Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Jak jsem se již několikrát zmínil, dělám téma. Xfce má ale zabugovane pluginy pro panel (konkrétně Launcher a Menu), takže jsou ikony stejně velké, jako samotný panel a ořezané vlastností GtkButton::inner-border, místo toho, aby byly vyrenderovány uvnitř celé. Nahlásil jsem tedy po dlouhé době bug svojí špatnou angličtinou. Ale jak je znám, tak jestli se to někdy opraví, tak to bude minimálně za 2 roky, protoźe jak už jsem si kolikrát všiml na různých linuxových screenshotech, tak každej má rád přetejkající, obrovské, ořezané a nekvalitně škálované ikony. Jenže mně se prostě s takovým systémem pracuje s nechutí, připadá mi to, jako by se to mělo každou chvíli rozpadnou, že je to prostě taková slepovačka. A taky každý rád opravuje bugy. Např. na launchpadu se jim od března válí bug, že v mi v ubuntu nefunguje správně hdmi výstup. Pro Ubuntu 9.04 se na to vytamto a poslali mě někam (asi museli nutně stihnout release datum), pak nějakou dobu po vydání votravovali, ať zkusím liveCD verze 9.10. To nebylo možné stáhnout kvůli jejich pamalému serveru (s 20kB rychlostí by mi ten daily-snapshot smazali dřív, než ho stačim stáhnout), pak mi "svolili" zkusit verzi alpha2, pro kterou maj torrent. To šlo rychle. Zkoušel jsem a nejela tam wifi, i když v předchozí verzi šla hned bez nějakých blbin (čím novější verze, tím horší), takže jsem jim akorát poslal ten log a nejenom, že je jim ukradenej, ale oni se ani neobtěžujou změnit "Incomplete" na něco jiného a sám to udělat nemůžu, nebo mi vynadaj. Tak a teď, jak je u Linuxáků normální, mi každej řekne "oprav si to sám a pošli patch", protože to každej rád dělá. A taky mi řekne, ať to rozdělím do odstavců, že se to nedá číst.
Tiskni
Sdílej:
Začni používat Enlightenment 17.
Dám ti vědět. Zatím tam občas zůstávaj prázdný dialogový okna i po zavření aplikace a musí se dát restart Ečka. Pak mi ještě vadí že když mám panel nahoře a dám maximalizovat okno tak to max. okno vleze pod ten panel. A napraví se to až po opětovném stisknutí maximalizace. To sou dva bugy, který sou viditelný a občas mě štvou. Jinak o dalších nevím.
Komunikace s některými vývojáři je opravdu iritující. Já se například, mimo jiné, věnuji ve volném čase překladům do češtiny. Občas něco přeložím a nemůžu sehnat autora programu, aby to zařadil. Snažím se ho kontaktovat všemi dostupnými způsoby a naprosto žádná odezva. To pak člověka odrazuje vůbec něco dělat.