Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Jak jsem psal ve zprávičce, začal se prodávat zajímavý stroj s Linuxem, který má i celkem dobrou klávesnici a tudíž po něm pokukuji jako po náhradě HP 200 LX. Otázka, jak používat počítač jako budík, bude tedy docela důležitá.,
Staří matadoři se mi budou asi smát, ale po průzkumu aplikací jako je nvram-wakeup a apmsleep (ani jedno není ve verzi na EEE 701 podporováno) popisované třeba tady jsem se dal do průzkumu BIOSU (podle této dobré rady a zjistil jsem, že nic takového EEE v BIOSu nemá. Hmm. Tohle mne také moc nepovzbudilo. Protože nvram-wakeup něco pindal o konfiguracích, které by se měly válet na netu, položil jsem dotaz "nvram-wakeup" "asus eee 701" a obdržel jednu relevantní stránku, byť ve francouzštině.
Ano, přiznávám se, dnes jsem objevil /proc/acpi/alarm. Pro ty, co o něm také ještě neslyšeli: je v něm uložen čas, kdy se má počítač vzbudit z režimu spánku. Takže klasicky echo "rrrr-mm-dd hh:mm:ss" >/proc/acpi/alarm a dát stroj "spát" a on se probudí. I Asus EEE 701.
Takže zbývá na probouzecí rutinu pověsit "zvonící zařízení" a je to. Tu jsem ale narazil na problém, který jsem ještě nevyřešil. Na EEE mám původní Xandros, což je v podstatě Etch s pár proprietárními kravinami. A nikde nejsem štonc zjistit, co se volá při buzení ze spánku. rc skripty to nejsou. Lenny, Bububuntu a spol mají balík pm-utils. Na Etchi ale adresář /usr/lib/pm-utils/sleep.d budete hledat marně. V každém případě, už vím, kudy na to (a doufám, že to funguje i na ARMu ... ). Asi na SDHC kartu nainstaluji ten slavný Ubuntu remix ...
Tiskni
Sdílej:
Já jsem o /proc/acpi/alarm slyšel poprvé tady v blogu.
/proc/acpi/alarm je deprecated, používej radši /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
Co prostě použít at
? :-)
Ale zkusil bych hledat dál, třeba na OpenSuSE je ten adresář /etc/pm/sleep.d
#!/bin/bash source $HOME/.bashrc # set atd if there is arg [ $# -gt 0 ] && exec at $@ <<<"$0" mpc=mpc id="" q=$(random-line "$HOME/.mpc-alarm-list") id=$(mpc-lookup "$q" | head -n 1) logger -t mpc-alarm -p info "Selected song: '$q' ($id)" ( $mpc volume 10 $mpc play $id for vol in $(seq 10 1 50) do $mpc volume $vol sleep 0.3 done sleep 1h ping muj-notebook -c 2 -w 5 || mpc stop ) >/dev/nullmpc-lookup:
#!/bin/bash source "$HOME/.bashrc" if [ -z "$1" ] then echo "Usage: $0 song_name" >&2 exit fi mpc playlist | grep -e "$1" | sed 's/^[^0-9]*\([0-9]\+\)[^0-9]*.*/\1/'random-line:
#!/usr/bin/awk -f BEGIN { i = 0; srand(); } $0 !~ "^[ \t]*$" && $0 !~ "^[ \t]*#" { array[i] = $0; i++; } END { r = int(rand() * i); print array[r]; }ps: muj playlist vzdy obsahuje uplne vsecko
Skvělé! Díky moc, přesně tohle potřebuju.
set-alarm 8:00 \ && echo mem > /sys/power/state \ && amarok -pBy mělo stačit.