Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
lol to by mohlo vysvětlovat tamtu zahadnou žlutou kružnici z minula hele :O :D :O :D
používám z pohodlnosti český státní kompozit českých státních radarů
myslimže je fajt taky divat na data ze satelitů který koukaj na celou evropu ie sat24 hele, tam byla před těma povodňama vidět děsně dlouhatatatatatatáncká šňůra mraků jak se tahla přes střední evropu z toho bylo jasný že to bude velikej dešť aže se to jentak nepřežene :O :O
jak vznikají "radarové kružnice",
v tomdlectom jevu vim myslimže si to nakous už i minule nicmeně mi příde divný že to maj problém nějak vodfiltrovat z těch vyslednejch dat :D
když koukáš třeba na extrapolaci radarů tamtoho chmi tak se tam pak pohybujou s mrakama i ty kružnice. nicmeně když koukáš na zaznam těch dat tak kružnice logicky stojej furt na mistě se středama u těch radarů nóó takže minimalně z těch trochu starších naměřenejch dat by mělo bejt možný vopravit ty udaje v nějakejch těch prepozicích až se ty mraky hnou :O :O
artefakt populární v konspirační scéně
tak samozdřejmě že radar je něco jako taková mikrovlnka noa když zaměříš ten paprskomet do tý melting layer tak to samozdřejmě začne ty krystalky děsně tavit, voda začne padat dolu a bude sebou brát další krystalky a stahovat je tak do víc teplenších vrstev atmosfery a udělá to moc moc velký deště :O :O :P :P :D ;D
1) Ten radar měří útlum (předpokládám, že měří jen intenzitu) jen v závislosti na směru, nebo i vzdálenosti? Pokud pouze na směru, jak se zjistí v jaké výšce/vzdálenosti k danému efektu dochází, resp. že se nejedná o akumulovaný jev podél celkového dosahu?Radar primárně měří odrazy, ne útlum. Tj. vyšle pulz a poslouchá co se vrátí. Azimut a elevaci znáš z natočení antény, vzdálenost z času mezi vysláním pulzu a času nabrání vzorku který právě teď zpracováváš. Útlum pro kompenzaci útlumu se počítá z těch dat softwarově. Je k tomu více přístupů:
Jak vypadají data pro jeden směr (jeden elevační/polární a azimutální) úhel?A-scope …a pak totéž pro další věci co to produkuje (V - dopplerovská rychlost, W - šířka dopplerovského spektra - jak moc jsou tam turbulence, KDP, ZDR, RhoHV - korelace mezi polarizacemi - jak moc se vyvíjí společně, např. jestli jsou to nudné kapičky nebo hmyz co mává křidélky a tím se furt mění). Pro některé z těch parametrů není "pro jeden směr" ("pro jeden odběh - pro jeden pulz") definováno, např. pro V potřebuješ alespoň 2 pulzy, pro W a RhoHV batch velký řádově 32. Měl bych o tom něco napsat. Chtěli o tom po mě přednášku v sobotu, ale teď jsem na služebce a pak dodělávám projekt takže nevím jestli dokážu připravit slidy a tak se to stane…
2) Čistě okometricky se zdá, že ty artefakty nezávisí na počasí, tj. že by se mělo jednat pouze o důsledek konstrukce/nastavení přístroje. Je to tak?Které z artefaktů? Třeba ten bright band je vyloženě funkce počasí. U CAPPI by pomohlo nabírat to nějak hustěji (aby ty skoky nebyly tak velké), ale pak zase narazíš na další limity, typicky po tobě chtějí, abys z každého stupně nabral 24-48 vzorků, a pro každý vzorek musíš vyslat pulz a počkat až se ti to vrátí, takže to ti limituje rychlost otáčení, a když děláš moc elevací, tak pak trvá nabrat volume moc dlouho.
3) V tom Nature žádné kroužky zdá se nejsou. Čím to?¯\_(ツ)_/¯ třeba zrovna nebylo počasí kde by se to dělo
protože je to v horizontálním směru opticky hustší prostředí než ve vertikálnímJako že je voda opticky anizotropní (dvojlomná)? To slyším prvně. Ale tak asi jo. A vy teda měříte fázovej posuv mezi polarizacema? To mi přijde u tak nehomogenního a turbulentního prostředí jako úplný scify (viz ta zmínka o máchání křídel hmyzu, to mi neříkej, že vidíte).
Které z artefaktů? Třeba ten bright band je vyloženě funkce počasí.Když já nevím, čemu říkáš bright band . Myslel jsem ten první obrázek. Takže jestli tomu dobře rozumím, tak to funguje nějak takhle: Na tom obrázku CAPPI představují ty zahnutý čáry oblast měření pro jeden elevační úhel (při předpokladu infinitezimálně úzký vyzařovací charakteristiky tý antény a nulový difrakce). S pomocí časovýho rozlišení z toho izoluješ nějakou oblast (to bude ta tučná zvýrazněná čára; důležitý je, že pro každý elevační úhel bude ten čas různý), ten signál nějak sofistikovaně zpracuješ (zprůměruješ) a získáš jeden vzorek (číslo) pro daný směr a vzdálenost (tzn. bod v prostoru) a ten bude ležet na tý čárkovaný čáře. A takhle jsi v principu schopný navzorkovat celý okolí radaru (se všema omezeníma který si lze i nelze představit). Stejně nechápu, jak ty kroužky vzniknou . To že jsou ta měření diskrétní by samo osobě nemělo vadit, ne? Proč se projeví jen při změně elevace a ne azimutu? Ta data se nějak interpolují? Odpovídá šířka toho proužku vyzařovací šířce antény pro jednu elevaci? Pokud použiješ jinou sadu elevací, dojde ke změně frekvence těch kroužků nebo jejich fáze?
a ještě to bylo měřeno chvíli (~30 sekund) po sobě, tak to na sebe úplně nepasujeCo trvá 30 sekund? Jeden bod (tzn. jedna elevace a jeden azimut)? Pochopil jsem to dobře, ze děláte něco jako tři různé elevace a 24 až 48 azimutů? To by bylo třeba 100 bodů po 30 sekundách to máme nějakých 5 minut na jeden sken. Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s. Zajímavý je to celý, to se musí nechat.
Jaký to má longitudinální rozlišení? Předpokládám, že to bude daný délkou toho počátečního impulzu a rychlosti elektroniky, v tom přijímači (ve skutečnosti to bude asi komplikovanější kvůlivá různejm disperzím v atmosféře apod.).Délka pulzu je 100us, což by znamenalo rozlišení 15km (100us * 300000km/s = 30 km, ale letí to tam a zpátky), ale proto právě máme kompresi pulzu. Signál je modulovaný a při příjmu počítám korelaci a dostanu korelační peak, který je mnohem užší. Jak moc, to záleží na:
Jako že je voda opticky anizotropní (dvojlomná)? To slyším prvně. Ale tak asi jo.Voda samotná ne, ale kapičky ve vzduchu nejsou kulaté, protože na ně působí gravitace a aerodynamický odpor.
A vy teda měříte fázovej posuv mezi polarizacema? To mi přijde u tak nehomogenního a turbulentního prostředí jako úplný scify (viz ta zmínka o máchání křídel hmyzu, to mi neříkej, že vidíte).Ten hmyz je vidět na korelaci (jak moc se to vyvíjí stejně v čase), ne na KDP (fázový posun mezi polarizacemi): viz třeba tady animace "Reflectivity and velocity loop showing some showers and outflow boundaries to the north of the radar, followed by the onset of nocturnal bird migration" pravej obrázek - srážky mají CC (někdy nazývaní RhoHV) "červené" (skoro 1) a ptáci/hmyz/kouř třeba 0.6. KDP (ten fázový posun) (viz třeba tady), tam je furt taková pachuť, že vlastně měří to stejné jako reflektivita ("kolik je tam vody"), a kdo ví, jestli to ty algoritmy nějak nekontaminuje a neovlivňuje :).
Když já nevím, čemu říkáš bright band .BB se říká když máš prostě na radarové obrazovce jasnější úsek (v placatém zobrazení kolečko).
Na tom obrázku CAPPI představují ty zahnutý čáry oblast měření pro jeden elevační úhel (při předpokladu infinitezimálně úzký vyzařovací charakteristiky tý antény a nulový difrakce). S pomocí časovýho rozlišení z toho izoluješ nějakou oblast (to bude ta tučná zvýrazněná čára; důležitý je, že pro každý elevační úhel bude ten čas různý), ten signál nějak sofistikovaně zpracuješ (zprůměruješ) a získáš jeden vzorek (číslo) pro daný směr a vzdálenost (tzn. bod v prostoru) a ten bude ležet na tý čárkovaný čáře. A takhle jsi v principu schopný navzorkovat celý okolí radaru (se všema omezeníma který si lze i nelze představit).Ano.
Stejně nechápu, jak ty kroužky vzniknou . To že jsou ta měření diskrétní by samo osobě nemělo vadit, ne? Proč se projeví jen při změně elevace a ne azimutu?Typicky azimut kreslíš řádově tak jak máš rozlišení antény, takže je to "rozmazané", a případně ty diskontinuity jsou "náhodné" a nejsou tak krásně vizuálně vidět. Že je to diskrétní vadí že a) je tam skok, b) naměřil jsi to třeba půl minuty po sobě a pokud tam je větší vítr tak už ten "další obrázek" mohl ujet. (vítr ve výšce je v pohodě 100 km/h ~ 30m/s, za půl minuty to tak ujede o kilometr) Alespoň tak si to teda vysvětluju. (když si přepínáš jednotlivé elevace tak je vidět že to prostě plynule odjíždí)
Ta data se nějak interpolují?Ano, teď se nově snažíme ty sousední elevace nenalepit v místě přechodu, ale udělat to nějak chytřeji. Jak to dělá státní radar nevím.
Odpovídá šířka toho proužku vyzařovací šířce antény pro jednu elevaci?Právě že pro vysoké elevace už ne, nemůžeš si dovolit (z časových důvodů) to skenovat po 1° (což je typická šířka svazku), takže to děláš třeba tak jak je na tom "mt. Macaion" obrázku (kde je mimochodem svazek barevně zvýrazněný) - u země hustěji, ve výšce jenom tak vzorkuješ.
Co trvá 30 sekund? Jeden bod (tzn. jedna elevace a jeden azimut)?Jedna elevace, všechny azimuty (tj. jedna otočka). Je to dané následujícími kompromisy:
Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
myslimže myslel nějakou tu animaci třeba na chmi.cz. Hádám, že přehrávání animace těch radarózních snimků někde na tom chmi.cz a podobnejch webech prostě uplně jednoduše nevodpovídá rychlosti vyrábění těch jednotlivejch vobrázků radarem :D ;D
Signál je modulovaný a při příjmu počítám korelaci...Korelaci čeho s čím? Časového průběhu vyslaného a přijatého impulzu? Nebo děláte nejdřív frekvenční rozklad? Jaký má ten pulz tvar? Ve spektru je chirpovaný a v čase?
Které z artefaktů? Třeba ten bright band je vyloženě funkce počasí.Ty kroužky mění intenzitu/kontrast podle toho, jaké je počasí, to jo. Jakože jsou viditelné jenom v nějakém prostředí, které ten radar zobrazuje. Ale jejich poloha (frekvence a fáze) mi přijdou (z toho mála co jsem viděl) stabilní, tzn. funkcí parametrů té antény, tudíž by na ně mělo jít opravit.
Typicky azimut kreslíš řádově tak jak máš rozlišení antény...Jakože v tom azimutálním směru se ta jednotlivá měření překrývají, zatímco v polárním (elevace) se vzorkuje s velkým krokem (v porovnání s vyzařovacím úhlem)? Jestli jo, tak proč (jakože proč je důležité mít ta data hustěji vzorkovaná v jedné ose)? Pokud ti ale trvá 'otočka' půl minuty, a celý se to má měnit, neměla by tam být nějaká výrazná nespojitost právě v té azimutální ose?
naměřil jsi to třeba půl minuty po sobě a pokud tam je větší vítr tak už ten "další obrázek" mohl ujet.Chápu, že pro různý elevace měříš ten dynamickej systém v jiným čase, ale to ti neudělá takhle pravidelnej a symetrickej obrazec. Podle mě teda aspoň.
Ale tak já myslel, že ty sousední elevace se nepřekrývají. A že právě to je příčinnou těch kroužků. Tím dotazem jsem myslel, jak se dopočítávají data pro neměřené elevace. Z předchozího jsem nabyl dojmu, že azimuty jsou vzhledem k rozlišení měřeny prakticky spojitě.Ta data se nějak interpolují?Ano, teď se nově snažíme ty sousední elevace nenalepit v místě přechodu, ale udělat to nějak chytřeji. Jak to dělá státní radar nevím.
...takže to děláš třeba tak jak je na tom "mt. Macaion" obrázku (kde je mimochodem svazek barevně zvýrazněný) - u země hustěji, ve výšce jenom tak vzorkuješ.Kterej je ten "mt. Macaion"? Sem žádnej takovej popisek nenašel .
Typicky tak lidi chtějí 20-50 vzorků z každého azimutu.Tak jestli 50 vzorků na azimut, šířka svazku je 1°, tak to asi ta měření v té azimutální ose přeložená nebudou, ne?
No prakticky všechny, kde se vykresluje časový vývoj počasí. Třeba tenhle. To se nějak interpoluje v čase? Teď jsem ještě koukal na ten poslední odkaz z toho původního příspěvku (Radar Bright Band by Dr. Brad Muller). Tam vysvětlují ty kroužky (jestli je to teda stejný fenomén) těmi Melting Layers. Tak ale pokud se radarem pro různé elevace díváte stále do stejné výšky (a poloha těch tajících vrstev se nemění), tak by měl být ten efekt všude stejný, ne? Nehledě na to, že jsi dřív psal, že vás vlastně absolutní reflektivita nezajímá. Nebo jsem to špatně pochopil to je taky možný... No každopádně dík, ze odkazy. Teď mám asi dost materiálu si to prostudovat. PS. Teď jsem si četl ten Aeronet. To je prča. Asi to začnu sledovat. Teda, jestli mi to zas nezakážou.Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
No prakticky všechny, kde se vykresluje časový vývoj počasí. Třeba tenhle. To se nějak interpoluje v čase?Ty obrázky co jsi odkazoval se mění co 10 s.Pardon, které?
podobně jako na tom chcmi.cz je mezi těma jednotlivejma snímkama delší časovej skok, to nemáš live ale přehrává se to ze zaznamu. Meteropres má ty snimky po deseti minutách, dole to přece jako musíš vidět na tý modrý čáře napsaný dycky ten čas :D ;D
Jak sikovni lide ztraceli cas na ...Srovnej se ztratou casu na vyplnovani zadosti o granty, neplacenych peer-review, publikaci do kafemlejnku a ruznych byrokratickych picovin... To je dobre pulka, az dve tretiny, zabiteho casu.
Jen mne napada, nebylo by dramaticky lukrativnejsi, pri tehle urovni znalosti a skillu bastlit radary, ktere koukaji na jine veci nez kapicky vody? Drony, padajici kusy kovu s vybusninou, lode na mori nebo v pristavu?
to se třeba taky dělá jenom se vo tom nepiše do blogisku a ani se to neukazuje na fotkách :D
Jen mne napada, nebylo by dramaticky lukrativnejsi, pri tehle urovni znalosti a skillu bastlit radary, ktere koukaji na jine veci nez kapicky vody? Drony, padajici kusy kovu s vybusninou, lode na mori nebo v pristavu?Trochu ze široka: Když mi to začalo fungovat a začali jsme to prodávat, tak jsme narazili na realitu trhu s meteoradary. Značná část prodaných radarů je národním meteoústavům, což znamená výběrová řízení. Tam jsou typicky dvě možnosti: a) je to natvrdo napsané na někoho, b) vypisující objektivně netuší co dělá (nikdy radar nekupoval) a například zkopíruje a slepí dohromady nějaké 15 let staré požadavky z výběrek co našel na internetu. Jako ilustraci uvedu, že tam pak je v požadavcích, že to musí podporovat Internet Explorer 8. S tím se samozřejmě vypořádáme snadno (napíšeme něco jako že dodané řešení bude fungovat v aktuálních verzích používaných prohlížečů a všichni jsou s tím v pohodě), ale požadavky na ten radar jsou v podobném duchu. Jiným způsobem řečeno totéž: Narazili jsme na obor, kde stávající firmy prodávají řešení vyvinuté před desetiletími (a tehdy s tehdejší technologií to bylo opravdu high-tech), a ten vývoj tam naprosto zamrzl. Navíc se zjistilo, že ačkoli "výrobců radarů" jsou desítky, tak většina jich "vyrábí" tak, že koupí anténu, koupí vysílač, koupí "signal processing" (což je hardwarová krabice s FPGA, protože před 20 lety to nešlo na tehdejších procesorech upočítat, lidi co to tehdy udělali už jsou v důchodu a nikdo vlastně neví jak to funguje a neumí a netroufne si to přepsat softwarově -- jedním z důsledků tohoto je, že třeba jeden algoritmus na zpracování dat co jsme s kolegou nahackovali za dva večery se konkurence snaží už přes dva roky neúspěšně implementovat, protože to vyžaduje šílené FPGA inženýrství, zatímco u nás to byl prototyp v Pythonu a následně dva forcykly v Cčku s trochou volku) a celé to nějak slepí dohromady. Navíc jak lidi co tomu rozumí stárnou, knowhow se vytrácí a noví nenastupují protože je zaprděné korporáty nelákají, tak se to s postupem času zhoršuje než že by se to zlepšovalo. To je pro nás ale přece strašně pozitivní zpráva: říká se tomu "industry ripe for disruption"! Jenom dostat se do toho je složité - takže aktuálně třeba máme 2 lidi co jezdí po veletrzích a píšou do časopisů a dělají vyloženě evangelizaci o tom, co je se současnou technologií možné. A letos to konečně začalo nést ovoce. Takže teď to jenom neposrat :). Výše uvedený odstavec byl o prodeji stávajícím uživatelům radarů (meteoústavy). Ale my si naštěstí díky integrovanému designu (nepotřebuješ technickou místnost), snadnosti instalace a provozu (dtto), nenáročnosti (do teď nechápu na co spotřebuje konkurence dvojnásobek elektřiny) a ceně trh tvoříme a místa, kde do teď o radaru neuvažovali, se teď o nás zajímají nebo si už i koupili: řídké ostrovy v Pacifiku, nebo třeba provozuješ důl či těžební plošinu a potřebuješ vědět jestli tě za hodinu něco zatopí, nebo provozuješ aquapark/resort na ostrově a potřebuješ stáhnout surfaře než přijde bouřka? Meteopress. OK tak teď po nutném úvodu k té otázce:
a tusim, ze ruzne obranne aplikace by ruznym aktivistum mohly vadit, ale presto, nebyl by to uzasny startup?Já s tím vůbec problém nemám, a někteří zdrženliví kolegové z nějakého důvodu od 24.2.2022 taky odhodili zábrany.
Jinak dekuji, zkusim se poptat na moznosti a ceny.
koukam na certifikat a u vas to ukazuje subject: www.ruditsa.ru.
to je imo nějakej nonsenc, hele ip lokalizace ukazuje na nějakej server v emérice na uzemí indiánskýho kmene čejenů :O ;D
..tamto ruditsa.ru je blog nějakýho rusáckýho muzikanta (nicmeně vyvojaře nějakýho softu pro šumaře, vpravo nahoře se to dá přepnout do angličtiny) hele :D ;D
ty vase stranky
nechci jendoj kazit kšefty takže se zdržim nějakejch veřejnejch komentářů na meteropres :D
tvl si sežeňte nějakýho vopravdickýho copywrittera, tim fudem s climate changem hnedka někde na druhým řádku nový zakazniky nende ziskat, jaká je uhlíková stopa radarů je lidem taky šumák dtto že meteropres podle svý deklarace rači nechá děcký votroky pochcipat hlady než by jim dal praci. každej racionální zakaznik se bojí kšeftovat s 'aktivistama' noa ať jima ste nebo nejste ta stranka aktivismem přimo smrdí :D :/ :D :/ ty uvedený lejna by imo bylo minimalně zahodno dát z tý hlavní stranky nějak bokem a vodbejt jednim vodkazem z hlavní strany by to nevyhánělo penizky z domu ale to je jako vaše věc :D
dtto že meteropres podle svý deklarace rači nechá děcký votroky pochcipat hlady než by jim dal praciTo tam je doslova protože to jeden zákazník chtěl do nějakého výběrka. Tohle se neprodává přes web, vlastně bychom web vůbec nemuseli mít (proto taky vypadá tak jak vypadá). Tohle se prodává veřejným institucím (meteoústavy, municipalities) skrz výběrová řízení, která jsou buď otevřená, nebo dělají sondy trhu (a pak je potřeba je osejlovat na konferencích) a podle toho pak poptávají. Pokud už se to prodává soukromníkovi, tak to taky zatím nevypadá, že by si vygooglili "spolehlivý meteoradar který není bolest provozovat", musí se jim to poradit osobně. Jinak pro RealJ, nejlevnější rozumný radar je 500kUSD.
nejlevnější rozumný radar je 500kUSD
nj to si asi jako fakt běžný lidi nebudou hromadně kupovat a montovat na střechy hnedka někde vedle srážkoměrů nebo ámeno-metrů :D
tak vono je vlastně vidět už hele hnedka na prvním vobrázku že se to jakoby vlní nejvíc okolo napouštěcích kohoutků kterejma dělali tu povodeň - v Brdech je vidět modrej kohoutek na studenou vodu a pod Skalkama je červenej kohoutek na teplou vodu (to je iirc uplně špatně červenej kohoutek má bejt dycky vlevo a modrej napravo - uplně jako v politice) :O :O
....někudy se přece jako musí to hele český moře napustit :O :O
Tiskni Sdílej: