plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Kalendáře existují nějaké Javascriptové, ale nic opravdu pěkného jsem nenašel.Dá se použít kalendář z Kolabu (plugin do Roundcube). Před časem jsem ho počeštil, ale úplně dokonalé to bohužel není (nechce si to nechat vnutit "správný" formát zobrazení). Podobně existuje i plugin na úkoly (i do něj jsem doplnil češtinu), ale ten při mém posledním zkoušení nějak blbnul. Možná už je opraven, nevím.
Zrovna webmail by šel realizovat tak, že by serverová strana jen překládala HTTP POST/GET požadavky na IMAP příkazy a veškerá implementace a zátěž by byla na klientovi v JS.
Ano, je to prasárna a zbytečnost, ale když už někdo nemůže používat normální protokoly a je omezený jen na HTTP, tak tohle může být cesta. Na serveru si stačí držet vazbu mezi HTTP session ID a TCP spojením a přeposílat příkazy a odpovědi.
tak v tom případě i Nový Hlodač
Hřebík do rakve tomu ale dal google s geniální myšlenkou třídit poštu na Promo akce/sociální sítě/Fóra, kde mi sveřepě posílá mailing list do promo akcíTodle jsem si hned vypnul smazanim vsech tridicich kategorii
Občas používám gtalk, ale po příchodu hangoutů to prý neumí kecat do jiných sítí (ale někde jsem četl, že to není absolutní - má s tím někdo zkušenosti ?).Známé v doméně @gmail.com ve svém rosteru (prosody provozovaný na vlastním HW) stále ještě jako aktivní vidím, stejně tak se mi tam objevuje i můj testovací účet na GMailu, když se přihlásím přes webové rozhraní. Takže úplné odříznutí se nekoná. Někde jsem četl, že to zatím deaktivovali jen pro nově zřízené účty. Otázka je, jak dlouho to takhle vydrží, než to zaříznou úplně...
Kazdopadne - afera Snowden me az tak nevadi, kdyz moje data budou chtit, tak si je vezmou, at budou kdekolivNo, tady jde spíš o to, že si je berou aniž by o ně nějak extra NSA stála, dělaj to prostě proto, že to jde, preventivně..
Jo a až chlapci u dveří zazvoní, můžu skočit k RS-pro, vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??) a doufat, že jim vyražení dveří bude trvat dostatečně dlouho na to, aby nešel udělat cold bootNa disky jsem navrhoval termit, ale na SD kartu by možná stačili i klěště na štípání lístků (nebo něco podobného), jen je třeba jednou karty prvně rozpitvat a kouknou se, kde se přesně nachácí FLASH paměť. A mám pocit, že skartovačky, co umí zdrtit i CD a platební karty. by měly zvládnou i SD karty.
vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??)Mikrovlnka?
Proč jí ničit a přijít o data? Můžeš mít vycvičeného poštovního holuba, který ji odnese na předem určené místo.
Jo a až chlapci u dveří zazvoní, můžu skočit k RS-pro, vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??) a doufat, že jim vyražení dveří bude trvat dostatečně dlouho na to, aby nešel udělat cold bootJo, to by bylo pěkné, kdyby "chlapci" běžně nezvonili v půl šesté ráno, pak ti vyrazilí dveře, do bytu hodí zásahové výbušky a až se z toho dezorientovaně pobleješ, tak ti nacvaknou želízka. Nějaké vytahování a ničení SD karty bude mít v tu chvíli imho docela nízkou prioritu. Jediné co člověku dodá trochu oprávněný pocit jistoty je imho silné šifrování. Má to ovšem ten předpoklad, že stihneš smazat obsah RAM, než se k tomu dostanou (dá se řešit automaticky). Taky to předpokládá, že nepoužijí násilí, aby z tebe heslo prostě nevymlátili (dá se řešit smazáním klíčů, které si luks ukládá na začátek disku, viz 5.4).![]()
násilí, aby z tebe heslo prostě nevymlátiliJakože by tě mlátili a řvali na tebe, ať jim ho nedáváš? :)
Nehledě na to, že pokud dostanou povolení k prohlídce, tak už na tebe stejně něco musí mít a to co by vybrali z disku, by byl jenom bonus.Jo, třeba podezření, že tiskneš samolepky, které neodrážejí oficiální konsensus nahlížející na stav světa, nebo nějakou jinou absurdní kravinu.
Nehledě na to, že pokud dostanou povolení k prohlídce, tak už na tebe stejně něco musí mít a to co by vybrali z disku, by byl jenom bonus. Preventivní zásahy policie u nás rozhodně neprojdou.Chtěl bych být tak naivní.
Tiskni
Sdílej: