Tým soulscircuit pracuje na open source přenosných počítačích pilet 5 console a pilet 7 tablet postavených na Raspberry Pi 5. V plánu mají kampaň na Kickstarteru.
Soud ve Spojených státech nařídil společnosti Google, aby otevřela svůj obchod s aplikacemi Google Play konkurenci. Uživatelé systému Android mají získat více možností stahovat aplikace a platit za transakce v nich uskutečněné. Rozsudek navazuje na loňský verdikt poroty týkající se tvůrce hry Fortnite, firmy Epic Games.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.3. Vylepšena byla správa notifikací i vlastní vzhled.
Organizace Free Software Foundation Europe u příležitosti včerejšího Dne Ady Lovelace vydala pod licencí CC BY-SA (Uveďte původ - Zachovejte licenci) půlhodinový animovaný film Ada & Zangemann - Příběh softwaru, skateboardů a malinové zmrzliny vycházející ze stejnojmenné knížky (online verze ve francouzštině).
Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Hlavná výhoda formátu PNG oproti JPEG je že podporuje 32 bitov na pixel (4 bajt predstavuje alfa kanál)
Dosť odvážne tvrdenie.
Nevýhoda formátu PNG je že nepodporuje stratovú kompresiu a preto sú PNG obrázky niekoľko násobne väčšie ako JPG pri rovnakej kvalite.
Dosť odvážne tvrdenie.
Zvyšok radšej no comment.
... preto sú PNG obrázky niekoľko násobne väčšie ako JPG pri rovnakej kvalite.je totálna blbosť. Ak budem brať ako kvalitu odstup signálu od šumu zistíme, že PNG nijako neskreslí obraz (ak nerátam možnosť zníženia bitovej hĺbky, alebo nejaké machrovanie s gammou). Inak ak by som chcel u nejakej ikony aspoň akú-takú kvalitu JPEG veľmi ľahko prekročím veľkosť optimalizovaného PNG.
Inak ak by som chcel u nejakej ikony aspoň akú-takú kvalitu JPEG veľmi ľahko prekročím veľkosť optimalizovaného PNG.Tohle se mi moc nezdá, co já vím, tak u drobnějších obrázků stále bude jpeg v "transparentní" kvalitě (tj. nevšimnete si artifaktů) maximálně třetinový-poloviční.
Mozilly, což o něčem svědčí.Vzhledem k tomu že je to úplný krám, tak leda o zákulisních možnostech Microsoftu vytvářet za pomocí peněz či nekalých technik tlaky. Viděl bych to v případě Mozilly hůř než JPEG2000. Ten tam trčí skoro už 11 let.
Tohle se mi moc nezdá, co já vím, tak u drobnějších obrázků stále bude jpeg v "transparentní" kvalitě (tj. nevšimnete si artifaktů) maximálně třetinový-poloviční.Záleží na struktuře. Pokud malý obrázek bude mít velká stacionární pole (na kterých se predikce a deflate vyřádí) a velmi ostré přechody (což malé syntetické obrázky tradičně mají), tak je to velice nepravděpodobné (ostrá hrana = nekonečné množství harmonických frekvencí) a i když ringing kolem hran nemusí být přímo viditelný, dost pravděpodobně bude aspoň vnímatelný. Ale i tak to prosím nedělejte, protože je to prasárna (když už vůbec nic, tak k podvzorkování chrominační složky dojít
musí).
Nevýhoda formátu PNG je že nepodporuje stratovú kompresiu a preto sú PNG obrázky niekoľko násobne väčšie ako JPG pri rovnakej kvalite.Naozaj pri rovnakej kvalite? Ako keby si napisal ze 320kbps MP3 je niekolkokrat mensia ako FLAC pri rovnakej kvalite :) BTW neviem sa zbavit pocitu ze toto je cisto windowsacky trucblog...
V jedné hře (nějaké hopsací plošinovce s blbým jménem) jsem tento přístup viděl, ale autor použil JPEG jen na textury, nejspíš se chtěl vyhnout zkreslení v alfa kanálu, takže "bitmapy alfa kanály" byly GIFy v šestnácti odstínech šedi.Vlastně vida. Na bitblit (v těch dobách ještě HW prováděný) jsem vlastně úplně zapomněl. Takže vlastně princip který tu existuje tak dlouho jako samotné počítače. Jinak tak se to běžně dělá ve hrách založených na ioquake3 enginu (možná se to používalo i dřív, nevim bo jsem tahal kačera) u různých textur kde není potřeba úplně přesně dodržet tvar, takže se to nanese na vertexy a bitovou maskou se doupraví tvar (tradičně se tak třeba modelují stromy ale i spousta jiných věcí) a provádí se to buď pomocí PNG nebo TGA s maskou a nebo když je bitmapa velká a má nějakou opakující se texturu a má smysl to komprimovat JPEGem tak se plácne do JPEGu a v PNG je maska.
Zajímalo by mně, jestli někdo někdy implementoval JPEG enkodér, který by v takovýchto případech dokázal využít existenci znalosti nepravoúhle másky a upravit si nepotstatná data tak, aby výsledné DTC koeficienty vyšly co nejmenší.
?
DCT je symetrická, takže jedna polovina zvlnění u hrany sice vidět nebude, ale ta druhá furt jo, takže žádná sláva. Leda by se ještě zohledňovalo maskování, ale takový obrazový formát/kodek, který by byl i implementován ještě neznám, natožpak libJPEG, takže těžko.DCT je symetrická, takže jedna polovina zvlnění u hrany sice vidět nebude, ale ta druhá furt jo, takže žádná sláva. Leda by se ještě zohledňovalo maskování, ale takový obrazový formát/kodek, který by byl i implementován ještě neznám, natožpak libJPEG, takže těžko.Že už bych to někde viděl... deja vù? (Jo, jasně ta komprese je kapku odlišná od JPEGu, ale taky ma hnusný artefakty ...)
BTW: Artefakty? Kouzelné meče, náhrdelníky, prsteny nebo starobylé nádoby?
To je asi poprvé, co vidím něco reálného napsaného v ef šárpu.
Jinak ono pro JPG nedává moc smysl přímo ve streamu uchovávat alfu, protože narozdíl od barvy tuto informaci těžko bude někdo chtít s nižší než původní kvalitou. Srovnáváš dvě různé věci.
Jinak ono pro JPG nedává moc smysl přímo ve streamu uchovávat alfu, protože narozdíl od barvy tuto informaci těžko bude někdo chtít s nižší než původní kvalitouMožná proto tu masku autor cpe do bitmapy, ne? Částečně to smysl má, protože okraj je nejefektivnější vypořádání se s frekvenční náturou formátu, zas v 90% případů na to stačí blbý obdélník (pokud autor není debil) a v případech kdy už ne to zase zastane rastrový formát (i když bude třeba větší). Takže malá množina mě napadá. Ale fakt jen sporadická.
Já věděl, že se hned chytneš. :)
Možná proto tu masku autor cpe do bitmapy, ne?
Na začátku povídá něco o bitech, tak to beru jako že by alfu uvítal přímo ve streamu i u JPG.
S tím okrajem jsem to nepochopil (možná také proto, že si už nepamatuju mechanismy formátu).
Na začátku povídá něco o bitech, tak to beru jako že by alfu uvítal přímo ve streamu i u JPG.Aha. Předpokládal jsem, že to tak autor dělá, ale předpokládat byla chyba. Takto to (zdá se mi že tu bitmapu cpe za tu vlastní signaturu ve streamu, ale těžko říct, protože takto nejsem schopen ani určit kde se volá nějaká rutina kodeku) vypadá na docela slušného kočkopsa. Vždyť nač kolo nevynalézat znova? Vždyť je to docela sranda.
S tím okrajem jsem to nepochopilŽe odřezání zbytečností (v časové doméně samozřejmě) je nelepší způsob jak se zbavit nesmyslů.
Takto to (zdá se mi že tu bitmapu cpe za tu vlastní signaturu ve streamu, ale těžko říct, protože takto nejsem schopen ani určit kde se volá nějaká rutina kodeku) vypadá na docela slušného kočkopsa.Zas na druhou stranu cílem autora asi nebylo vymýšlet nové kolo (pevně v to doufám proboha), ale demonstrovat jazyk samotný (doufám). Teda abych byl úplně upřímný, tak po větě
Malo by fungovať aj v linuxe pod monom, ale treba doinštalovať F# kompilerjsem si udělal vlastní obrázek sám (tradičně), ale doufám že je to jen něco čemu nerozumím a nebudu nidky nucen rozumět.
for x in 0..(b.Width - 1) do let public CodecInfo = ImageCodecInfo.GetImageEncoders().First(fun item -> item.MimeType = "image/jpeg")Ježiš, co to je? BASIC (možná ještě nějak nakřížený s Shellem)? Tomu chybí fakt už jenom čísla řádků a STEP.
Jedno let
a hned je z toho BASIC, jo? :)
Mně to spíš přijde jako skoro ta samá věc jako C# nebo VB.net; minimálně co tak sleduju ten způsob, jakým on napsal ten kód. Přijde mi to celkem sympatické. Jen jestli to nebude tím, že si to od Pythonu vypůjčilo odlišování bloků.
Jedno let a hned je z toho BASIC, jo?Jak jeden LET? Je tam toho mnohem víc a nějaký základ se určo nepopře (ne jako že bych to myslel nějak hanlivě, BASIC jsem měl jako malé děcko rád).
Ono mi to celé přijde jako pořádný Eintopf aneb nač dělat věci jednoduše a přímočaře, když to můžeme pořádně zašmodrchat a příležitostně do toho bastlu ještě schovat nějakého toho kostlivce. Ale proti gustu…
Microsoft wayjak na věc (zpětná kompatibilita nech chcípne). JFIF/EXIF (jak si sakra vůbec vybírá, který z těch souborových formátů to použije a nebo je to to už tak dokonalý jazyk že už tím programátora ani nezatěžuje?) bych už nechal tak jak je a dál bych ho nekryplil. Děkuji.
podstatné je že to fungujeNo radši snad ani ne. A není to ani v procentech (je to bezrozměrný koeficient kterým se násobí kvantizační matice) a nemá to ani nic společného s kvalitou.
tepmplejtů, slovíčkaření s OOP nebo vytváření těch nejkostrbatějších jazykových konstrukcí.
Malo by fungovať aj v linuxe pod monom, ale treba doinštalovať F# kompilerWTF is this shit ?
Tiskni Sdílej: