plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Já jsem o /proc/acpi/alarm slyšel poprvé tady v blogu.
/proc/acpi/alarm je deprecated, používej radši /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
Co prostě použít at
? :-)
Ale zkusil bych hledat dál, třeba na OpenSuSE je ten adresář /etc/pm/sleep.d
#!/bin/bash source $HOME/.bashrc # set atd if there is arg [ $# -gt 0 ] && exec at $@ <<<"$0" mpc=mpc id="" q=$(random-line "$HOME/.mpc-alarm-list") id=$(mpc-lookup "$q" | head -n 1) logger -t mpc-alarm -p info "Selected song: '$q' ($id)" ( $mpc volume 10 $mpc play $id for vol in $(seq 10 1 50) do $mpc volume $vol sleep 0.3 done sleep 1h ping muj-notebook -c 2 -w 5 || mpc stop ) >/dev/nullmpc-lookup:
#!/bin/bash source "$HOME/.bashrc" if [ -z "$1" ] then echo "Usage: $0 song_name" >&2 exit fi mpc playlist | grep -e "$1" | sed 's/^[^0-9]*\([0-9]\+\)[^0-9]*.*/\1/'random-line:
#!/usr/bin/awk -f BEGIN { i = 0; srand(); } $0 !~ "^[ \t]*$" && $0 !~ "^[ \t]*#" { array[i] = $0; i++; } END { r = int(rand() * i); print array[r]; }ps: muj playlist vzdy obsahuje uplne vsecko
Skvělé! Díky moc, přesně tohle potřebuju.
set-alarm 8:00 \ && echo mem > /sys/power/state \ && amarok -pBy mělo stačit.
Tiskni
Sdílej: