abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    včera 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.4. 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 496 hlasů
     Komentářů: 19, poslední včera 11:32
    Rozcestník

    Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)

    20.4.2013 18:00 | Přečteno: 1840× | Debian

    Můj milý deníčku, tento zápisek shrnuje kontrolu pravopisu ve vimu 7, ostřílenci zde nenajdou žádnou převratnou novinku, píšu si to hlavně proto, abych to příště rychleji našel ;-)

    Instalace

    Tiše předpokládám, že máme nainstalovaný "plný" vim 7 (poznámka pro začátečníky: i když se tak tváří, není vim v plné palbě automaticky nainstalovaný v Ubuntu ani Debianu, je potřeba ho ručně nainstalovat). Jak se dozvíme například tady, budueme potřebovat slovníky z Open/libre office. Kde je vzít a nekrást jsem už popsal dříve tady na ábíčku. Předpokládám dále tedy, že v nějakém open/libre office máme nainstalované slovníky, které chceme používat. Nebo alespoň máme kamaráda, který je má nainstalované a zkopíruje nám je z jeho desktopu na naší vývojářskou desku s Linuxem ;-). Zkrátka a dobře, potřebujeme párek souborů .dic a .aff. V Deianu Wheezy je najdeme ... ehm ... najde nám je find ~/.config/.libreoffice/3/user/uno_packages/cache -name "*dic". Když už je máme, tak vytvoříme adresář ~/.vim/spell a do něj je zkopírujeme/symlinkneme. Pak už můžeme spustit vim a zadat příkazy (příklad pro americkou angličtinu a češtinu):
    :mkspell us en_US
    :mkspell cz cs_CZ
    
    Po každém z těchto příkazů splodí dic a aff dítko s příponou .spl, což je onen slovník do vimu, který chceme a potřebujeme.

    Aktivace

    Slovník vybíráme pomocí :set spelllang=cz, kontrolu zapne :set spell, vypne :set nospell. Samozřejmě se to dá nacpat do .vimrc ... Pokud je aktivovaný spellcheck, můžeme set spelllang použít kdykoliv a rychle změnit jazyk (o tom, že z toho můžeme udělat makro na kombinaci kláves ani nehovořím).

    Používání

    V základním provedení vim začervení překlepy, což je pro začátek dobré. Umí toho ale mnohem víc, pro začátečníky to v angličtině popisují třeba tady. nejdůležitější příkazy jsou: Pro začátečníky - uživatele českých QWERTZ klávesnic připomínám, že = je bez shiftu a "[" i "]" jsou na klávesách "ú" a ")" po stištění Alt Gr

    Vše co jste chtěli vědět o kontrole preavopisu ve vimu, ale báli jste se zeptat vám Vim řekne na :help spell nebo to visí i na netu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.4.2013 18:48 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Chcel som odporučiť inštalácii balíčkov hunspell-cs alebo myspell-cs, ale aj v testovacej verzii Debian sú extrémne staré verzie, takže skopírovať tie z LibreOffice bude asi rozumnejšie. :)
    21.4.2013 01:09 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Všechny potřebné propriety najdete samozřejmě na webu www.vim.org.

    Všechny slovníky pro pravopis pro všechny jazyky světa najdete v přímé podobě, kdy je stačí pouze nakopírovat do adresáře /spell uvnitř vimu zde:

    ftp://ftp.vim.org/pub/pub/vim/runtime/spell/

    Není třeba žádné mkspell příkazy.

    Jednoduše stáhněte obsah výše uvedeného FTP do adresáře /spell.

    A pak už jenom používat druhou polovinu článku od „Aktivace“.

    Pokud máte gvim, nepotřebujete ani to, stačí si to vyhledat v menu gvimu Nástroje -> Kontrola pravopisu -> Nalézt další jazyky, kde se proskenuje adresář spell. A pak už jenom Nástroje -> Kontrola pravopisu -> a vyberte si jazyk jaký chcete, třeba maďarštinu nebo svahilštinu.

    A ot je všechno. Dokonce ani nepotřebujete příkazy popsané v části „Používání“, bohatě stačí, když uvidíte vlnkou podtržená chybná slova, což se dělá automaticky a pokud umíte česky, je rychlejší opravit překlep rovnou, než se producírovat návrhy na opravu od vimu.

    24.4.2013 00:03 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Příkazy se hodí, zg (zpell good) používám často :)
    26.4.2013 14:31 Miloslav Ponkrác
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Chtěl jsem jenom ukázat, že je možné používat kontrolu pravopisu bez šachování s LibreOffice, kompilování spell souborů pomocí mkspell a bez jakéhokoli příkazu.

    Že je to velmi primitivní.

    Počet lidí, kteří používají vim výhradně v textovém terminálu je asi minimum. Nejedou-li přes SSH apod. Většina z nich ho jede v grafické verzi s menu a toolbarem.

    Používám vim nějakých 15–20 let a za tu dobu už jsem dávno zapomněl příkazy h j k l, stejně jako většinu dalších příkazů, protože nevidím důvod jednou za čas to menu nepoužít. Ono to opravdu není sprosté slovo a není nutné si hrát na terminál z roku 1975 na klávesnici, kde neexistovaly šipky.

    Jinak článek je samozřejmě kvalitní a ukazuje, jak je možné ve vimu použít příkazy, či umožňují dobře si nastavit .vimrc.
    Heron avatar 26.4.2013 15:18 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kontrola pravopisu ve vimu krátce, stručně a výstižně ;-)
    Osobně vim používám výhradně v terminálu, protože jsem tak zvyklý z práce přes ssh. GVim se mi z tohoto důvodu zdá poněkud nepřirozený.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.