1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dobry den!
Potreboval by som poradit s vyberom notebooku pre priatelku mojho brata.Ide o studentku vysokej skoly a podla toho su na notebook aj poziadavky.
Notebook bude denne prenasat do skoly a domov (denne dochadzanie busom,vlakom cca 30 km), cize by som hladal nieco odolnejsie.
Notebook sa bude pouzivat prevazne na pisanie nejakych prac, surfovanie po nete, pisanie emailov.
Velkost RAM,HDD,Grafiku nechavam na Vas.
Nieco som uz pozeral,ale potreboval by som poradit,nakopnut . Ktore znacky, modely notebookov patria medzi odolnejsie.
Cenu,ktoru su do notebooku ochotny vrazit zatial nepoznam.
Vopred dik za rady.
Tiskni
Sdílej:
Jak je to s penězma? Kolik peněz maximálně by byla ochotná za něj dát?
Od čeho je Hardwarová poradna? A použij tag <break>.
...denne dochadzanie busom,vlakom cca 30 km...
Vy Slováci se nachodíte. ^_^
Jinak jsem z toho absolutně nepostřehl požadavky. Já bych šel do použitého Dellu Latitude D630/D430 nebo Lenova ThinkPad R61/T61 --- cena kolem patnácti až dvaceti tisíc korun, přičemž nové modely z aktuálních řad stojí tak dvojnásobek. Všiml jsem si, že si tu dost lidí pochvaluje lifebooky od FS (cena podobně jako ty delly/lenova), MSI a compaqy od HP.
Ono, priatelka brachy je Ceska Sucha Loz .
A nabuduce pouzijem tag <break>, slubujem.
A nabuduce pouzijem tag <break>, slubujem.
U zápisku máš v pravém sloupci odkaz "upravit zápis", nebo tak něco.
Notebook pre studentku - co tam po parametroch... : www.luxurylaunches.com/entry_images/0507/21/p7230_.jpg
Zalezi spis kolik do toho chce vrazit.
Pry jsou mezi studenty popularni notebooky od Apple.
Maji hladke kovove chasis - ale to jiz je jina cenova kategorie.
Mozna by se hodil netbook - treba Toshiba NB 100 + usb mys a nadoma jeste + klavesnice - toto vse je prislusenstvi poriditelne za cca 300,-
Pokud by byla doma moznost monitoru tak je to jeste lepsi.
Ve skole by se jeste mozna na rychlejsi psani hodila rolovaci gumova klavesnice.
...Toshiba NB 100...
Proč zrovna to?
Ve skole by se jeste mozna na rychlejsi psani hodila rolovaci gumova klavesnice.
Ani náhodou. Jednu takovou používám s Nokií N800 a je to děs.
Protoze jej znam, je levny, lehky a pomerne dobre provedeny.
Jede na nem bezproblemu win xp, vista, seven i treba Ubuntu ci jine moderni distribuce.
>>>Ani náhodou. Jednu takovou používám s Nokií N800 a je to děs.
To me tak napadlo.
Pokial nevadi 16:9 lcd, tak by som porozmyslal nad acer timeline. Vysoka vydrz a nizka hmotnost, vykon na pisanie a web dostatocny, celkom nizka cena. Keby dali display 16:10 tak si teraz bucham hlavu o stenu, ze som chvilu nepockal aj ked je to acer..
Notebook bude denne prenasat do skoly a domov (denne dochadzanie busom,vlakom cca 30 km), cize by som hladal nieco odolnejsie.
Nějaké repasované IBM/Lenovo řady T. Dají se sehnat slušné použité stroje lehce pod 10k s roční zárukou. Jednak jsou dost odolné, rozumně lehké a tenké (pokud ho hodlá často přenášet, je každý centimetr a deka znát), nabízí i 14" displeje s rozumně velkým rozlišením (teď mám T43, 14" 1400x1050, skvělý stroj, akorát zespod dost hřeje, údajně se jednalo o problém modelu T43, předchozí 15" R51 tolik netopila). Tedy, pokud nechce ješŧě menší, nějakou 12" nebo dokonce netbook. Vůbec, jaké rozměry by si představovala zjistěte jako první.
Nedávno jsem koukal, co je te na trhu, taky si teď nějakej musím pořídit. Zaujal mě notebook.cz/clanky/predstaveni-notebook/2009/notebook-HP-Compaq-615. Bez OS za 10 600. S vistama za 12 100.
AMD Turion X2 Dual-Core Mobile Processor RM-74 (2.2GHz), paměť 2048 MB DDR2 RAM, 15.6" displej (1366 x 768), 320GB disk, DVD/RW DL Lightscribe mechanika, grafika ATI Radeon HD 3200, WiFi-b/g, BT, Windows Vista Home Basic 32 CZ.
Pro delší práci se studentkám hodí externí klávesnice.
Klávesy jako Yes!, No! nebo Oops! ušetří spoustu času.
Předem se všem opravdovým studentkám omlouvám.
Dle mého se na studium a především na přednášky docela teď hodí Acer Aspire řady Timeline, konkrétně 3810 T (bez DVD mechaniky tuším) s 13,3", 4810 T se 14" a 5810 T s 15,6" displejem v poměrech 16:9. Procesory mají TDP 5,5 W a celková výdrž na baterii kolem 7 - 8 hodin. Měl jsem v ruce tu 4810 s X4500 a Solo Core SU3500. Malé, celkem lehké a i vzhledné. Ubuntu 9.04 z flash 4 GB jelo pěkně. Cena kolem 17.000 CZK tuším. Známemu jsem jen čistil bordel od Acer software, tedy optimalizoval přiložené Visty. A zpracování mohu na Acer hodnotit kladně.
A zpracování mohu na Acer hodnotit kladně.
I za dva roky?
To především záleží přece na uživateli. Mně by takový noťas vydržel klidně 5 let, ale někomu vydrží stěží rok. To si ovšem nesmí noťas plést s univerzální podložkou. Ale pro běžné užívání typu dám do baťohu, tašky, někam dojdu zapnu, používám, vypnu a odejdu je v pohodě. Dokonce bych se nebál ho vzít do terénu třeba průmyslové automatizace. Firemní sice máme HP nx 6120 jelikož má serial, ale dnes jsou obstojné náhrady. Takže mně osobně příjemně Acer překvapil. No a já s noťaskem zacházím slušně, ale ne zase tak, že bych se ho bál vzít do ruky a někam položit na beton na stavbě. Takže si myslím, že tento model je schopen s rozumným zacházením přežít celou vejšku.
A velikosti, tloustkou a vahou to vsem tem Eeeeckam natrhne viteco..
Vždyť netbooky jsou menší, lehčí a výkonově srovnatelné(!), jedinou komplikací je odolnost, velikost displeje a klávesnice.
Kamos si ted koupil Dell D4xx (nemuzu to uz najit). Ma to dokonce 1480x1050 displej a vybaveny je to vsim na co si clovek jen vzpomene. Vcetne 500Gb disku to bylo snad kolem 13000Kc. A hrebiky tim zatluce taky.
Pokud to mělo displej 1400*1050 nebo 1680*1050, nebyl to D4xx (12"), ale D6xx (14"), nebo D5xx (15"), případně D8xx (15"). Jinak souhlas, jenom ta cena se mi nezdá, běžně bývá u Dx30 vyšší.
Dopručil bych Asus EEE 1000H. Sám ho mám a většina spolžáků na fakultě mi ho závidí... nejdřív se mi smáli a koupili si 15.4" notebooky, ale ty tři klia se docela pronesou....
Doma mám externí klávesnici, myš a 19" LCD, ale nedělá mi problém psát i delší zápisky z přednášek ve škole..
Navíc pokud je to normální holka, tak bude mít ještě menší prsty než já, takže by to nemělo dělat problémy ani jí... výdrž na baterii přes 5 hodin taky potěší...
jj, určitě... já to od té doby, co jsem si vybral 1000H moc nesleduju, takže novější stroje moc doppodrobna neznám....
každopádně bych se vyhnul netbookům MSI wind, všechny tři kusy, co se v mém okolí vyskytovaly byly dost problémové... a ono být až 30 dní bez netbooku je docela nepříjemné, i kdyžř je jinak řešení závad v záručním servisu bezproblémů...
každopádně bych se vyhnul netbookům MSI wind...
Díky za tuhle informaci, trošku jsem Wind zvažoval. Jakého výrobního data byly ty problémové?
Mrkni se po http://www.vyrobcepocitacu.cz . Jsou z UH, jsou extra levní a mám s nimi výborné zkušenosti. Svého času jsem tam nakoupil notebook s úsporou 4 000 Kč.
Třeba tenhle asus je špičkový: http://www.vyrobcepocitacu.cz/?Mode=Sti&StiId=52184 i když osobně mám radši X5x sérii kvůli třem pantům.