Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 09:54
Protože můj minulý blogpost byl kompletně zaspamován dvěma vývojáři, kteří mají pocit že Gentoo je dokonalé a všichni, kteří tvrdí že ne jsou nebezpeční šílenci, je tady druhý pokus. Jakožto naprostý šílenec nejsem spokojen s kvalitou Gentoo a hledám alterinativu, která ale bude mít podobné rysy. Prosím omezte se na rady kolem toho jakou distribuci vybrat. (Omlouvám se všem kteří už radili minule.)
Tady jsou překopírované moje požadavky ať se nemusíte hrabat v historii.
Ano systém roling updates je pro mně velice důležitá vlastnost. Bohužel nemůžu přeinstalovávat systém vždy když přijde nová verze (a přiznejme si to update systému není právě moc spolehlivá funkce).
Linux používám jakožto hlavní operační systém. Nestabilita samotného systému (jádro + X-server) je pro mě docela fatální. Jsem ochoten tolerovat jistou míru nestability na úrovni desktopového prostředí.
Jsem vývojář. Je pro mně naprosto kritické mít v systému poslední stabilní verze GCC, GDB, Insight a valgrind. K tomu se připojuje další řada nástrojů, které sice nemusí být nutně v posledních verzích, ale rozhodně to potěší. Mít k dispozici SVN verze vybraných knihoven/aplikací také potěší.
Možná to bude znít divně, ale jediná binární distribuce, která šla nainstalovat na můj počítač byla Fedora. Mám sice velice standardní stroj, problém je ale v tom že používám Nvidia RAID (dmraid), to je pro drtivou většinu distribucí nepřekonatelný problém.
Dostupnost SW není moc velký problém, používám relativně málo exotického SW a tak je většina mých oblíbených aplikací přímo v hlavním repozitáři. Nicméně bohatý výběr SW je pořád důležité kritérium.
Rozumný balíčkovací systém nenechává na mém počítači bordel po odinstalování balíčku. Rozumný balíčkovací systém nemá problém s korektními externími balíčky. Rozumný balíčkovací systém mi kvůli funkci kterou nepoužívám nenainstaluje polovinu Gnome (používám KDE). Rozumný balíčkovací systém mi nebude cpát všechny balíčky duálně v 32bit i 64bit verzi.
Tenhle koncept se mi prostě líbí. Ale na druhou stranu rychlá instalace se taky občas hodí.
Tiskni
Sdílej:
cs lokalizaci openofficu, keep, qtcurve...všetko vymenované v AURe
yaourt
, který umí automaticky instalovat (kompilovat) a updatovat balíčky i z AURu (takže je to vlastně taková jednoduchá obdoba emerge).
jestli má ten Longman opravdu 47098611376274 slov, jak Stardict po načtění tvrdí, tak to vydavatelé OED můžou rovnou jít zabalit.Že by Longmani rozšířili záběr zhruba na všechny pozemské jazyky?
Rozumný balíčkovací systém mi nebude cpát všechny balíčky duálně v 32bit i 64bit verzi.Tohle nějakej balíčkovací systém na Gentoo dělá?
yum remove *i386*
echo "exclude=*i386*" >> /etc/yum.conf
By to mohlo spravit
Pravda, ten prvni radek je kapku nadsazeny, ale ta drbacka s rucni pripravou je kratka a dela se jen jednou ;)
Protože můj minulý blogpost byl kompletně zaspamován dvěma vývojáři, kteří mají pocit že Gentoo je dokonalé.
Jsem rád, že jsem si vybral takové distro, které má vývojáře i v naší malé zemičce a kteří za něj bojují.
"Prosím omezte se na rady kolem toho jakou distribuci vybrat."
Snad příště.
A teď aby tady ten archlinux měl i nějaké zápory... z fleku se mi vybaví několik věcí, kvůli kterým sice archlinux neodsuzuji, ale dokáží znepříjemnit život. Před půl rokem se mi stalo, že jsem potřeboval na jedno win PC dostat pár souborů a tak jsem u lighttpd nastavil docroot na /. Na moji lanku není přístup z venčí a tak zde nebylo žádné bezpečnostní riziko. No jo.. jenže instalační script se jaksi spouští i při upgradu a nenapadne ho nic lepšího než vzít docroot a změnit tam rekurzivně práva. Není to bug, je to featura, ale špatná. Další věc... do archu se s ohromnou rychlostí hrnou balíky z testingu. Na tom není nic špatného dokud tam nepřesunou balík, který má nahlášený bug, který každý ignoruje (jistá alsa a jistý pools). Arch jde za většinou a nikdy neřeší problémy jednotlivce. Arch je sice fajn, nainstaluje se za pár minut, ale oproti gentoo svazuje ruce. Kompilovat si vlastní Xorg tak aby jeli externí monitory (na obou mých kompech se Xka s xineramou ani nerozjela) není tak triviální věc.
Mám po zkouškách a hroznou chuť na flame tak do mě :)
Jsem rád, že jsem si vybral takové distro, které má vývojáře i v naší malé zemičce a kteří za něj bojují.http://www.google.com/trends?q=gentoo CR je takova mala anomalie
... utocili na moji osobu ....
... kydat na sebe hnuj nenecham.Nojo
Paranoia ... pro nadměrné obavy o svou osobu ...
... ve tvém případě jde zřejmě o kverulantskou paranoia, kde se nemocný domnívá, že jej ostatní nemají rádi - obviňuje je, stěžuje si, chce se dohadovat...
Omlouvam se za OT, a preji prijemne zkouskove.
Proto o tom pisu, abych se dozvedel i o mene znamych.Nie vzdy to tak je, ale plati pravidlo ze menej znamy = menej pouzivany = menej testovany atd atd
Vzhledem k tomu ze C/C++ ucim tak potrebuji vedet jak se chovaji posledni verze GCC, protoze to je verze na ktere vyuka obvykle probiha. Bohuzel jinak nez v ostrem provozu se to testuje dost spatneTomu moc nerozumím. Vždycky jsem si myslel, že programování v libovolném multi-platformním jazyce by se mělo učit pokud možno neutrálně, aby se Váš kód zkompiloval téměř v každém gcc, Microsoft Visual C++, cc na Minixu či kdekoli jinde? Dneska se dělá velké haló ohledně standardů, tak proč prostě nevyučovat C++98 (až na nějaké drobnosti, které některé kompilátory nezvládají) ? I když možná se Váš předmět jmenuje "C++ s kompilátorem GCC", pak se omlouvám.
To ze Gentoo, Arch a Debian jsou nejznamejsi vim, nicmene ja nepotrebuji nejznamejsi. Proto o tom pisu, abych se dozvedel i o mene znamych.Méně známá distribuce se tu neobjeví, protože: a) spravuje ji příliš málo vývojářů, takže nemá "bleeding edge updates" b) testuje ji příliš málo uživatelů a chyby opravuje příliš málo vývojářů, takže nemá "stable core"
Tomu moc nerozumím. Vždycky jsem si myslel, že programování v libovolném multi-platformním jazyce by se mělo učit pokud možno neutrálně, aby se Váš kód zkompiloval téměř v každém gcc, Microsoft Visual C++, cc na Minixu či kdekoli jinde? Dneska se dělá velké haló ohledně standardů, tak proč prostě nevyučovat C++98 (až na nějaké drobnosti, které některé kompilátory nezvládají) ?Taky se uci podle standardu, ale bohuzel realita neni idealni a hlavne chybove hlasky rozhodne nejsou standardizovane
I když možná se Váš předmět jmenuje "C++ s kompilátorem GCC", pak se omlouvám.On se tak nejmenuje, ale v podstate se uci standardni C/C++ v unixovem prostredi. Studenti, kteri pouzivaji Windows systemy s tim maji obcas trochu problem, ale obraceny prechod je o dost tezsi. GCC dokaze docela kvalitne hlidat dodrzovani standardu a programy pod nim napsane pak obvykle celkem bez problemu prelozi i ostatni kompilatory.
hmmm, možná je to už trapné… ale co třeba Arch Linux? Doporučuje šest z pěti uživatelů :)uzivatelu ceho? reklbych ze na tom dosti zalezi
"proti archlinuxu vyborny package manager urpmi"Tak to je hláška roku!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.