Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
nejsou ani veřejné datasheetyNevím, zda-li je vůbec potřeba něco víc dodat. To třeba takový Asus/Broadcom ke svým boardům dodává ke svému loaderu nejen zdrojáky, ale i velmi pěknou dokumentaci(API) a dokonce různé typy jak si doprogramovat do jejich loaderu další moduly. Je to fakt nádhera. Tak nějak bych si to představoval.
bez jakékoliv abstrakce.Nebo to jsem asi řekl dost blbě. Spíš bych to řekl takto: Pokud pomineme nějaké vnitřní inicializace procesoru a interní microcode, tak ten blok kódu co vznikne je první proud instrukcí, které projdou procesorem ihned ihned po startu.
Nicméně oproti linuxovému jádru bude asi jediná výhoda malá velikost kódu.Vždyť právě. A jediná abstrakce od procesoru v podobě procesoru. Něco jako můj dětský sen. Jinak další věc co to CFE po inicializaci dělá je, že načte z NAND ELF do paměti a JMP na něj (ve valné většině případů právě Linuxové jádro, ale kdo se s ním nechce zbytečně zatěžovat, klidně si může zkompilovat vlastního
Linux na druhé straně umí věci jako MMC over GPIO apod...Potřebný modul není problém si naprogramovat a zařadit. Klidně by se dalo inspirovat existujícím modulem do Linuxového jádra. Teda to už by se spíš mluvilo asi o portaci, ale to je jedno.
RedBoot ne!No, nebudu lhát. Krom jedné zkompilované verze v jakési krabičce jsem s ním ještě neměl moc tu čest. Ale vím, že je k němu zdroják a vím, že na něj dost narážím. Opravdu je to taková hrůza?
OpenFirmware je ta cesta!Díky moc. Projdu a poučím se.
Opravdu je to taková hrůza?Ne, prý je to docela dobré řešení, ale osobně jsem se s ním nikdy nepotkal. Podle ohlasů má ale taky své mouchy, a hlavně neřeší nic kromě bootování, zatímco OpenFirmware je propracovaný systém správy HW, který umožňuje elegantně dělat spoustu věcí, pro které jsou při použití BIOSu vytvářeny hacky a obezličky. Škoda, že všichni pro tyto účely raději používají zastaralý BIOS, překomplikované ACPI a proprietární hacky.
Pak by si tam každý mohl dát, co by chtěl.Vzhledem k tomu, že výrobci vydělávají na BIOSech peníze - stejná deska, ale lepší BIOS, který zpřístupňuje víc jejích možností, tak je to dost nepravděpodobné.
Tiskni
Sdílej: