Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zápisky v tomto blogu podléhají licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-SA 4.0).
Git repozitář se zdrojovými soubory tohoto blogu v pandoc markdown formátu: marbu/abclinuxu-blog-hromada.
Při prolézání cizího git repozitáře mě nedávno napadla jednoduchá myšlenka:
mít tak příkaz git-cd
, který by fungoval stejně jako
cd
, ale s cestami by pracoval relativně k samotnému repozitáři. A
ukázalo se, že to jde (v bashi) poměrně přímočaře zařídit.
První věc, co bylo potřeba zjistit je cesta k aktuálnímu git working tree, což se nechá vypsat "jednoduše" takto:
$ git rev-parse --show-toplevel
Btw přidal jsem si pro to v .gitconfig
alias root
,
ale není to dál pro samotnou funkci git-cd
třeba.
Jelikož chceme měnit aktuální adresář shellu, není jiná cesta než jít cestou
tvorby shell funkce (definované např, v ~/.bashrc
):
git-cd() { if ! GIT_ROOT=$(git rev-parse --show-toplevel); then return 1 fi if [[ $# = 0 ]]; then cd ${GIT_ROOT} elif [[ "$1" = - ]]; then cd - else cd "${GIT_ROOT}/$1" fi }
Funkce pak funguje tak, že volání git-cd
bez parametrů změní
aktuální pracovní adresář na root git repa (pokud se zrovna v nějakém
nacházíme) a jinak se snaží přejít do zadaného adresáře v rámci repozitáře:
$ cd /home/martin/projects/nitrate/trunk/nitrate/docs $ git root /home/martin/projects/nitrate $ git-cd design/Milestone $ pwd /home/martin/projects/nitrate/design/Milestone $ git-cd $ pwd /home/martin/projects/nitrate
I když funkční, taková funkce není celá bez podpory doplňování. To ale taky není složité zařídit:
# bash autocompletion for git-cd _git-cd() { if ! GIT_ROOT=$(git rev-parse --show-toplevel); then return 1 fi # current word to complete local CUR=${COMP_WORDS[COMP_CWORD]} # remove absolute paths if [[ "$CUR" =~ ^/ ]]; then CUR=${CUR#"/"} fi COMPREPLY=($(cd $GIT_ROOT; compgen -S '/' -d $CUR)) } complete -o nospace -F _git-cd git-cd
A tím se dostáváme k použitelnému řešení
Menší problém by (pro někoho) mohlo být, že shell funkci není možně přímo
volat přes git cd
právě proto, že to není skript, ale jen shell
funkce. Což mi ale osobně přijde jako nepodstatný detail. Teoreticky by se to
sice dalo to obejít přes definici další shell funkce git
, co by
fungovala jako wrapper, např:
git() { if [[ $1 = cd ]]; then git-cd "$2" else /usr/bin/git "$@" fi }
Ale pak by přestalo fungovat doplňování v bashi. Možná by to i tak šlo nějak ohackovat, ale to mi vážně za tu námahu nestojí :)
Jinak pochopitelně nejsem první, koho něco takového napadlo udělat, viz třeba:
Ale na druhou stranu jsem nenašel, že by něco podobného bylo třeba v
git/contrib
nebo v bashrc nějaké distribuce.
Tiskni
Sdílej:
Dej to do samostatného skriptu, ten umísti do ~/bin a nastav si tam $PATH. Pak to bude fungovat správně.No to právě nejde, protože
cd
je vnitřní funkce shellu, která mění přímo stav
procesu, ve kterém ho spustíš. Neznám způsob, jak změnit aktuální adresář
v shellu z jiného procesu (nějaký hnusný hack se nepočítá :)
Asi by se hodil i git-pwd, který by ukázal cestu relativně ke kořenu repositáře.Díky. Ten git-pwd není špatný nápad, a fungoval by i jako obyčený skript.
Jak to funguje se submoduly?Jako každý jiný git nástroj, tj. v submodulu ti
git root
vypíše cestu k kořenovému adresáři submodulu.
Poslal jsi už patch do upstreamu?Ještě ne, ale mám v plánu se aspoň zeptat na mailing listu. Totiž to, že je to je jen obyčejná shellová funkce trochu komplikuje distribuci z upstreamu ke koncovým uživatelům.
No to právě nejde, protože cd
je vnitřní funkce shellu, která mění přímo stav
procesu, ve kterém ho spustíš. Neznám způsob, jak změnit aktuální adresář
v shellu z jiného procesu (nějaký hnusný hack se nepočítá :)
Oops... asi bych měl chodit spát dřív.