Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
V té anketě se jedná o "čistokrevný" Debian Lenny nebo se počítá i mix ?
#"Load an Alternate Configuration File” ---> .config + upravime co trebaTen .config si přece načte sám... Jinak spolehlivější zdroj configu aktuálně běžícího jádra je v /proc (musí to bejt povolený v jádře, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že to někde nebylo), takže bych spíš používal
zcat /proc/config.gz > .config
Jinak spolehlivější zdroj configu aktuálně běžícího jádra je v /procPokud neděláš v prasárny, tak v Debianu je .config v /boot spolehlivý dost.
vzhledem k tomu, že stahuješ a instaluješ zdrojáky do /usr/src
, tipuju, že pracuješ jako root. Fuj.
make mrproper
je IIRC u jader 2.6 zbytečné
make clean
není úplně dobře; pokud se budeš pokoušet překládat jádro znovu ze stejných zdrojáků (například kvůli opravě konfigurace), tak to pravděpodobně nepůjde, protože tam zůstanou informace o tom, které kroky make-kpkg už udělal (a které tudíž nebude chtít znova). Správně je fakeroot-sysv make-kpkg clean
nevím, co máš za Lennyho, ale binárka fakeroot
IIRC už nebyla ani v Etchi. Správně je fakeroot-sysv
. A jestli děláš jako root, tak je to IMO navíc zbytečné.
(detail) kernel_image a kernel_headers je už asi 3 roky zastaralé, správně je linux_headers a linux_image
díky za CONCURRENCY_LEVEL - to jsem neznal
vzhledem k tomu, že stahuješ a instaluješ zdrojáky do /usr/src, tipuju, že pracuješ jako root. Fuj.preco fuj? a co zmena prav v /usr/src?
make mrproper je IIRC u jader 2.6 zbytečnézvyk
make clean není úplně dobře; pokud se budeš pokoušet překládat jádro znovu ze stejných zdrojáků (například kvůli opravě konfigurace), tak to pravděpodobně nepůjde, protože tam zůstanou informace o tom, které kroky make-kpkg už udělal (a které tudíž nebude chtít znova). Správně je fakeroot-sysv make-kpkg cleandik, zapamatam
nevím, co máš za Lennyho, ale binárka fakeroot IIRC už nebyla ani v Etchi. Správně je fakeroot-sysv. A jestli děláš jako root, tak je to IMO navíc zbytečné.hint:
which fakeroota
/etc/alternatives
(detail) kernel_image a kernel_headers je už asi 3 roky zastaralé, správně je linux_headers a linux_imageopat zvyk - vacsinou pouzivam distro kernel - kompilujem raz za rok
díky za CONCURRENCY_LEVEL - to jsem neznalaspon nieco pozitivne
preco fuj? a co zmena prav v /usr/src?Stále fuj.
hint: which fakeroot
$ which fakeroot $
a /etc/alternatives
Tohle jsem nepochopil.
Čára je tady docela jasná: kernel-space versus user-space.Podivná čára, vzhledem k tomu, že prakticky všechny programy běží v obou...
> Co už teda OK není? A hlavně proč?
Cinnosti primo souvisejici s administraci daneho stroje je asi vcelku v poradku provadet pod rootem (coz je, koneckoncu, administratorsky ucet).
Hm, někteří tu ještě evidentně neobjevili skupinuvzhledem k tomu, že stahuješ a instaluješ zdrojáky do /usr/src, tipuju, že pracuješ jako root. Fuj.preco fuj? a co zmena prav v /usr/src?
src
. :-P
http://wiki.debian.org/DebianKernel
není jednodušší použít na debianu nové jádro třeba odtud?
stable != "bezpečná a stabilní" &&
jiné (novější) jádro != "nestabilní" &&
stable == "časem prověřená a stejně se chovající, žádné nové fce" &&
jiné (novější) jádro == "kvalitnější ovladače pro nový HW"
Zdravim , skousim podle navodu delat 2.6.31 a nejde mi to , hlasi to :
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.31'
/usr/bin/make -j2 EXTRAVERSION=-custom ARCH=i386 \
-C Documentation/lguest
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.31/Documentation/lguest'
cc -m32 -Wall -Wmissing-declarations -Wmissing-prototypes -O3 -I../../include -I../../arch/x86/include -U_FORTIFY_SOURCE lguest.c -o lguest
lguest.c:21:25: error: sys/eventfd.h: není souborem ani adresářem
lguest.c: In function ‘create_thread’:
lguest.c:1021: warning: implicit declaration of function ‘eventfd’
make[1]: *** [lguest] Error 1
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.31/Documentation/lguest'
make: *** [debian/stamp/build/kernel] Error 2
lguest.c:21:25: error: sys/eventfd.h: není souborem ani adresářem
Chybí Ti balíček s hlavičkovými soubory:
$ apt-file search linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-486: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-486/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-686: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-686/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-686-bigmem: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-686-bigmem/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-amd64: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-amd64/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-common: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-common/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-common-openvz: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-common-openvz/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-common-vserver: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-common-vserver/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-common-xen: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-common-xen/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-openvz-686: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-openvz-686/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-vserver-686: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-vserver-686/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-vserver-686-bigmem: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-vserver-686-bigmem/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.26-2-xen-686: /usr/src/linux-headers-2.6.26-2-xen-686/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.29-bpo.2-common: /usr/src/linux-headers-2.6.29-bpo.2-common/include/linux/eventfd.h linux-headers-2.6.30-bpo.1-common: /usr/src/linux-headers-2.6.30-bpo.1-common/include/linux/eventfd.h
Tiskni
Sdílej: