Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tiskni
Sdílej:
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.Mi to přijde jako kolegovy postuláty
Ne, tam to prostě musí fungovat…i když o daném místě neví zhola nic. A než by se to zkontrolovalo, tak se to prostě musí brát jako fakt. (I když jde ve skutečnosti o docela komplexní systém u kterého znalost jeho kompletní fungovaní není v silách jednoho člověka)
Proč by se to ale mělo zbořit?Mně napadá třeba 1864 důvodů proč.
HW chybu by to stejně neopraviloNejde o to opravit to, ale identifikovat vadné místo v případě, že nižší vrstva není něčeho takového schopná. Je to jako ptát se nač jsou CRC v IP paketech nebo paritní bity v přenosu, když už stejně HW neopraví.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíA to je možná chyba.
protože NTFS je očividně kvalitní FSDosahuje očividně kvalit čtyřleté brandy.
nepotřebuje pravidelné kontrolyTy nepotřebuje nikdo. Jen je pak potřeba nedivit se, když se něco neobjeví z důvodu, že nebyla provedena pravidelná kontrola. A to neplatí zdaleka jen pro FS.
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.
Z manuálové stránky:
You should strongly consider the consequences of disabling mount-count-dependent checking entirely. Bad disk drives, cables, memory, and kernel bugs could all corrupt a filesystem without marking the filesystem dirty or in error. If you are using journaling on your filesystem, your filesystem will never be marked dirty, so it will not normally be checked. A filesystem error detected by the kernel will still force an fsck on the next reboot, but it may already be too late to prevent data loss at that point.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutí (nebo se to kontroluje hodně rychle, že se to ani neukáže), protože NTFS je očividně kvalitní FS a nepotřebuje pravidelné kontroly.
To nemá s kvalitou FS nic do činění. NTFS se umí checkovat a zvládne jisté opravy za běhu, přesto už jsem se několikrát setkal s vynuceným chkdsk při bootu a příčinou byl právě vadný kabel.
Každý FS si to řeší po svém. Vývojáři ext se rozhodli pro pravidelné kontroly, některé FS udělají rychlý check při mountu a jiné (ZFS) neustále za běhu kontrolují CRC data a metadat.
Některé distribuce (CentOS) pravidelné kontroly ext3 mají standardně vypnuté. Já je pak zapínám, data jsou pro mě cennější. Tohle si musí zvážit každý admin sám pro svůj systém.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíJá tohle už na Vistách viděl asi tak 20x a klidně ti to i vyfotím na foťák... A mimochodem, Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systému
Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systémuAno, pokud to vytahujete bez odpojení, tak se nedivím.
Kdo ma to tvoje neustaly ublizeny stezovani porad cist?
Hmmm, co třebaaa... vývojáři?
fuser
Můžeš si to přenastavit pomocí tune2fs, a pokud odstraníš kontrolu po nekorektním vypnutí, koleduješ si o problémy.