvetleni trubicema taky trochu nezari.
LCD by nemel zarit vubec
Ani ve viditelné části spektra? :-)
Hehe, ten obrazek s Wifi je skvelej. Neco podobnyho jsme nedavno resili v praci. Firma provedla mereni Wifi signalu a navrhla umisteni AP. Nektery byly v kanclech. Prinesl jsem jeden do jednoho kanclu a jeden chlapik, at to odnesu treba do vedlejsi mistnosti, ze ho z wifi boli hlava. Tak jsem to odnesl. Druhej sefik ale rek, ze se to da presne tam, kde to firma naplanovala, protoze sefikovo sefik (vyssi sefik) si porad stezuje, ze se mu na iphonu ztraci wifi signal, kdyz prochazi budovou. Tak jsme AP dali zpet do kanclu ke chlapikovi, kteryho z toho boli hlava. Tak si chlapik stezoval, ze ho boli hlava. Tak sefik rekl, ze zkusime wifi signal vypnout, ale nikomu to nereknem. Za tyden po vypnuti wifi chlapik z kanclu zase psal email, ze ho boli hlava. Takze asi tak:)
A jedna asistentka taky nechtela wifi v kanclu, ale ve vedlejsim kanclu ji nevadila:)
Nejvic me ale fakt bere, kdyz tomu cloveku nevadi, ze to AP je ve vedlejsi mistnosti za drevenou tenkou "zdi", v kapse ma mobil, po celej budove je rozvedenej bezdratovej telefon a v budove ma APcka jeste jinej provider. Ale on si stezuje zrovna na to AP, ktery ma v kanclu:)
Bohuzel, tak blby tam lidi nejsou:) Navic zrovna tohle AP ma antentku. Mame pak jeste cisco s integrovanou antenou, ale i tak se lidi ptaji, co to je a neodvazil bych se jim kecat a navic ani netusim, co bych si tak jinyho mohl vymyslet:)
LCD vyzařuje nějaké ty elektromagnetické vlny z elektroniky ale to je bezvýznamné. Staré monitory s baňatou obrazovkou někdy trošku zářily rentgenově jak už bylo řečeno ale novější už byly stíněné takže bez obav. K tomu vypínání spotřebičů tvrdým vypínačem, má to jistá pozitiva. Dost to šetří energii. Jistě, dnešní přístroje už tolik ve stendbáju tolik nežerou ale když se to posčítá tak to zas tak bezvýznamné není. Taky je menší riziko že při bouřce přiběhne po vedení nějaká neplecha. Můj názor na škodlivost záření z elektroniky, mobilů a podobně je že neškodí ani tak ty přístroje jako životní styl který přinášejí. Prostě když někdo telefonuje dvacet hodin denně tak ho z toho brzo klepne ale nebude to zářením. Vykašli se na záření, víc ti uškodí když se budeš nervovat kvůli blbostem. Jak říká jeden můj kamarád: nerozčiluj se, rupne ti cévka a budeš tahat nohu.
Jo a mobil samozřejmě na noc vypínám taky, mám k tomu dobrý důvod. Nikdo mě nemůže po nocích otravovat. Bráchovi jednou ve dvě v noci volal kolega že je v hospodě a potřeboval by půjčit dvě stovky. Když byl poslán tam kam slunce nesvítí tak obtelefonoval dalších pár kolegů. když ho všichni poslali do pérdele tak je všechny obvolal znova aby se jim omluvil.
Zkuste ochranné energetické znaky nebo odrušovač škodlivého záření monitorů, případně univerzální variantu.
Upozornění: Kopírováním ztrácí znak svou účinnost a původce zneužití si může energeticky ublížit.
spirály se jako antény používají celkem často. Ploché, kuželové i válcové šroubovice. Na nějaké frekvenci by to asi dost solidně vysílalo. Jsou na to simulační programy ale já žádný nepoužívám. při svém anténářském kutění jsem si vystačil s osvědčenýma konstrukcema.
Otevřená case - co by tam mohlo kde zářit?!
Všechno možné. Měl jsem docela dlouhý čas dřevěný "case" a bylo dost znát, když jsem se postavil mezi TV a PC - zlepšil se výrazně signál, protože jsem kapacitou těla zastavil to brutální rušení. Jinak byly na TV běžně vidět chaotické pruhy a dokonce i ve zvuku bylo prskání jak člověk jezdil myší nebo když se pracovalo s procesorem, grafikou a hdd.. zlatá plechová krabice
Jediné, co mi na počítači strašně vadilo, bylo pískání.
To mně taky. Hlavně kondenzátory na základní desce mi dělaly podivný zvuk, šustivý a pískavý který se měnil podle zatížení počítače. To jsem ale neznal napájecí zdroj od notebooku Asus, který naprázdno piští jak mučená myš a pomůže jen ho elektricky zatížit, a nebo odpojit od sítě..
... ale existují i vyjímky, třeba berilium nebo hliník ...Jinak ona ta klasifikace dost záleží na oboru, třeba astronomové pri pousouzeni metalicity hvězd považují za "kovy" cokoliv co není vodík a helium, protože uvnitř hvězdy jsou chemické vlastnosti nepodstatné
To "by jsi si" si příště, prosím, odpusťte, nebo přivedete brzo do hrobu mě.
Výsledky 1 - 10 z asi 10 500 česky psaných stránek na dotaz "by jsi si"se zapnutým filtrem Bezpečné hledání (0,07 sekund) Výsledky 1 - 10 z asi 172 000 česky psaných stránek na dotaz "by sis"se zapnutým filtrem Bezpečné hledání (0,19 sekund)Něco jsem nepochopil?
Na "sex s velbloudem" mi google taky najde nějaké výskyty a přesto mě to nepřesvědčí abych ho začal provozovat.
(9800 "by jsi si" hyperkorektního patvaru oproti 162000 vskytům správného "by sis" není nějak moc.)
Tiskni
Sdílej: