Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.Mi to přijde jako kolegovy postuláty
Ne, tam to prostě musí fungovat…i když o daném místě neví zhola nic. A než by se to zkontrolovalo, tak se to prostě musí brát jako fakt. (I když jde ve skutečnosti o docela komplexní systém u kterého znalost jeho kompletní fungovaní není v silách jednoho člověka)
Proč by se to ale mělo zbořit?Mně napadá třeba 1864 důvodů proč.
HW chybu by to stejně neopraviloNejde o to opravit to, ale identifikovat vadné místo v případě, že nižší vrstva není něčeho takového schopná. Je to jako ptát se nač jsou CRC v IP paketech nebo paritní bity v přenosu, když už stejně HW neopraví.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíA to je možná chyba.
protože NTFS je očividně kvalitní FSDosahuje očividně kvalit čtyřleté brandy.
nepotřebuje pravidelné kontrolyTy nepotřebuje nikdo. Jen je pak potřeba nedivit se, když se něco neobjeví z důvodu, že nebyla provedena pravidelná kontrola. A to neplatí zdaleka jen pro FS.
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.
Z manuálové stránky:
You should strongly consider the consequences of disabling mount-count-dependent checking entirely. Bad disk drives, cables, memory, and kernel bugs could all corrupt a filesystem without marking the filesystem dirty or in error. If you are using journaling on your filesystem, your filesystem will never be marked dirty, so it will not normally be checked. A filesystem error detected by the kernel will still force an fsck on the next reboot, but it may already be too late to prevent data loss at that point.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutí (nebo se to kontroluje hodně rychle, že se to ani neukáže), protože NTFS je očividně kvalitní FS a nepotřebuje pravidelné kontroly.
To nemá s kvalitou FS nic do činění. NTFS se umí checkovat a zvládne jisté opravy za běhu, přesto už jsem se několikrát setkal s vynuceným chkdsk při bootu a příčinou byl právě vadný kabel.
Každý FS si to řeší po svém. Vývojáři ext se rozhodli pro pravidelné kontroly, některé FS udělají rychlý check při mountu a jiné (ZFS) neustále za běhu kontrolují CRC data a metadat.
Některé distribuce (CentOS) pravidelné kontroly ext3 mají standardně vypnuté. Já je pak zapínám, data jsou pro mě cennější. Tohle si musí zvážit každý admin sám pro svůj systém.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíJá tohle už na Vistách viděl asi tak 20x a klidně ti to i vyfotím na foťák... A mimochodem, Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systému
Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systémuAno, pokud to vytahujete bez odpojení, tak se nedivím.
Kdo ma to tvoje neustaly ublizeny stezovani porad cist?
Hmmm, co třebaaa... vývojáři?
fuser
.
Můžeš si to přenastavit pomocí tune2fs, a pokud odstraníš kontrolu po nekorektním vypnutí, koleduješ si o problémy.