Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 17:33
To jsem toho nakecal ohledně toho, jaký naprogramuji souborový manažer... Od té doby, co mi kleknul kleknul disk a do hrobu si vzal mou veškerou rozdělanou práci, se mi do toho nějak znovu nechtělo.
Jenže poslední dobou jsem měl pořád takové to nutkání něco pořádného naprogramovat. A co, když né souborový manažer. Rozhodl jsem se ho ale dodávat pouze v binární podobě a to pouze pro Linux x64 (s kernelem s podporou inotify) a Windows x64 (Vista+). Jestli někdo má stále 32bit CPU či 32bit OS, tak má na výběr buď jít s dobou a koupit nový HW, nebo nepoužívat tento program. Předběžná cena programu byla stanovena na směšných $10, po dosažení částky $10000 zveřejním zdrojové kódy.
Už mám poměrně odladěný VFS, který kromě práce s lokálními soubory (zatím) umí pracovat s archivy (jako by to byly obyčejné adresáře) a umí číst filesystémy uložené jako obrazy na disku nebo je číst přímo z souboru zařízení a to bez nutnosti jejich připojování. Zatím to podporuje jen ext2, ale to se snad zlepší. Podporu FTP také přidám (možná i šifrované). Teď začala práce na GUI a mám před sebou propojování GUI s VFS. Je to docela pakárna programovat widgety, ale na druhou stranu je to hodně rychlé. Rozhodně rychlejší než GTK.
Tím jsem nakousl to, že JXPCommander buduji pomocí jednoho silně modifikovaného (zatím) nejmenovaného multiplatformního toolkitu, jehož předností je velmi rychlé kreslení, ale hlavně je pod normální nenakažlivou licencí BSD. Bohužel jen tak asi nezapadne do vašeho desktopového prostředí a budete se muset spokojit s několika dodanými styly - aktuálně jen Office 2003 (trošičku nakombinovaný se stylem Office 2007) a Human-Murrine (gtk styl nadcházejícího Ubuntu 8.04).
Závislosti: na linuxu freetype, fontconfig, libpng a xlib, na windows samozřejmě žádné.
Screenshot 1 je aktuální stav GUI, na screenshotu 2 je moje inspirace SpeedCommander 12
BTW: na projektu nedělám sám, ale dělají na tom další 2 kámoši, takže by to mohlo dopadnout o něco lépe než minulý pokus. Ale nic neslibuji. Veřejná beta verze bude minimálně za pár měsíců. Konečná verze je plánována na konec roku. Zdá se vám to dlouho? Komerční produkt musí být přece dokonalý a navíc ještě musím nahradit pár kusů nakažlivého GPL kódu, který jsem použil jako dočasné řešení než najdu něco pod lepší licencí či to doprogramujem.
Tiskni
Sdílej:
0024 DOLLAR SIGN = milreis, escudo * glyph may have one or two vertical bars * other currency symbol characters: 20A0-20AF x (currency sign - 00A4)
Tento model už jsem někde dřív viděl. Autor si stanoví, jak hodně si svého díla cení, a jakmile se mu produkt zaplatí, dá ho všem - protože už má peněz dost.Jo, např. CIJOML takhle prodával svoje ovladače...
Radši už to nekuřU nás říkáme "nehul"
vestina dlabe na 64bit a radsi pouzivaji 32bit.to chce debian...
to je Windows 2003 server
Což je značná výhoda!
pro to nejsou ovladace ani pod tim nejede SW
Které ovladače pro to nejsou? Který SW pod tím nejede? Můžeš specifikovat? Za 3 roky používání 2k3 Serveru a během roku používání XP64bit jsem si ničeho podobného nevšiml a přitom to používám jako herní desktop.
nejela mi tiskarna Samsung CLP-510N a kamera (nejaky Genius). Taky myslim nejak blbla klavesnice (ale to uz si nevzpomenu co s tim bylo) Logitech G15
Tak tohle je otázka výrobce toho HW. Můj postarší Logitech MX510 také nemá vlastní ovladače, ale pořád je to lepší než v linuxu, kdy mi fungoval jen jako obyč. myš s kolečkem. Teď si můžu pár dalších tl. namapovat, ale plná podpora to není. S 500GB diskem v XP SP2 není problém.
Škoda, že jsi nenapsal ten SW, ten mě zajímá víc. (btw občas je to problém pouze instalátoru. Takhle jsem předělával několik blbě udělaných .msi a app šlape jak hodinky.) Mě jede vše (co jsem zkoušel), ale mrzí mě jedna věc. Stále je hrozně moc programů 32b-only. V Task Manageru se stále to hemží *32 labely. Přechod na 64b trvá neskutečně pomalu .
zvlastni jak se situace obraci, pred par lety jsem takove veci videl spis na linuxuTak tohle je otázka výrobce toho HW. Můj postarší Logitech MX510 také nemá vlastní ovladače, ale pořád je to lepší než v linuxu, kdy mi fungoval jen jako obyč. myš s kolečkem. Teď si můžu pár dalších tl. namapovat, ale plná podpora to není. S 500GB diskem v XP SP2 není problém.
Škoda, že jsi nenapsal ten SW, ten mě zajímá víc. (btw občas je to problém pouze instalátoru. Takhle jsem předělával několik blbě udělaných .msi a app šlape jak hodinky.) Mě jede vše (co jsem zkoušel), ale mrzí mě jedna věc. Stále je hrozně moc programů 32b-only. V Task Manageru se stále to hemží *32 labely. Přechod na 64b trvá neskutečně pomalu
.
a hle jaky porod je to na windows :)
Jaký? Ty 32b programy samozřejmně bezproblémů jedou. Kompatibilita je také dobrá. Jen jsem si posteskl, že mnoho programů (včetně Opery a FF ve stabilní versi - IE7 je 64b ) je pouze pro 32b. Total Commander. Thunderbird. Dokonce i TrueCrypt je 32b. Potěší, když HL2 napíše "64b mode active". Ale zbytek zatím nic moc. Nevím, zda je takový problém ty programy překládat i pro 64b. Totéž by se dalo napsat i pro multithreadové app. Zde se situace moc nelepší. Ani v linuxu.
Nevím, zda je takový problém ty programy překládat i pro 64b. Totéž by se dalo napsat i pro multithreadové app.
Normální aplikace, které neobsahují optimalizace "na krev", by měly jít přeložit jako 64-bitové celkem hladce, pokud nejsou extra napsané. S multithreadovými je to složitější. Jednak se ne každá aplikace dá snadno rozumně rozložit na víc procesorů (nemluvě o tom, že u řady aplikací procesor ani není úzkým hrdlem), jednak zkontrolovat kód, který nebyl od začátku psán jako thread-safe, není nic jednoduchého.
lidi kteri pouzivaji 64bit Linux znam opravdu malo, vestina dlabe na 64bit a radsi pouzivaji 32bit
To soudíte podle těch pár mlhavých a nekonkrétních zastrašujících příspěvků v každé diskusi, ve které přijde řeč na 64-bitové instalace Linuxu? :-)
Vetsi naroky na pamet (pointery zerou vic)
Teoreticky ano. V praxi jsem nezaznamenal výraznější rozdíly.
Jde ten vykon nahoru? Stoji prechod za to?
Záleží na aplikaci. U některých výpočetně náročných úloh (kryptografické algoritmy, (de-)kódování videa nebo zvuku) to může být i více než dvojnásobek, někde samozřejmě nezískáte nic. Ale rozhodně neztratíte.
Myslim to tak, abych nemusel nove instalovat system (cili nejdriv komplet vymazat a pak nainstalovat).
U některé distribuce možná ano, ale abych pravdu přiznal, nejsem příznivce tolik opěvovaných "rolling updates". Poté, co jsem takhle "roloval" sedm a půl roku, jsem si naprosto jistý, že o návrat k této filosofii nestojím ani v nejmenším.
Jinak samozřejmě není problém pod 64-bitovou distribucí spouštět i 32-bitové aplikace, u kterých není 64-bitový build.
Především neustále plíživě narůstající "bordel" v systému a také to, že představa plynule se upgradujícího systému je ve skutečnosti spíš zbožným přáním než realitou. Stejně jsou tam situace, kdy provádíte něco, co je srovnatelné s upgradem klasické "nerolující" distribuce: přechod na novou řadu glibc (nebo jiné hodně používané knihovny), novou řadu jádra. K tomu vás čas od času potká upgrade některé důležité aplikace na novou verzi s nekompatibilním konfiguračním souborem atd. Ve výsledku je těch situací, kdy je potřeba pohlídat, co se se systémem stalo, a něco dořešit ručně, případně kdy je systém (nebo jeho důležitá část) po určitou dobu nefunkční, víc než při klasickém modelu upgradů.
Takže jsem nakonec přešel na klasickou distribuci, mám dva oddíly pro kořenový filesystém a veškerá data jsou na samostatných filesystémech. Místo upgradu nainstaluji novou verzi do druhého oddílu, zálohovat nemusím nic (tedy ne speciálně kvůli upgradu), jen přenesu systémovou konfiguraci a můžu pracovat. Když bude něco špatně, během chvilky mám přebootováno do původní odladěné a prověřené verze. Tohle je pro mne dost podstatné - podezírám totiž některé své zákazníky, že mají u mne v pracovně skrytou kameru, aby mi mohli kvůli problémům volat ve chvílích, kdy se to nejméně hodí.
ak ti niekto da 10 000 $ za zdrojaky, prispejem dalsim dolaromPodla mna je to cele vtip, ale zas ma napadlo, ze lahsie najde 1.000 ludi ochotnych stavit sa o 10$, ze ziska tu konecnu sumu, nez takto![]()
vim ~/.emacs
Ta otázka byla psaná spíš ironicky, protože v linuxu žádné nativní GUI neexistuje (nebudeme rozebírat athenu, že:) ? )Ale ani Athena není nativní GUI. Je to jen vzorový toolkit napsaný pomocí knihoven X11. Rychlá ovšem je, to ano.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.