Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.Mi to přijde jako kolegovy postuláty
Ne, tam to prostě musí fungovat…i když o daném místě neví zhola nic. A než by se to zkontrolovalo, tak se to prostě musí brát jako fakt. (I když jde ve skutečnosti o docela komplexní systém u kterého znalost jeho kompletní fungovaní není v silách jednoho člověka)
Proč by se to ale mělo zbořit?Mně napadá třeba 1864 důvodů proč.
HW chybu by to stejně neopraviloNejde o to opravit to, ale identifikovat vadné místo v případě, že nižší vrstva není něčeho takového schopná. Je to jako ptát se nač jsou CRC v IP paketech nebo paritní bity v přenosu, když už stejně HW neopraví.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíA to je možná chyba.
protože NTFS je očividně kvalitní FSDosahuje očividně kvalit čtyřleté brandy.
nepotřebuje pravidelné kontrolyTy nepotřebuje nikdo. Jen je pak potřeba nedivit se, když se něco neobjeví z důvodu, že nebyla provedena pravidelná kontrola. A to neplatí zdaleka jen pro FS.
Proč by se to ale mělo zbořit? Pokud se to nevypne "násilně", tak se tomu stát nic nemá a kontrola netřeba.
Z manuálové stránky:
You should strongly consider the consequences of disabling mount-count-dependent checking entirely. Bad disk drives, cables, memory, and kernel bugs could all corrupt a filesystem without marking the filesystem dirty or in error. If you are using journaling on your filesystem, your filesystem will never be marked dirty, so it will not normally be checked. A filesystem error detected by the kernel will still force an fsck on the next reboot, but it may already be too late to prevent data loss at that point.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutí (nebo se to kontroluje hodně rychle, že se to ani neukáže), protože NTFS je očividně kvalitní FS a nepotřebuje pravidelné kontroly.
To nemá s kvalitou FS nic do činění. NTFS se umí checkovat a zvládne jisté opravy za běhu, přesto už jsem se několikrát setkal s vynuceným chkdsk při bootu a příčinou byl právě vadný kabel.
Každý FS si to řeší po svém. Vývojáři ext se rozhodli pro pravidelné kontroly, některé FS udělají rychlý check při mountu a jiné (ZFS) neustále za běhu kontrolují CRC data a metadat.
Některé distribuce (CentOS) pravidelné kontroly ext3 mají standardně vypnuté. Já je pak zapínám, data jsou pro mě cennější. Tohle si musí zvážit každý admin sám pro svůj systém.
Ve Windows se to nepouští ani při ošklivém vypnutíJá tohle už na Vistách viděl asi tak 20x a klidně ti to i vyfotím na foťák... A mimochodem, Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systému
Visty tohle hlásí i u každé druhé flešky, když ji člověk zapojí do systémuAno, pokud to vytahujete bez odpojení, tak se nedivím.
Kdo ma to tvoje neustaly ublizeny stezovani porad cist?
Hmmm, co třebaaa... vývojáři?
fuser
Můžeš si to přenastavit pomocí tune2fs, a pokud odstraníš kontrolu po nekorektním vypnutí, koleduješ si o problémy.