Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Britská policie poprvé vyžádala od občana dešifrovací klíč k datům na zabavených discích - zákon, jenž toto umožňuje, vešel v platnost na začátku října. Disk patřil aktivistce za práva zvířat, která si není vědoma toho, že by na disku nějaké šifrované soubory měla. Nicméně, pokud dešifrovací klíč nedodá, budou jí hrozit 2 roky vězení. Více na The Register.
Tiskni
Sdílej:
It was originally designed for use by human rights groups working in 3rd world dictatorships, but was often proposed for use in other countries such as the United Kingdom where threats of imprisonment can be used to force people to reveal their encryption keys (see Regulation of Investigatory Powers Act 2000).Možná by stačilo zařadit UK mezi diktatury třetího světa, a nebyla by zapotřebí ta zbytečná vedlejší věta.
Možná by stačilo zařadit UK mezi diktatury třetího světa, a nebyla by zapotřebí ta zbytečná vedlejší věta.
Evropská úmluva o lidských právech výslovně zaručuje právo člověka odmítnout vypovídat, aniž by čelil jakýmkoliv negativním důsledkům. Je to podle ECHR jedno ze základních lidských práv.Opravdu? V kterem clanku? Ja to tam nikde nenasel.
A nebyl nahodou predvolan jako svedek? Jako svedek nemuzete svedectvi odmitnout. Leda by slo o osobu vam blizkou a nechtel ji pritizit - alespon u nas to tak je.
Staci smichat tri hmotnostni dily oxidu zeleziteho Fe(2)O(3) (=rez) a jeden dil praskoveho hliniku (=stribrenka).Za mých pyrotechnických let se práškový hliník míchal se suříkem (Pb3O4). Má to ovšem tu nevýhodu, že je suřík jedovatý.
Ale pozor - dokud termit nehori, je temer neskondny, ale kdyz uz chytne, tak nejde nicim uhasit.Proto také kdysi tak brutálně vyhořela fabrika, kde se vyráběly termitové "sirky" (něco na sváření kolejnic).
Jen doufam, ze se tohohle nechytne i EU a neprosadi se to jako zakon, ve jmenu boje proti detske pornografii, terorismu a kopirovani hudby a filmu.Potom zbyva uz je jedine reseni - autodesrukcni disk.
Nesuhlasim. Potom uz zostava len jedine - zobrat zbrane a strielat kym sa nezacnu zasekavat naboje v komorach. A verte mi, ze k tomu coskoro dojde, pokial to pojde takto dalej.
Vždyť jsou horší, než náš bývalý admin na gymplu, kterýho každej nesnášel právě kvůli tomuto.
Já můžu mít na svým disku kurňa co chci, nikdo nemá právo mi do toho ňourat, ikdyby si ho z nějaké státní autority přidělil. Můžu si vyvíjet šifrovací algoritmy a budu-li na to mít kapacitu, mohu si vyvinout a poté používat nějaké extra silné klíče a algoritmy, dělat si s nimi pokusy. A nikomu do toho nic není. Co je to za idio*y, že si osobují taková práva. Ono se pod boj s terorismem dá schovat úplně vše. Od čeho by bylo šifrování, kdyby to fungovalo takhle? Zašifruju si své privátní data a pak dám klíč každému, kdo na mě zahrozí pěstí?