OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem si nainstaloval OO 3.1.1. Vyzkoušel s "export OOO_FORCE_DESKTOP=kde4" i bez něj. Výsledek je pořád "nativní file dialog" z OpenOffice. Bohužel, z menu vypadla položka "Use OpenOffice.org dialogs", kde šlo zrušit zakřížkování, takže to nejde vypnout (viz obrázek). Řešil to už někdo?
Debian to v posledních letech nemá lehké. Podle mnohých totiž Ubuntu ukázalo, jak by měl přístup vývojářů Debianu vypadat, kdyby to dělali pořádně. Vztah mezi Debianem a Ubuntu pak není zrovna ideální a podle komentátorů jsou vývojáři Debianu často jen banda flamerů, kteří se raději pořád hádají nebo si na něco stěžují místo, aby pracovali .
V poradně se ni neděje, tak zkouším svůj dotaz položit tady, snad to nevadí. Pořizuji základní desku s paticí AM2+/AM3 pro nějaký ten Phenom II a dost váhám jaký mám zvolit chipset. Podle Techreportu mají totiž jižní můstky AMD problémy s AHCI režimem, a pak by bylo asi vhodnější zvolit chipset nForce 8200 či 750a/780a.
http://www.techreport.com/articles.x/15690/9
http://www.techreport.com/articles.x/17061/9
http://www.techreport.com/articles.x/17328/8
Má zde někdo podobně negativní zkušenosti s jižními můstky AMD případně není lepší zvolit rovnou chipset nForce?
Jako procesor uvažuji něco mezi Athlon x2 250, Phenom x2 550, případně úsporný Phenom X4 905e či X4 810. Energeticky náročnější kousky s TDP > 95W už mi přijdou poněkud nenažrané.