Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Umí se váš počítač probudit nebo zapnout v nastavený čas? Ten můj už ano poté, co jsem zjistil, že jakýsi bug v jádře se dá obejít parametrem HPET=disable. Takže prostě navečer pustím přehrávání písniček a řeknu počítači ať jde spát. On se pak ráno probudí a pokračuje v hraní kde přestal, čímž vzbudí i mně.
Stačí jen napsat do souboru /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm nejprve nulu (reset) a následně čas probuzení (počet sekund od 1.1.1970). Pozor, musíte na to mít práva.
Na nastavení alarmu si můžete napsat párřádkový skriptík. Anebo použít můj prográmek. Vypadá takhle
Vkusné, že? Stáhnete ho odtud: http://kf.fyz.fce.vutbr.cz/pub/acpiwakeup.py.
Fungovat vám hned nebude, protože nemáte práva na zápis do výše zmíněného souboru (ale to je snadná pomoc). Navíc, na závěr se spouští skript usni.sh
, který ten počítač doopravdy uspí. Ten si musíte napsat sami (každý má beztak své vlastní vychytávky) a dát ho někam do cesty.
Tiskni
Sdílej:
Problém? To je snad to nejmenší. Když počítač probudím a řeknu mu aby hrál, tak přidat ještě jeden příkaz na vyšší hlasitost je přece naprosto triviální.
Po probuzení šibuju s hlasitostí taky, protože se občas stane, že zvukovka párkrát zopakuje obsah bufferu, což rozhodně není hezké probuzení.
Takže ve skriptu usni.sh mám:
ulož stav zvukovky, usni, počkej sekundu, obnov stav zvukovky.
Cron není potřeba.
# cat /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm cat: /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm: No such file or directoryCo mi chyba?
chyba ti modul v jadre ... musis mat zavedeny rtc-cmos. ;)
# date Sat Jan 31 18:31:02 CET 2009 # hwclock --show Sat 31 Jan 2009 06:30:54 PM CET -0.000463 seconds # echo 0 > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm # echo `date -d 3minutes +%s` > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm # hibernateProste ostal pocitac vypnuty. Este ma napada sposob vypnutia. V okomentovanom konfiguraku ku TuxOnIce je:
## Powerdown method - 3 for suspend-to-RAM, 4 for ACPI S4 sleep, 5 for poweroffMa na to vplyv "spravne" vypnutie?
To je zvláštní. Ale možná to na všech deskách nefunguje. Nicméně příkaz
echo `date -d 3minutes +%s` > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
bude správně fungovat jen tehdy, když budeš mít v BIOSu UTC. Sice píšeš, že nemáš, ale data a hwclock vypisují totéž. Nevím, čemu mám věřit. Dobrá diagnostická pomůcka je obsah souborů /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm, /proc/driver/rtc a /sys/class/rtc/rtc0/since_epoch.
Na způsobu vypnutí podle mě nezáleží. Počítač se probudí i po příkazu poweroff.
# cat /proc/driver/rtc; echo; cat /sys/class/rtc/rtc0/since_epoch; echo ;date +%s; \ echo; cat /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm rtc_time : 16:52:50 rtc_date : 2009-02-01 alrm_time : 20:59:08 alrm_date : ****-**-** alarm_IRQ : no alrm_pending : no 24hr : yes periodic_IRQ : no update_IRQ : no HPET_emulated : yes DST_enable : no periodic_freq : 1024 batt_status : okay 1233507170 1233503568
Rád bych věděl, jestli to můj program nastaví správně nebo ne. Měl by tyto posuny brát v úvahu.
$ ./acpiwakeup.py Traceback (most recent call last): File "./acpiwakeup.py", line 5, in <module> import time, sys, gtk, pango, subprocess, locale File "/usr/lib/python2.5/site-packages/gtk-2.0/gtk/__init__.py", line 48, in <module> from gtk import _gtk ImportError: No module named cairoPricom mam nainstalovane dev-python/pycairo-1.4.12 aj x11-libs/cairo-1.6.4-r1
Je tam někde nějaká chybička: když dám čas, který nastane dřív než za hodinu, tak se alarm nenastaví. Opravit to ale rychle nezvládnu
Tak to děkuji za informaci. Možná to souvisí s tím, že ti čas v BIOSu běží v lokálním čase a ne v UTC. Pak se zřejmě počet sekund od půlnoci 1.1.1970 měří špatně. Ale je to jen domněnka.
Zkus to stáhnout a vyzkoušet teď, trochu jsem to pozměnil. Nejdřív zjišťuju rozdíl mezi systémovým časem a RTC a podle toho se udělají korekce.
man rtcwake
Docela pěkný, rtcwake sem zkoušel několikrát a nikdy to nechtělo fungovat, problém je, že i když to nastavím přímo v biosu tak to nefunguje :)
Co jsem se dočetl, tak v BIOSU je mnohdy potřeba to úplně zakázat, protože tam je APM a to se nemá rádo s ACPI (nebo něco v tom smyslu). Pak mi ještě pomohlo to zakázání HPET, ale to je doufám jen dočasný workaround.
On se pak ráno probudí a pokračuje v hraní kde přestal, čímž vzbudí i mně.S těmi problémy, co má můj notebook s probouzení, bych se na tohle nespoléhal
# ./acpiwakeup.py bash: ./acpiwakeup.py: /usr/bin/python: chybný interpretr: Operace zamítnuta