Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hodlám provést následující pokus. Vezmu běžný počítač a vypnu mu ventilátor na procesoru. Poté ho nechám v režimu, kdy bude sekundu zatížen a deset sekund nezatížen. Během toho bude aktivní ondemand governor. Vašim úkolem je hádat, zda to procesor přežije, zda se počítač kousne, jestli budu nucen pokus přerušit, případně na jaké hodnotě se ustálí teplota procesoru.
Podrobnosti: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5400+, deska s čipsetem RS780/SB800, integrovaná grafika Radeon HD 3200, 4G RAM, 400W zdroj, bedna (uzavřená) Eurocase černé barvy. Chladič na procesoru je naprosto běžný dodávaný výrobcem. Teplovodivou destičku jsem ponechal původní.
Podmínky: Počítač bude mít před zapnutím teplotu okolí, tj. cca 23°C. Bude stát na stole. Ventilátor vypnu softwarově hned po bootu (nebudu ho vymontovávat). Teplotu procesoru bude hlídat skript a bude ji číst ze čtyř senzorů. Za určující se považuje nejvyšší hodnota z těch čtyř.
A teď hádejte, jak to může dopadnout:
1. jestliže se naměří hodnota vyšší než 85°C, pokus přeruším. Kdo si myslí, že toto nastane, ať hádá, za jak dlouho.
2. jestliže se počítač kousne, pokus přeruším. Kdo si myslí, že toto nastane, ať hádá, za jak dlouho a při jaké teplotě.
3. jestliže se teplota ustálí, hádejte na jaké hodnotě. Současně tipněte, za jak dlouho se ustálí (rozlišení je jeden stupeň).
Nuže, pište do diskuse svůj odhad. Pište prosím jednoznačně teplotu i čas. Výsledky se dozvíte ve středu večer.
Tiskni
Sdílej:
Je to 7 let a už tenkrát to byla hodně zmanipulovaná záležitost...
Je velký rozdíl vypnutí větráku a odejmutí heatsinku. Jinak jsem viděl Pentia 4, která se spálila i přes vkládání prázdných cyklů když přestala proudit kapalina ve vdoníkovi, takže si nejsem jistý tím, že na sto procent přežije sundání pasivu. Asi tehdy měli štěstí, a šlo o jádro Williamette na 180nm procesu s nižším taktem a spotřebou. Pokud si dobře vzpomínám.
Díky za zkušenost, ale z příspěvku není jasné, jaký přesně hádáš výsledek.
No, viděl jsem intel, který vypínal celý PC, když dosáhl 70°C.
Opravdu českých? To snad ne...
Leda by byl THG český server (což opravdu není).
2. Nastane při 76°C, po 40 minutách.
Už jsem pár takových viděl
Nevypne, to jsem zakázal v BIOSu. O tohle se postarám kdyžtak sám a při 85°C přehryznu drát.
Takže – co se stane, kdy a při jaké teplotě?
Počítač bude mít před zapnutím teplotu okolí, tj. cca 23°C.Proboha, v takovém vedru bych asi brzo chcípnul… Ty máš počítač v sauně?
Ale noták, chlapi, nezaplevelte mi to tu. Kdybych napsal okolní teplotu dvacet, zas by někdo namítal, že v létě je mnohem víc vedro.
Ty se nudis? Jestli ten procesor nechces, tak mi ho dej!
Chápu to správně, že tipuješ, že se procesor nenávratně zničí? Řekněme že to spadá do kategorie 2.
Ještě připiš čas a teplotu.
Jak jsem tuhle neúmyslně ověřoval s Intel P4 3,0GHz, i přes běžnou zátěž (plně běžící systém, Xka, KDE ...) bez ventilátoru (resp. bez odvodu tepla, ventilátor se točil, že...) to půl hodiny vydržel na 90° C (byť mu byl omezen výkon), a pak ho BIOS po zvýšení zátěže nad únosnou mez (spouštění Firefoxu ) vypnul.
Nicméně nemám tušení, jak se chovají AMD procesory... Přesto osobní odhad 1. a 1,5 minutyProč myslíte, že při zapnutí nebude mít 23°C? Hodlám ho nechat přes noc vytažený ze zásuvky a pokus provedu ráno.
Souhlasím, že teplovodivá pasta tohle určitě ovlivní, a právě proto jsem do blogu psal, že teplovodivou destičku jsem ponechal původní. Zkrátka tak jak to výrobce myslel.
Vaši předpověď chápu tak, že teplota se bude cyklicky měnit ze 30°C na 40°C a zpět. Pří zátěži za sekundu naroste na 40°C a při poklesu zátěže po deseti sekundách opět poklesne na 30°C. A takto se to bude neustále opakovat.
Proč myslíte, že při zapnutí nebude mít 23°C?Protože nějaké teplo vyzařuje, a to teplo se v bedně koncentruje až do určitého rovnovážného stavu, který závisí na chlazení skříně. A ten rovnovážný stav bude určitě >23C, přesnější odhad viz výše. Jestli to necháte přes noc v chladu, tak to jen bude déle trvat, než se ten stav nadobude. Řádově to jsou ale minuty, takže než Vám to nabootuje, tak už tam můžete být.
teplovodivou destičku jsem ponechal původníAha, takže je tam boxový chladič s původní pastou. To na mém odhadu asi nic moc nemění.
cyklicky měnit ze 30°C na 40°C a zpětJá jsem ten pokus pochopil jako jednorázovou záležitost. Pokud to budete opakovat, tak se to asi bude dít cyklicky. Pokles teploty na původní zaznamenáte ještě dřív, počítám tak do 5 sekund, a to hlavně kvůli tomu ondemand governoru. 40C uvádím jako maximum ještě s rezervou, možná to za sekundu tak vysoko ani nevyleze.
Jsem zvědavý na výsledky.
Nedávno se jedné kamarádce neustále 1-2x za hodinu kousal počítač. Přisuzoval jsem to brutálně zabordeleným windows, a tak jsem ji přesvědčil pro přechod na linux. Jaké bylo mé překvapení, když problémy nepřestaly.. Nakonec jsem si na obrazovce kde se vstupuje do biosu všimnul teploty procesoru 98° C, hned se mi rozsvítilo : ) Byla vyschlá teplovodivá pasta, stačilo napatlat a bylo po problému. Každopádně díky tomu je o jednu uživatelku linuxu víc : )
Ten procesor pracoval s takovouhle teplotou a neustálými restarty tak čtvrt roku a šlape jako hodinky, je to nějaký 2,4Ghz Celer. Někdy to holt vydrží víc, než by člověk čekal.