OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem se dneska po dlouhém rozhodování odhodlal ke koupi Linux+. A to převážně kvůli tématu - programování - a kvůli BSD. Chtěl jsem ho vyzkoušet. V časopise jsem nalistoval rubriku o obsahu DVDéček. Měl tam být FreeBSD, PCBSD (který jsem se rozhodl zkusit, protože mě z popisu zaujal) a DesktopBSD.
Moc se omlouvám, ale tohle je zase jeden z krátkých zápisů do blogu. Ono mi to prostě nedalo.
Když jsem přišel ze školy domů a zapnul bednu, zrova dávali Riskuj. Rosák zrovna četl otázku: "K čemu slouží v PC soubory s příponami EXE a COM?". Odpovídala jedna paní, ale její odpověď jsem nezachytil. Důležité je, že byla špatně a tak nám odpověďel pan Rosák. "Soubory s příponami EXE a COM slouží ke spouštění programů." No, za to by si zasloužili ránu do úst a nějakou žalobu.
Co byste odpověděli vy? Napište to do diskuse, anketa se na to nehodí.
Dneska jsem vyzkoušel jedno linuxové distro se jménem XandrOS Desktop 3.0.1 Open Circulation. Po jednoduché instalaci v grafickém prostředí na mě čekalo překvapení. Po vybrání položky v graficky povedeném bootloaderu a po dokončení bootu se spustil průvodce nastavením, který našel a dokonce i nainstaloval můj winmodem, což se mi zatím u žádného distra nestalo.