Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Mám poštovní účet u Velkého Strýčka – Googla. Začala jsem před lety u Centrumu, pokračovala Seznamem a skončila u Gmailu. Pracuju přes web a přijímám mnoho pošty od autorů, dělám korekturu a zadávám je do systému, ať mohou vyjít na webu. Proto potřebuji v poště dost velký prostor. Vždy jsem stahovala poštu přes webový prohlížeč a nikdy ne přes systémového pošťáka.
Jsou články, které se každých 14 dní opakují – jsou to přehledy za toto období. V určený čas jsem čekala na přehled – od autora, který to měl na starosti. Žádná pošta od něho nepřicházela. Za pár dní se ozval šéfredaktor, proč článek už není vydaný. „Já nic nedostala. Nemohla jsem nic vydat. Žádný článek jsem nedostala.“ odvětila jsem mu. K jeho cti dlužno podotknout, že je to pohodový člověk. Nerozčiloval se (jak vzácná vlastnost!) a potřebný článek mi přeposlal. Za pár desítek minut byl v systému a mohl vyjít.
Proč jsem článek nedostala? Od zmíněného autora jsem už nějakou poštu dostala, tak proč ne tentokrát? Vrtalo mi to hlavou, ale odpověď jsem neznala.
Ten samý den jsem narazila na článek o nově vydané Opeře 10. Jistý čas jsem ji používala a byla s ní velmi spokojená. Odradilo mě tenkrát od ní jen to, že jsem přešla právě na Gmail a ona si s Velkým Strýčkem pošťákem nerozuměla a nechtěla mě pustit na poštu. Přešla jsem na její další linuxovou konkurenci a zůstala u ní dost dlouho.
Jak souvisí s pošťákem gmailem? Slyšela jsem totiž na Operu 10 dost chvály a rozhodla se jí zkusit nainstalovat a ověřit, jak dalece (nebo blízce?) si rozumí s Velkým Strýčkem a potažmo s jeho pošťákem. A hele – i když jsem měla na původní webové poště okolo 400 zpráv, v Opeře 10 mi jich přišlo přes 1200! A proč? Ne – zprávy nebyly dvakrát, byly jen jednou. Začala jsem ji zkoumat a přišla na jednu velmi zvláštní věc. Poštu, kterou jsem před mnoha lety přijala a už dávno ji smazala – pošťák Opery přijal a pěkně mi ji zobrazil. S celou parádou. Všechnu. I ten původně ztracený článek od zmíněného autora výše, se správným a původním datem a časem odeslání. On ten autor mi ji tedy opravdu poslal. Otevřela jsem svůj původní webový prohlížeč, načetla zprávy gmailu a začala všemi prostředky hledat onen ztracený článek. Nebyl tam. Opera mi ho ale zobrazovala s velkou tvrdošíjností.
Co mi z toho vyplývá? Že Velký Strýček usoudí, kterou poštu vám dá k přečtení, a kterou před vámi schová. A i když nějakou nepotřebnou poštu smažete – nemyslete si, že je opravdu smazaná. Velký Strýček ji před vámi pouze schová – do svých nekonečných adresářů. Prostě ji před vámi zneviditelní.
Ale ona pošta tam je. Nebo ne? Máte jinou zkušenost?
Tiskni
Sdílej:
No, jenomže ta pošta tam opravdu nikde nebyla - ani ve spamu, ani v trashi, ani nikde jinde v žádném jiném adresáři . . . ale Opera mi ji zobrazila. Tak nevím.
Jo - taky mám ten pocit, on gmail některé složky důkladně schová. Pak si ani nevšimnu, že některou poštu hodil někam jinam. A jak zobrazit všechny složky/adresáře? To je v Nastavení. Můžu si tam zadat i filtry. Ale kam mi ztratil onu poštu od autora - je mi záhadou. Nebo ji někam přemístil. Nevím. Prostě tam není.
Je vidět, že jsme naladěni na stejnou notu. Přesně, něco podobného jsem měla na mysli! Velký Strýček něco usoudí - a je to.
Musím ještě dodat, že i koš na gmailu vysypávám - nemám ráda nepořádek . Takže mé logické uvažování zní takto: když vysypu koš, nemají zprávy přemístěné do koše existovat. Mají být smazané. Nebo se pletu?
Takže mé logické uvažování zní takto: když vysypu koš, nemají zprávy přemístěné do koše existovat. Mají být smazané. Nebo se pletu?Nepleteš. Ale pokud vím, tak jednou z vlastností GMailu je právě to, že se zprávy nemažou. Už si přesně nevzpomínám, jak je to v podmínkách (mám sice GMail také, ale používám ho prakticky jen k testovacím účelům, když si potřebuji na svůj server poslat zprávu zvenku), ale něco o trvalém uchovávání zpráv tam bylo.
OK. Takže pozor - Velký Strýček se dívá . . .
Myslim, že tohle se změnilo. Dřív tam buď nebyl koš nebo to z něj nešlo smazat.. teď to ale jde.
Děkuji za radu - opravdu jsem si nechala zobrazit naprosto všechny složky, štítky, vyhledávání. Všechno. Ne - ta pošta tam fakt není. Teď jsem to kontrolovala znova - Opera mi ji zobrazuje - nechá přečíst a stáhnout soubor. Gmail ji nezobrazuje vůbec nikde a hotovo.
Musím se s tím smířít - nic není dokonalé - ani Velký Strýček.
Gmail používá štítky, ne složkyŠtítky používá kdejaký klient, třeba v Thunderbirdu jsou také. A Opera je využívá i pro pohledy na zprávy (tj. něco podobného jako v GMailu), přestože pracuje i normálně se složkami.
u CentrumuPro Kristovy drahý rány!
Dopřejte mi trošku toho hovorovějšího jazyka, když jinde musím psát spisovně!
Nejsem si úplně jistý, ale tipnul bych, že to měla být spíš narážka na poskytovatele, než gramatiku
Je to možné, ale je to fakt tak dávno, že i tenkrát ten gmail jsem měla na pozvánku. A Centrum byla moje první pošta . . .
Pokud to tak opravdu myslel - omlouvám se mu.
Ne, nikdy se mi nic takového nestalo, jednou mi sice zmizelo 2000 mailů, ale to bylo vinnou KMailu, naštěstí nedošel ke složce Všechny maily.
Začala jsem před lety u Centrumu
Ach jo, vas ty slova nebijou do usi? Me jo. Napsal bych "zacala jsem pred lety na centru.cz".
Sorry za off-topic.
Přiznám se, že přepnout na starší rozhraní mě nenapadlo. Díky za tip a vyzkouším. V tom novém rozhraní se schovaly některé složky, které jsem si později zase zviditelnila. A našla jsem ve Spamové složce vyloženě vyžádanou poštu.
Ona ta ztracená pošta určitě někde bude . . .