Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
+1
Trochu jako doktor House
Licence bude samozřejmě nějaká hnusná, jako dělejte si s tím co chcete, jenom to nesmíte vydat/přelicencovat na GPLTak nějak nechápu jak by se tím ta licence od GPL lišila, krom toho že by se nejmenovala GPL.
A jakou licenci by sis zvolil ty, pokud bys psal OSS a nechtel bys, aby nekdo zkomercnil tvuj kod?Tak to nemám páru. GPL dává nabyvateli právo dělat si softwarem jež obdrží co chce, takže klidně i dále prodávat. Asi by bylo nutné si do GPL dopsat nějakou klauzuli o nekomerčním využití, čímž by se ovšem z GPL už stalo něco jiného.
Pripadne jak se da vlastne neco podobneho dokazat, kdyz jejich (pripadny ukradeny) kod bude uzavreny?Snadno. Čas od času se do binárek cpou symboly původní licence, ale prostě každý si svůj výtvor pozná. Pokud je to nějaká knihovna, tak ta má svoje rozhraní a to stačí porovnat s hlavičkovými soubory a nějakou interaktivní mrchu se kterou někdo pracuje den co den si každý pozná. A pak stačí jen naprášit/požádat o pomoc na GPL violations a ti udělají krátký proces (Doporučuju se podívat na jejich seznam, spousty výrobců SOHO krabiček v minulosti GPL porušovalo třeba jen blbým busyboxem, ale nepamatuju se na nějaký větší proces, který by tito výrobci vyhrály a pro jistotu už se to teď cpe dopředu na FTPko).
Musíte nesnášet GPL stejně jako ji nesnáším já.
svobodnýse hned automaticky nijak nevylučuje s
komerční. Je dobré rozlišovat svobodný/nesvobodný, otevřený/uzavřený, komerční/nekomerční.
Svobodný softwareje pojem přesně definovaný, který má přesně definovány své svobody. Takže IMHO spíš než s GPL nesouhlasíš se svobodami
Svobodného softwaru. GPL totiž nedělá nic jiného než že se tyto svobody snaží uchovat i pro pozdější generace. Toť celá věda. Ale pokud se samozřejmě nelíbí GPL samotná, můžeš použít jinou svobodnou licenci. A nebo by bylo dobré ujasnit si pojmy a vlastně při tom zjistit, že svůj software ani nechceš vydat jako svobodný.
Jinak nechápu co je na tom špatného, že někdo definoval přesně nějaký pojem. Děje se to dnes a denně. Ještě můžeme být rádi, že na ten pojem není uvalen copyright, patent nebo nějaký podobný hnus. Význam tomuto pojmu je samozřejmě možné dát jakýkoliv, protože není zapsán nikde v žádném slovníku(a ani existence a přesný popis nějakého pojmu v slovníku není nijak závazná), ale samozřejmě pro pochopení GPL, GNU, usw. je jeho přesné pochopení stěžejní, protože pro ně je definován jednoznačně. Ano, též se mi nelíbí nepřesné názvosloví a nepřesný význam některých definicí, jenomže pokusy přesně tyto pojmy definovat byly a zatím nedopadly nijak slavně. Viděl bych to tak na práci na další století.
Ak chce ohýbať pôvodný význam slovKdo zas chce co ohýbat? On je to jen pojem nedokončený, ale jinak má přesně takový význam jaký mají původní slova.
Neviem prečo by si potom nemohol napríklad Microsoft zadefinovať slovné spojenie "kvalitný software" s tým, že to znamená software od Microsoftu a žiadne iné...Proč by nemohl? Akorát záleží na tom, jestli by jim na to někdo skočil.
Jinak nechápu co je na tom špatného, že někdo definoval přesně nějaký pojem.Přesně tak. Pojmy je potřeba definovat, nemůže si pod nimi každý představovat něco svého, bez definic by nemohla fungovat věda, leda že by bádal každý samostatně a nevyměňovali by si žádné poznatky (protože by si nerozuměli). Není až tak důležité, co si pod těmi slovy představí nějaký sedlák, někdy jsou pojmy intuitivnější, jindy méně... ale je dobře, že definice svobodného softwaru existuje -- lepší než kdyby si pod ní každý vykládal něco jiného.
uživatelsky-svobodný software, protože zavádí restrikce pro distributory tak aby byly zachovány ty uživatelské svobody.
Vím že to bude tupé rýpnutí, ale…, takže vlastně Free-Software (Obdoba
DivX 3.11
)
Docela by mě zajímalo jestli FSF nebo samotný RMS drží nějaké opravdové ochranné známky na nějaké takové věci. Myslím si, že by to bylo docela komické.
Neviem prečo by si potom nemohol napríklad Microsoft zadefinovať slovné spojenie "kvalitný software" s tým, že to znamená software od Microsoftu a žiadne iné...I když to jsem také úplně nepochopil. Proč by Microsoft nepsal
kvalitní software? To zas jen záleží na definici. Já shledávám, že Microsoft
kvalitní softwarepíše.
kvalitní. Už nějakou dobu se tady snažím upozorňovat, že posouzení toho co je a není kvalitní je silně subjektivní a liší se jedinec od jedince. Ovšem to je přibližně rovné pověstnému sraní do dubu. Zadefinujeme-li si, že
kvalitní softwareje software, který dělá přesně to co se od něj očekává, tedy slouží levorukým jedincům co by jinak takový software nedovedly kvůli své omezenosti využít (soft usable by every lame), pak si myslím, že v psaní
kvalitního softwaruje Microsoft přeborník a klidně by si mohl zažádat aby se takový pojem na nic jiného vztahovat nemohl. Záležet to na mě, já bych jim takové povolení osobně udělil.
mal si to nazvať inak (napríklad "GNU software")GNU software existuje, je to definovaný pojem -- je to podmnožina svobodného softwaru (aby byl tvůj SW přijat jako GNU, musí splnit náročnější požadavky než obecně svobodný software).
Based on the evaluators' report, Richard Stallman (the Chief GNUisance) makes the final decision on whether to accept the contribution.Prostě GNU software je takový, který je součástí projektu GNU a GNU OS.