Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Dokud to nebude Coreboot nebude to ono. Zatím člověk musí většinou přežít s proprietárními BIOSy. Dá se mezi nimi vůbec vybrat lepší řešení? V minulém roce vyšlo například najevo, že inženýři v AMI zprasili ACPI natolik, že na některých deskách měl Linux velké problémy. Přihlížíte při nákupu desky k dodavateli BIOSu? A který BIOS preferujete?
Tiskni
Sdílej:
nejsou ani veřejné datasheetyNevím, zda-li je vůbec potřeba něco víc dodat. To třeba takový Asus/Broadcom ke svým boardům dodává ke svému loaderu nejen zdrojáky, ale i velmi pěknou dokumentaci(API) a dokonce různé typy jak si doprogramovat do jejich loaderu další moduly. Je to fakt nádhera. Tak nějak bych si to představoval.
bez jakékoliv abstrakce.Nebo to jsem asi řekl dost blbě. Spíš bych to řekl takto: Pokud pomineme nějaké vnitřní inicializace procesoru a interní microcode, tak ten blok kódu co vznikne je první proud instrukcí, které projdou procesorem ihned ihned po startu.
Nicméně oproti linuxovému jádru bude asi jediná výhoda malá velikost kódu.Vždyť právě. A jediná abstrakce od procesoru v podobě procesoru. Něco jako můj dětský sen. Jinak další věc co to CFE po inicializaci dělá je, že načte z NAND ELF do paměti a JMP na něj (ve valné většině případů právě Linuxové jádro, ale kdo se s ním nechce zbytečně zatěžovat, klidně si může zkompilovat vlastního
Linux na druhé straně umí věci jako MMC over GPIO apod...Potřebný modul není problém si naprogramovat a zařadit. Klidně by se dalo inspirovat existujícím modulem do Linuxového jádra. Teda to už by se spíš mluvilo asi o portaci, ale to je jedno.
RedBoot ne!No, nebudu lhát. Krom jedné zkompilované verze v jakési krabičce jsem s ním ještě neměl moc tu čest. Ale vím, že je k němu zdroják a vím, že na něj dost narážím. Opravdu je to taková hrůza?
OpenFirmware je ta cesta!Díky moc. Projdu a poučím se.
Opravdu je to taková hrůza?Ne, prý je to docela dobré řešení, ale osobně jsem se s ním nikdy nepotkal. Podle ohlasů má ale taky své mouchy, a hlavně neřeší nic kromě bootování, zatímco OpenFirmware je propracovaný systém správy HW, který umožňuje elegantně dělat spoustu věcí, pro které jsou při použití BIOSu vytvářeny hacky a obezličky. Škoda, že všichni pro tyto účely raději používají zastaralý BIOS, překomplikované ACPI a proprietární hacky.
Pak by si tam každý mohl dát, co by chtěl.Vzhledem k tomu, že výrobci vydělávají na BIOSech peníze - stejná deska, ale lepší BIOS, který zpřístupňuje víc jejích možností, tak je to dost nepravděpodobné.