Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
susestudio.com je jakýsi "webík", kde si můžete sestavit vlastní distribuci založenou na suse. Včera mi konečně přišla pozvánka, takže jsem si chtěl postavit LiveCD s KDE4.3 a s nvidia ovladači, abych se ujistil, že i v opensuse je KDE4.3 pomalé.
LiveCD však vytvořit nejde. Přidal jsem repozitář s KDE4.3 a nvidia ovladači. Odebral jsem KDE4.2 balíky a vybral KDE4.3 balíky k instalaci. Pak networkmanager a nastal první problém - nutí mě to s networkmanagerem nainstalovat i kde network manager pro KDE3, takže kvůli tomu 55,9M dalšího zbytečně zabraného místa. Nepomáhá ani zvolení networkmanageru pro KDE4, furt mi to vnucuje ten pro kde3 a bez něho nejde LiveCD vytvořit. Další problém je s nvidia ovladači. Pokud je chci, automaticky se vybere kýbl 32bit balastu, který na CD nechci, nevidím jediný důvod, proč by tam měla být jediná 32bitová knihovna, když jsem si na začátku zvolil 64bitvoý systém a nikoli 64bit a 32bit hybrid (jak se to slovo píše ...). LiveCD bohužel tedy nejde sestavit a služba je více či méně nepoužitelná. Už jsem jim poslal feedback a nemůžu se dočkat odpovědi
Ale až na zmíněné (ale velmi závažné) problémy je to jinak docela dobrá služba a určitě se bude líbit zastáncům starých technologií hrdě odmítajících jakýkoli čistě 64bitvoý systém.
Tiskni
Sdílej:
O kolik musi mit clovek klidnejsi a stastnejsi zivot, kdyz nemusi resit rozdily mezi 2^N a 2^(N + 1) bity a staci mu, kdyz programy delaji, co maji.
Prečítaj si článok na roote o výhodách 64bit a potom možno pochopíš prečo ešte nieje všetko 64bit.
grub 32bitNepřepíná čirou náhodou z reálného módu do chráněného procesor až jádro?
Takže to nejspíš zase přepne z chráněného do reálného, provede se BIOS call a pak se to zas přepne do chráněného(a pak třeba do 64-bitového) módu.
Na volání BIOSu nepotřebuješ opouštět 32bit chráněný režim.
a služba je více či méně nepoužitelná.Hlavne by si mal písať sám sa seba a nie takto generalizovať.