Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Neřešil, protože mi KDE4 dialogy fungují...
Mám OO 3.1.1 (OOO310m19 Build:9420) z go-oo.org a čudl na dialogy Open Office tam mám
Nové Kubuntu bude obsahovat upravené OpenOffice.org pro KDE. Vypadá to docela pěkně, nejen KDE open/save dialog.
Mohu potvrdit
Gentoo 64bit, openoffice-bin.
Tak si chci zkompilovat verzi s podporou KDE4, ale ebuild useflag ignoruje (ač nevidím žádný důvod). Tuší někdo co s tím?
# USE="kde" emerge -av app-office/openoffice These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies ... done! [ebuild N ] media-libs/vigra-1.6.0 USE="jpeg png tiff zlib -doc -fftw -test" 16,139 kB [ebuild N ] app-text/libwpd-0.8.14 USE="-doc" 415 kB [ebuild N ] virtual/poppler-0.12.0 USE="-lcms" 0 kB [ebuild N ] dev-perl/Archive-Zip-1.30 193 kB [ebuild N ] app-office/openoffice-3.1.1 USE="bash-completion cups dbus gstreamer ldap nsplugin opengl pam (-aqua) -binfilter -debug -eds -gnome -gtk -java (-kde) -mono -odk -templates" LINGUAS="cs -af -ar -as_IN -be_BY -bg -bn -br -brx -bs -ca -cy -da -de -dgo -dz -el -en -en_GB -en_US -en_ZA -eo -es -et -eu -fa -fi -fr -ga -gl -gu -he -hi_IN -hr -hu -id -it -ja -ka -kk -km -kn_IN -ko -kok -ks -ku -lt -mai -mk -ml_IN -mn -mni -mr_IN -nb -ne -nl -nn -nr -ns -oc -or_IN -pa_IN -pl -pt -pt_BR -ru -rw -sa_IN -sat -sd -sh -sk -sl -sr -ss -st -sv -sw_TZ -ta -ta_IN -te_IN -tg -th -ti_ER -tn -tr -ts -uk -ur_IN -uz -ve -vi -xh -zh_CN -zh_TW -zu" 427,491 kB Total: 5 packages (5 new), Size of downloads: 444,236 kB
# Nirbheek Chauhan <nirbheek@gentoo.org> (22 Sep 2009) # Broken with KDE4, mask for now >=app-office/openoffice-3.1.1 kdeAle řeknu ti, že není o co stát, funguje to děsně.
Díky, jediné co bych chtěl je právě ten file dialog. Výchozí v openoffice neumí bookmarky. A když jsem to přepnul na gnome (gtk dialog) tak to taky fungovalo děsně - chyběly ikony a podobně...
Škoda, že se tam nedá nacpat alespoň kgtk. Asi si budu muset počkat na funkční verzi.
Mě to funguje bez problému. Asi to máte v gentoo nějaký jeblý...
A máte skutečně ooo kde integration nainstalován? A bezpečně funguje? Vidíte OOo ve skinu KDE (plastic, keramic)? Víte že pokud spustíte OOo pod KDE4 tak integrace s KDE3 se nerozpozná a nenahodí automaticky a musíte si to vynutit.
Pokud jsem použil OOO_FORCE_DESKTOP=kde na instalaci OOo bez KDE3 integrace (Mandriva distribuční balíčky) tak se nestalo nic, nahodilo se OOO_FORCE_DESKTOP=default, což paradoxně znamená GTK widgety (čili SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk a ne SAL_USE_VCLPLUGIN=gen) ale OOo staré dialogy (netuším která proměnná určuje tohle). Pak jsem samozřejmě neměl ani volbu Use OOo dialog boxes protože nedává smysl, není o čem rozhodovat, není alternativa, jsou tam jen ty staré OOo dialogy.
Musíte mít OOo zkompilovanou s volbou
--enable-kde4
http://www.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=103284
Jedná se stále o velmi experimentální vlastnost, má to bugy, takže ve většině buildů není povolená, včetně toho z go-oo (a hádám vanilla na tom bude stejně a asi většina distribucí).
Pokud nechcete vysloveně testovat ale OOo používáte primárně na práci a ne na hraní, vřele doporučuji použít KDE 3 integrace.
A proč by někdo chtěl používat takovou sračku, jako je KDE?
Proto!
Tiskni
Sdílej: