Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobre dopoledne,
mam problem, ktery bych potreboval resit, a protoze, jak znamo, linuxaci rozumi(me) vsemu a nejlepe, zeptam se i tady v blogu (jelikoz problem neni vazan primo s tuxem).
Mam pracovni notebook Prestigio N157, ktery za beznych okolnosti vzdy slapal jak hodinky. S nastupem veder se vsak zacal projevovat mensi problem. Kazdou chvili chyba pri cteni z hdd (HITACHI HTS726060M9AT00 60GB/7200rpm). Kdyz jsem testoval v linuxu, obcas nasel chybu a opravil, jindy nic a pak zase. To same ve Windows. Nakonec jsem si poridil diagnosticky nastroj od Hitachi, ktery mi po chvilce oznamil:
Samozrejme potrebuju funkcni stroj, takze udalost musim nejak resit. Vec se ma tak, ze po prichodu do prace a zapnuti testu v chladnem prostredi (jeste tu nemame vedro) test probehl bez potizi (od HITACHI) a hdd nejevi znamky zadnych problemu.
Jak byste resili problem s hdd? Mate podobne zkusenosti s podobnym hardware? Koupili byste jiny disk nebo myslite, ze novy by se pravdepodobne choval stejne? Modlili byste se, aby u zakaznika nebylo vedro?
Anketu neprikladam, protoze nemam chut studovat, jak se to dela a potrebuji konstruktivne poradit. Dik za ochotu.
Tiskni
Sdílej:
hddtemp
.
Každopádně by mě zajímalo, jakou to má teplotu při chybě, protože jsem disky (WesternDigital a Seagate) provozoval i na 57˚C a nic.
# hddtemp /dev/hda /dev/hda: Maxtor 6L250R0: 37 CTeplota v místnosti: 27°C Normální teplota HDD při pokojové teplotě kolem 20°C je 31°C...