V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Maam dotaz, ale z duvodu ze nevim kde bych ho polozil ptam se zde. Jak se pocitaji mandaty? Evidentne to s primou umerou k procentualnimu zisku ve volbach nema nic spolecneho. Nevite nekdo ?
Tiskni
Sdílej:
Pritom zruseni 5% klausule a vetsi zpomerneni by vedlo ke snazsimu vytvoreni vlady stejne spolehlive. Jen by to nebyla vysnena vlada jedne strany.
Ale nevedlo. Zrušením 5% klauzule by se dosáhlo pouze toho, že by se do parlamentu dostalo množství malých stran s pár poslanci. Vzhledem k dlouhodobému rozložení sil, kdy síly levice a pravice jsou plus mínus vyrovnané a vládní koalice má vždy jen těsnou většinu, by tyto pidistrany hrály roli jazýčku na vahách. Přeloženo do češtiny - taková strana s jednoprocentním volebním ziskem by nehorázně vydírala své mnohonásobně silnější koaliční partnery. Pro stabilní vládu potřebujeme většinový systém, jinak se stále budou opakovat patové situace.např. chvíli před koncem hlásala čt (nebo to byly lidovky?), že „pravice“ má 101, zatímco aktuálně.cz věštilo stejný počet mandátů čssd s ksčm a čtk mluvila o remíze.
Takže teorie je tady, když budu mít čas, tak napíšu článek o výpočtech mandátů podle různých metod, ale to bude nejdříve koncem týdne.
Podle mého názoru jde o historický pozůstatek Velké Francouzské revoluce, kdy se třetí stav parlamentu ( zástupci obchodníků, venkovanů atd., první stav byl duchovenstvo a druhý šlechta ) prohlásil za Národní shromáždění a trvali na 600 křeslech. A poté se zřejmě stal sudý počet zástupců pravidlem. Na žádné matematické vysvětlení jsem nepřišel.