Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tak v Kongresu zamítly zákon s 205 hlasy pro, 217 proti, jehož cílem bylo zabránit NSA špehování telefonů. Hlasování předcházelo jebání z Bílého domu a chvilku před tím si NSA pozvala pár kongresmenů na jakési jednání - asi je nám jasné, co se tam dělo. Buď jim vyhrožovali vraždou, mučením, či vraždou a mučením jejich blízkých, nebo jim nabídli mastný úplatek či vymívali mozek patriotismem. Těď otázka, jestli to nebyla pouze šaškárna na občany, aby si mysleli, že kongres něco dělá. Více tady, tady a pak ještě něco tady.
Federálové chcou privátní SSL klíče. Více
Tiskni
Sdílej:
veřejné kryptografieWtf? HTTPS už je tu s námi nějaký ten pátek.
Já bych certifikátům v prohlížeči nevěřil ani prdlajs.Ty jsi depresivní pesimistický paranoik s náběhem k sebevraždě a bolavým varletem. Existuje vůbec něco, čemu bys věřil?
to, ze nejste paranoidni jeste neznamena, ze po vas nejdou
snad už brzo začnou webové aplikace využívat veřejné kryptografie...Jak to řeší problém toho, že máš data uložené u někoho jiného a ten je může dle libovůle analyzovat, měnit a dodávat přístup dle vlastní vůle. Spíš už snad webové aplikace brzo chcípnou a lidi zas konečně dostanou rozum.
Jak to řeší problém toho, že máš data uložené u někoho jiného a ten je může dle libovůle analyzovat, měnit a dodávat přístup dle vlastní vůle.To řeší právě Visgeanem zmiňovaný mega tak, že ty data prvně zašifruje javascriptovým frontendem, takže na serveru jsou již šifrované.
Jak to řeší problém toho, že máš data uložené u někoho jiného a ten je může dle libovůleAle jinak to zní jako Nova nebo freehostingy bez reklam. I když na to bude technické řešení, proč by to proboha někdo dělal když zrovna to že ti někdo analyzuje data ti umožňuje to, že za službu nemusíš platit?analyzovat,měnita dodávat přístup dle vlastní vůle.
I když na to bude technické řešení, proč by to proboha někdo dělal když zrovna to že ti někdo analyzuje data ti umožňuje to, že za službu nemusíš platit?Jak to mám vědět? Diskový prostor je dneska nejspíš docela levný, tak se mu to prostě vyplatí. Peníze má z toho co platí lidé, kteří chtějí víc jak základní účet (50GB). Možná je to osobní pomsta nahrávacím studiím za zničení megauploadu. Nevím. Nikdo taky netvrdí, že tam ty účty budou navždy, možná se jedná jen o promoakci. Fakt prostě je, že to tak funguje a nic ti nebrání si stáhnout thirdparty commandline klienta, který to bude šifrovat u tebe na počítači, pokud nevěříš cizímu javascriptu.
Jak to mám vědět?Ty furt nechápeš ten business model, že? Megaupload poskytoval prostor, ale přitom ho ty data nezajímaly nebo se do nich nestaral. Vydělával na reklamě (v případě neplatících zakazníků). Ale proč si nechat platit od reklamních agentur když si můžeš nechat platit víc od různých sběračů dat nebo když můžeš vydělat tou vlastní analýzou dat a ještě přitom polezeš současné garnituře do prdele s lehkostí šroubování šestihranného šroubu M8 (poskytovat prostor pro data do kterých se nestaráš v dnešní době = pirátství a terorismus)? Prostě nevytěžený zlatý důl. Peoni by si jen mlaskali.
Ty furt nechápeš ten business model, že?Ne, já nechápu čím to tu pořád argumentuješ. Megaupload nemůže dělat analýzu dat, protože pro něj jsou to jen šifrované bloby, ke kterým se nedostane. Může dělat analýzu metadat a možná kdo kdy, ale k samotným datům přístup nemá. Pochybuji, že by mu zrovna za tohle někdo nějak královsky platil, ale i kdyby ano, tak je mi to jedno, protože to samé musí dělat ze zákona každý poskytovatel v čechách a pro mě není problém to obejít, pokud chci.
Priateľu preto, že z NSA už pochádzajú dva najznámejšie vírusy na sveteTo je fakt, za to mají můj respekt.
Keď zoberiem že aj Linux je z USA dávajme si majzla :)Eh. V jakém smyslu? Já na žádný tedy přijít nemůžu.
No veľká časť maintainerov je z USA, je tu vždy možnosť že si niekoho kúpia viď. príklad BSD, hoci to sú lúzeri, ale ukazuje to, že tá možnosť tu je.Keď zoberiem že aj Linux je z USA dávajme si majzla :)Eh. V jakém smyslu? Já na žádný tedy přijít nemůžu.
Vymívali
znamená co...?
I to co je zadarmo musí někde někdo zaplatit...To není pravda. Bohužel logika a chamtivost lidí, za všechno se musí platit. Dobré skutky neexistují. Pokud mi dáš snídani, oběd a večeři, přijdu ti obdělávat pole na tvém statku, přijdu uklidit v tvém domě, a zaplatit chtít nebudu.
Prace neni nic jinyho nez posledni zoufaly pokus jak prijit k penezum
Je mi jedno, jakym zpusobem kdo shani sve penize(tedy pokud je to v ramci legislativy). Na druhou stranu zit na ukor druhych je amoralniPočkat, žití na úkor druhých je zcela v rámci legislativy.
Je mi jedno, jakym zpusobem kdo shani sve penize(tedy pokud je to v ramci legislativy). Na druhou stranu zit na ukor druhych je amoralniPokud tohle tvrdí někdo, kdo by nebyl bez peněz schopný ani hnout překážejícím šutrem před vlastním barákem, tak to těm slovům dodává speciální váhu.