Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Manžel si koupil doménu pro svou živnost. Konečně! Říkám si. Ale protože není moc počítačově zdatný, požádal mě, abych mu vytvořila internetové stránky. Chtěl naprosto a úplně jednoduché. Nic zvláštního, ani animovaného, hýbajícího se, poskakujícího, atd.
Vytvořené stránky, řádně validní, už jsem měla, což o to. Ale jak na takovou obrovskou hromadu obrázků dostat vodoznak? Já vím, že znalci mi odpovědí: „Na to je přece nejlepší skript!“ No ano. Ale já až zas tak velký znalec nejsem, abych ho mohla napsat vlastními silami. Proto jsem se obrátila na všemocný web s tím, že tam najdu určitě to, co hledám. A nehledala jsem ani moc dlouho. Na stránce Tux Tweaks jsou dva velmi povedené skripty, které mé požadavky splňují na sto a jedno procento. Jeden na obrázky vloží vodoznak přímo, ale druhý skript vytvoří jejich kopii s přidáním -_wm. Po zkopírování skriptů, úpravě cest a vytvoření toho „správného“ souboru s vodoznakem jsem skript vyzkoušela na malém vzorku obrázků. Pokus se povedl na jedničku. Bylo jen třeba přepsat velikost vodoznaku na 100 %.
Používám prostředí Gnome a Nautilus umí skvěle používat skripty pod pravým tlačítkem myši. Oba skripty jsem vybavila spouštěcím příznakem a pak zkopírovala do ~./gnome2/nautilus-scripts. Kdo miluje příkazový řádek, může si oba skripty nakopírovat do ~/bin a používat je přímo z terminálu. Spouštěcí příkaz je pak jasný: buď wm-new nebo wm-ow. Nejprve je ale nutné se přemístit do složky se zamýšlenou úpravou obrázků.
Obrázky byly skriptem vybaveny potřebným vodoznakem a pak nakopírovány na web. Dílo se povedlo a bylo vše za chvilku hotovo. Pak mě napadlo: „Jak tohle řeší uživatelé Windows?“ Třeba mi někdo odpoví – kdo ho používá. Já už ho nemám hodnou řádku let a nedovedu si představit do cca 200 obrázků dávat vodoznak po jednom. To by bylo na (sebe)vraždu.
Tiskni
Sdílej:
„Jak tohle řeší uživatelé Windows?“jednou jsem v práci (widle) potřeboval nacpat logo chovný stanice asi na 20 obrázků koček, pro nějakej kočičí server a nechtělo se mi to dělat po jednom v gimpu. Odpověď je jednoduchá, maj pro to spoustu programů, stačí mrknout třeba na slunečnici...
a jako bonus nainstalují nějakého toho trojáka nebo spyware.LOL!
Pak mě napadlo: „Jak tohle řeší uživatelé Windows?“Pokud jsou trochu normální, tak jim watermarkuje přímo webová prezentace nebo systém na serveru při zpracování dat. Watermarkovat ručně více než pár desítek obrázků musí být na hlavu. Nehledě pak na situaci, kdy je potřeba watermarkování změnit (úprava loga firmy, lepší zabrání prostoru atd.).
for obrazek in *.jpg do composite -compose bumpmap -gravity southwest vodoznak.jpg $obrazek `basename $obrazek .jpg`_wmark.jpg done -gravity říká, kde v obrázku se vodoznak otiskne.jak prosté milá Watsone. :)
>>>A taky - jde fakt o naprosto jednoduché stránky
V jednoduchosti je sila.
Ukazte ...
Pak mě napadlo: „Jak tohle řeší uživatelé Windows?“Uživatelé Windows mohou využít například XnView (pro nekomerční použití zdarma, pro komerční za 26 €; je mimochodem k dispozici i pro GNU/Linux a mnoho dalších systémů, byť ne v úplně nejnovější verzi a s mizerným GUI). Přidání vodoznaku pomocí operace Dávková konverze je skutečně hračka. XnView lze kromě klikání také skriptovat.
for a in *.png;do convert $a $a_wm.png;doneKde $a bude nahrazeno jménem jednotlivého souboru.
Uzivatele win to resi uplne stejne. Pouziji vyhledavac k nalezeni vhodneho nastroje.
Platforma vubec nehraje roli.
Nevim proc hyzdite obrazky (fotografie) vodoznakem. Kazdopadne je to Vase vec a vizitka.
Mene je vetsinou vice.
Nahodte link te stranky pls.
No dyd to mate pekny. I source je cisty.
Popravde receno porad je jednodussi u nejakych dvaceti fotek vyretusovat Vami pridany vodoznak nez jit nekam si nafotit kamna ci obecne jakekoli vyrobky.
porad je jednodussi u nejakych dvaceti fotek vyretusovat Vami pridany vodoznak nez jit nekam si nafotit kamna ci obecne jakekoli vyrobky.LOL! ty si kokot!
No fakt. Zvednout Pr**l a jit do kvelbu s kamnama tak asi budu retusovat ....
Co se týče "vodoznaku", použil bych poloprůhledný "prostorový písmo"Nebylo by lepší roznou použít poloprůhledný vodoznak, jako má např. stanice HBO u svého loga? Funguje téměř na všech typech fotek a ruší minimálně. V GIMPu to není problém udělat a ImageMagick alpha blending umí.
Některé obrázky mám jen jako jpg, ale část jich je v rawTak to potom jo. Nejhorší co je možné udělat je mít už ty obrázky takové (a např s QP kolem 30) a pustit na to convert orig.jpg _neco pro WM_ wm.jpg.
$ convert \( wmark_image.png +matte -negate \) -size 122x94 xc:gray\('3'\) -compose multiply -composite -compose over -resize 512x512 -size 512x512 xc:black +swap -gravity center -composite Lenna.png -compose minus -composite -quality 50 wmark_watermark.jpg $ convert Lenna.png -quality 50 lenna.jpg $ convert lenna.jpg wmark_watermark.jpg -compose difference -composite -normalize -negate -resize 122x122 watermark_reconstructed.png
Mj kazdy odkaz co mate na kterekoli strance tak se otevira v novem tabu resp okne.
U odkazu na cech kamnaru to chapu.
V ramci Vaseho webu (domeny) se to vetsinou nedela. Navstevnika to mate.
To je rychlost.
Webdesignovemu studiu by to trvalo nekolik dni a skasli by za to aspon litr.
Jinak opravdu Vas web je prehledny jasny a 100% pouzitelny pro jakehokoli navstevnika.
Zkratka neni co resit. Tak by to melo vypadat vsude a ne ty strasny, nepouzitelny, neprehledny bastle a graficky vykvety jak vydime z 90% vsude.
Vubec se nemate zac stydet.
Perfektni prace.
Děkuji za konstruktivní názory. Neživím se vytvářením webových stránek a tak spoustu věcí vidím jinak. Vaše rady jsem uplatnila a snad už stránky vypadají lépe.