Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Moc se omlouvám, ale tohle je zase jeden z krátkých zápisů do blogu. Ono mi to prostě nedalo.
Když jsem přišel ze školy domů a zapnul bednu, zrova dávali Riskuj. Rosák zrovna četl otázku: "K čemu slouží v PC soubory s příponami EXE a COM?". Odpovídala jedna paní, ale její odpověď jsem nezachytil. Důležité je, že byla špatně a tak nám odpověďel pan Rosák. "Soubory s příponami EXE a COM slouží ke spouštění programů." No, za to by si zasloužili ránu do úst a nějakou žalobu.
Co byste odpověděli vy? Napište to do diskuse, anketa se na to nehodí.
Tiskni
Sdílej:
Jsou to soubory umožňující používat systém, kde "640kB Ram musí stačit pro každého", zavést spustitelný kód do paměti.
exec.exe format c:podobne s com:
exec.com format c:Asi se s tim vic udelat neda, kdyz je blbe formulovana otazka i odpoved.
chmod +x soubor.exe ./soubor.exe
a z jiného soudku - pro změnu naprosto nedokonalý KrampolNebo "Kolik má Země pólů?" "Dva." "Správně!" - a co magnetické póly, ty se nepočítají?
ugh, ten byl snad spuštěn někdy v osmdesátých letech či kdyNebylo to koncem 60. let coby ARPAnet? (taky si datem nejsu jistý
"After much work, the first node went live at UCLA on 29 October, 1969 on what would be called the ARPANET" ... The first TCP/IP wide area network was operational by 1 January, 1983 (this is technically the birth of the internet), when the United States' National Science Foundation (NSF) constructed a university network backbone that would later become the NSFNet." (Wikipedie) já myslím, že je to otázka náhledu - spojení kterých dvou sítí vytvořilo Internet, ten s velkým "I"? ... no to je taky porod, vysvětlit někomu, že Internet je jednom jeden, ale internetů je spousta :-/Internet - ugh, ten byl snad spuštěn někdy v osmdesátých letech či kdyNebylo to koncem 60. let coby ARPAnet? (taky si datem nejsu jistý)