Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Jak jsem psal ve zprávičce, začal se prodávat zajímavý stroj s Linuxem, který má i celkem dobrou klávesnici a tudíž po něm pokukuji jako po náhradě HP 200 LX. Otázka, jak používat počítač jako budík, bude tedy docela důležitá.,
Staří matadoři se mi budou asi smát, ale po průzkumu aplikací jako je nvram-wakeup a apmsleep (ani jedno není ve verzi na EEE 701 podporováno) popisované třeba tady jsem se dal do průzkumu BIOSU (podle této dobré rady a zjistil jsem, že nic takového EEE v BIOSu nemá. Hmm. Tohle mne také moc nepovzbudilo. Protože nvram-wakeup něco pindal o konfiguracích, které by se měly válet na netu, položil jsem dotaz "nvram-wakeup" "asus eee 701" a obdržel jednu relevantní stránku, byť ve francouzštině.
Ano, přiznávám se, dnes jsem objevil /proc/acpi/alarm. Pro ty, co o něm také ještě neslyšeli: je v něm uložen čas, kdy se má počítač vzbudit z režimu spánku. Takže klasicky echo "rrrr-mm-dd hh:mm:ss" >/proc/acpi/alarm a dát stroj "spát" a on se probudí. I Asus EEE 701.
Takže zbývá na probouzecí rutinu pověsit "zvonící zařízení" a je to. Tu jsem ale narazil na problém, který jsem ještě nevyřešil. Na EEE mám původní Xandros, což je v podstatě Etch s pár proprietárními kravinami. A nikde nejsem štonc zjistit, co se volá při buzení ze spánku. rc skripty to nejsou. Lenny, Bububuntu a spol mají balík pm-utils. Na Etchi ale adresář /usr/lib/pm-utils/sleep.d budete hledat marně. V každém případě, už vím, kudy na to (a doufám, že to funguje i na ARMu ... ). Asi na SDHC kartu nainstaluji ten slavný Ubuntu remix ...
Tiskni
Sdílej:
Já jsem o /proc/acpi/alarm slyšel poprvé tady v blogu.
/proc/acpi/alarm je deprecated, používej radši /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
Co prostě použít at
? :-)
Ale zkusil bych hledat dál, třeba na OpenSuSE je ten adresář /etc/pm/sleep.d
#!/bin/bash source $HOME/.bashrc # set atd if there is arg [ $# -gt 0 ] && exec at $@ <<<"$0" mpc=mpc id="" q=$(random-line "$HOME/.mpc-alarm-list") id=$(mpc-lookup "$q" | head -n 1) logger -t mpc-alarm -p info "Selected song: '$q' ($id)" ( $mpc volume 10 $mpc play $id for vol in $(seq 10 1 50) do $mpc volume $vol sleep 0.3 done sleep 1h ping muj-notebook -c 2 -w 5 || mpc stop ) >/dev/nullmpc-lookup:
#!/bin/bash source "$HOME/.bashrc" if [ -z "$1" ] then echo "Usage: $0 song_name" >&2 exit fi mpc playlist | grep -e "$1" | sed 's/^[^0-9]*\([0-9]\+\)[^0-9]*.*/\1/'random-line:
#!/usr/bin/awk -f BEGIN { i = 0; srand(); } $0 !~ "^[ \t]*$" && $0 !~ "^[ \t]*#" { array[i] = $0; i++; } END { r = int(rand() * i); print array[r]; }ps: muj playlist vzdy obsahuje uplne vsecko
Skvělé! Díky moc, přesně tohle potřebuju.
set-alarm 8:00 \ && echo mem > /sys/power/state \ && amarok -pBy mělo stačit.