OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem si nainstaloval OO 3.1.1. Vyzkoušel s "export OOO_FORCE_DESKTOP=kde4" i bez něj. Výsledek je pořád "nativní file dialog" z OpenOffice. Bohužel, z menu vypadla položka "Use OpenOffice.org dialogs", kde šlo zrušit zakřížkování, takže to nejde vypnout (viz obrázek). Řešil to už někdo?
Tiskni
Sdílej:
Neřešil, protože mi KDE4 dialogy fungují...
Mám OO 3.1.1 (OOO310m19 Build:9420) z go-oo.org a čudl na dialogy Open Office tam mám
Nové Kubuntu bude obsahovat upravené OpenOffice.org pro KDE. Vypadá to docela pěkně, nejen KDE open/save dialog.
Mohu potvrdit
Gentoo 64bit, openoffice-bin.
Tak si chci zkompilovat verzi s podporou KDE4, ale ebuild useflag ignoruje (ač nevidím žádný důvod). Tuší někdo co s tím?
# USE="kde" emerge -av app-office/openoffice These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies ... done! [ebuild N ] media-libs/vigra-1.6.0 USE="jpeg png tiff zlib -doc -fftw -test" 16,139 kB [ebuild N ] app-text/libwpd-0.8.14 USE="-doc" 415 kB [ebuild N ] virtual/poppler-0.12.0 USE="-lcms" 0 kB [ebuild N ] dev-perl/Archive-Zip-1.30 193 kB [ebuild N ] app-office/openoffice-3.1.1 USE="bash-completion cups dbus gstreamer ldap nsplugin opengl pam (-aqua) -binfilter -debug -eds -gnome -gtk -java (-kde) -mono -odk -templates" LINGUAS="cs -af -ar -as_IN -be_BY -bg -bn -br -brx -bs -ca -cy -da -de -dgo -dz -el -en -en_GB -en_US -en_ZA -eo -es -et -eu -fa -fi -fr -ga -gl -gu -he -hi_IN -hr -hu -id -it -ja -ka -kk -km -kn_IN -ko -kok -ks -ku -lt -mai -mk -ml_IN -mn -mni -mr_IN -nb -ne -nl -nn -nr -ns -oc -or_IN -pa_IN -pl -pt -pt_BR -ru -rw -sa_IN -sat -sd -sh -sk -sl -sr -ss -st -sv -sw_TZ -ta -ta_IN -te_IN -tg -th -ti_ER -tn -tr -ts -uk -ur_IN -uz -ve -vi -xh -zh_CN -zh_TW -zu" 427,491 kB Total: 5 packages (5 new), Size of downloads: 444,236 kB
# Nirbheek Chauhan <nirbheek@gentoo.org> (22 Sep 2009) # Broken with KDE4, mask for now >=app-office/openoffice-3.1.1 kdeAle řeknu ti, že není o co stát, funguje to děsně.
Díky, jediné co bych chtěl je právě ten file dialog. Výchozí v openoffice neumí bookmarky. A když jsem to přepnul na gnome (gtk dialog) tak to taky fungovalo děsně - chyběly ikony a podobně...
Škoda, že se tam nedá nacpat alespoň kgtk. Asi si budu muset počkat na funkční verzi.
Mě to funguje bez problému. Asi to máte v gentoo nějaký jeblý...
A máte skutečně ooo kde integration nainstalován? A bezpečně funguje? Vidíte OOo ve skinu KDE (plastic, keramic)? Víte že pokud spustíte OOo pod KDE4 tak integrace s KDE3 se nerozpozná a nenahodí automaticky a musíte si to vynutit.
Pokud jsem použil OOO_FORCE_DESKTOP=kde na instalaci OOo bez KDE3 integrace (Mandriva distribuční balíčky) tak se nestalo nic, nahodilo se OOO_FORCE_DESKTOP=default, což paradoxně znamená GTK widgety (čili SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk a ne SAL_USE_VCLPLUGIN=gen) ale OOo staré dialogy (netuším která proměnná určuje tohle). Pak jsem samozřejmě neměl ani volbu Use OOo dialog boxes protože nedává smysl, není o čem rozhodovat, není alternativa, jsou tam jen ty staré OOo dialogy.
Musíte mít OOo zkompilovanou s volbou
--enable-kde4
http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=103284
Jedná se stále o velmi experimentální vlastnost, má to bugy, takže ve většině buildů není povolená, včetně toho z go-oo (a hádám vanilla na tom bude stejně a asi většina distribucí).
Pokud nechcete vysloveně testovat ale OOo používáte primárně na práci a ne na hraní, vřele doporučuji použít KDE 3 integrace.
A proč by někdo chtěl používat takovou sračku, jako je KDE?
Proto!