Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Win xp Embedded a aktualizace se za behu bankomatu nedelaji. Bankomat je jen klient serverove aplikace.
Stejne tak jako PC jez ma urednik v bance.
V bankomatu resp na disku nejsou ulozena zadna data o klientech apod. Disk (casto CF karta) pracuje v rezimu pouze pro cteni.
Aktualizace se provadi pouze vymenou tohoto media ci jeho novym prepsanim nacez se bankomat zapne, system nabootuje a bezi tak dlouho dokud se neporoucha ci jak je treba. Nektere bankomaty se restartuji po doplneni hotovosti na zaklade metodickych pokynu.
Ruzne ty reklamy co zobrazuje a dalsi informace banky jsou periodicky stahovany z centralnich serveru. Pokud bankomat restartuji tak si je stahne zase znovu.
Protoze zijeme v ceske republice.
Ja jsem nikde nepsal ze je to horsi. Nepolemizuji zda je vhodnejsi platforma A nebo B.
Ani cena za OS nehraje roli. V cene celeho bankomatu je zcela zanedbatelna.
Že by se cítil víc Čechem a chtěl vychovávat děti tady? Že by to bylo tim, že jsou Češky nejhezčí?
Že by to bylo tim, že jsou Češky nejhezčí?Á, tady někdo moc necestoval.
Á, tady někdo moc necestoval.No rozhodně jsou Češky mnohem, mnohem hezčí než Němky...
.......že se MS v licenci zříká jakékoli zodpovědnosti je věc druhá
Jenze to vite Vy, ja a jeste par lidi co jsme si precetli licencni ujednani MS.
Produkty MS pouziva uzivatel na vlastni zodpovednost.
V dobe kdy bankomaty horentne pribyvaly na ulicich a obchodnich domech melo pramalo vyvojaru zkusenosti s open source.
Dnes je situace jina a open source by mohl byt klidne nasazen.
To ze se tak nedeje ma prakticky dva duvody:
Cena komercniho sw (windows) je tak zanedbatelna ze nikoho nemotivuje k prechodu na jine reseni.
Proc investovat cas a lidske prostredky a hlavne miliardy korun do neceho co uz je vyvinuto a nejak to bezi.
System pro bankomat na bazi Linux kernelu by musel nekdo naprogramovat a to jak znamo by bankovni sektor stalo miliardy.
Viz datove schranky, cervene tlacitko .....
Problem v bezpecnosti to teda nebude proc se nenasazuji alternativy.
Necekejte zadne kosmicke technologie a supersifry. Veskera bezpecnost visi na nekolikamistnem cisle karty a ctyrmistnem pinu.
Uz hafo bankomatu bylo ukradeno a verim tomu ze streva skoncily v rukou hackeru. Takze komunikacni protokoly jsou zcela jiste prozkoumany. Tomu zadna platforma nezabrani.
Stabilita systemu je zajistena tak ze system bezi pouze v rezimu cteni z bootovaciho media a o pripadne errory se postara nezavisly watchdog zajistujici reboot. Jakekoli napadeni nejakym "zlym" kodem je tak prakticky vylouceno pac se do systemu ani nema jak dostat.
Slusnej programator by za par tejdnu mel hotovy i to "cerveny tlacitko" a presto to stalo miliony.
To stejne datove schranky, kde provar byl jeste nesrovnatelne vetsi.
Jinak samozrejme souhlas.
Necekejte zadne kosmicke technologie a supersifry. Veskera bezpecnost visi na nekolikamistnem cisle karty a ctyrmistnem pinu.Uh, co jsem četl tak v ATM by měl být nějaký kryptoprocesor. Nemluvě o čipu na kartě. Při výběru by se měl chip na kartě bavit přímo s bankou (narozdíl od platby v obchodě, kdy se s oběma baví terminál).
Spusta karet zadny chip ani nema a vse je postaveno na precteni magnetickeho prouzku.
Samozrejme.
Kartu staci zkopirovat, znat PIN a to ostatni uz podvodnika vubec nezajima.
Tudiz nejaky kriptoprocesor je zcela bezpredmetny.
Ja jen naznacil ze utocnikovi se zkopirovanou kartou a s PINem je zcela jedno zda komunikace se servery probiha sifrovane ci nikoliv a uz vubec jej nezajima sifrovaci protokol.
Hackery zlocince zajima server a ne bankomat jez neobsahuje zadna mu potrebna data.
chlap klidně může platit kartou vystavenou na ženské jméno a podepsat se vlastnímJá znám spíš případy, kdy to bývá obráceně
No, ten čip se nebaví s bankou, ale s karetní společností, která kartu vydala (Visa, Mastercard, nebo jakákoliv jiná, která používá stejný typ karet třeba pro mikroplatby). A ano baví se s karetní společností přímo, tedy bankomat funguje jen jako poroxy, která obaluje komunikaci.
odstranit nepouzivane odkazy z plochyTreba by to vysypalo vsechny penize, co v tom jsou...