Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Po prvním prohlédnutí to vypadá, že squirrelmail bude asi dobrá volba. Žádné zvonečky a pískátka (bells and whistles), ale rychlé a spolehlivé řešení.
Veverka se konfiguruje pomocí squirrelmail-configure, ke svému životu potřebuje IMAP(s) server. Nahrubo jsem stloukl dovecot, až doladím konfiguraci dopíšu to sem (zatím jen prasácky naslouchá na IMAPu, ssl nejede, autentikace proti plaintext heslu - prostě fuj). Trošku zlobila spolupráce s procmailrc - to se také dočtete příště .
Takže mějme za to, že je IMAP server (v mém případě dovecot) správně nakonfigurován a squirelmail je normélně nainstalovaný z repozitáře. Pokud nemáte v poště "zapomenutých" 130 000 mailů z logů (ehmmm), tak veverka i na RS-pro běhá jako veverka.Pokud plánujete mít 130 000 mailů v inboxu, tak se na to rovnou vy*. Lépe řečeno si to nainstalujte na něčem, co má více než 128 MB RAM (ale zase to bude mít větší spotřebu). Základní gmail-like tuning:
Zvýrazňování zpráv - svým způsobem alternativa k barevným štítkům, jediná zrada je, že se musí filtrovat podle toho co "je vidět" v rozhraní, t.j. pokud dám označit mail od hacker@dev.null a on mi pošle mail From: "haxor" <hacker@dev.null> tak se to tímto filtrem neoznačí ! Naštěstí většina lidí používá přednastavené From, které se moc nemění.
Na třídění pošty jsem kdysi používal Utlouk Express s jednoduchýmiu filtry na bázi subject/from/to. V podstatě jsem to zmigroval do gmailu, kde to průběžně bobtnalo. Hřebík do rakve tomu ale dal google s geniální myšlenkou třídit poštu na Promo akce/sociální sítě/Fóra, kde mi sveřepě posílá mailing list do promo akcí. Fuj. Tato pravidla se dají přepsat do procmailu - například takhle:
# .procmailrc
DELIVER="/usr/lib/dovecot/deliver"
SHELL="/bin/bash"
:0
* ^Subject:.*\[Linuxwacom-discuss\].*
| $DELIVER -m list.wacom
:0
* ^From:.*no-reply@researchgate.net.*
| $DELIVER -m INBOX.soc.RG
# default
:0 w
| $DELIVER
RG je podsložka "doručené pošty". wacom složky lists. Naivně jsem si myslel, že to bude jako v Utlouku, že mi veverka bude ukazovat počet nepřečtených zpráv i mimo INBOX, což ale nedělá. Bohužel to nedělá ani v případě podsložek inboxu, což je dost debilní. Takže to by chtělo opravit, neboť takhle se to liší jenom graficky. Jinak technická poznámka: nové IMAPí podložky je nutno manuálně naimportovat přes složky->přihlásit/odhlásit. A nadsložky (tady třeba "list" se musí ručně vytvořit ve veverce.
Závěr prvního kroku:
Tiskni
Sdílej:
Kalendáře existují nějaké Javascriptové, ale nic opravdu pěkného jsem nenašel.Dá se použít kalendář z Kolabu (plugin do Roundcube). Před časem jsem ho počeštil, ale úplně dokonalé to bohužel není (nechce si to nechat vnutit "správný" formát zobrazení). Podobně existuje i plugin na úkoly (i do něj jsem doplnil češtinu), ale ten při mém posledním zkoušení nějak blbnul. Možná už je opraven, nevím.
Zrovna webmail by šel realizovat tak, že by serverová strana jen překládala HTTP POST/GET požadavky na IMAP příkazy a veškerá implementace a zátěž by byla na klientovi v JS.
Ano, je to prasárna a zbytečnost, ale když už někdo nemůže používat normální protokoly a je omezený jen na HTTP, tak tohle může být cesta. Na serveru si stačí držet vazbu mezi HTTP session ID a TCP spojením a přeposílat příkazy a odpovědi.
tak v tom případě i Nový Hlodač
Hřebík do rakve tomu ale dal google s geniální myšlenkou třídit poštu na Promo akce/sociální sítě/Fóra, kde mi sveřepě posílá mailing list do promo akcíTodle jsem si hned vypnul smazanim vsech tridicich kategorii
Občas používám gtalk, ale po příchodu hangoutů to prý neumí kecat do jiných sítí (ale někde jsem četl, že to není absolutní - má s tím někdo zkušenosti ?).Známé v doméně @gmail.com ve svém rosteru (prosody provozovaný na vlastním HW) stále ještě jako aktivní vidím, stejně tak se mi tam objevuje i můj testovací účet na GMailu, když se přihlásím přes webové rozhraní. Takže úplné odříznutí se nekoná. Někde jsem četl, že to zatím deaktivovali jen pro nově zřízené účty. Otázka je, jak dlouho to takhle vydrží, než to zaříznou úplně...
Kazdopadne - afera Snowden me az tak nevadi, kdyz moje data budou chtit, tak si je vezmou, at budou kdekolivNo, tady jde spíš o to, že si je berou aniž by o ně nějak extra NSA stála, dělaj to prostě proto, že to jde, preventivně..
Jo a až chlapci u dveří zazvoní, můžu skočit k RS-pro, vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??) a doufat, že jim vyražení dveří bude trvat dostatečně dlouho na to, aby nešel udělat cold bootNa disky jsem navrhoval termit, ale na SD kartu by možná stačili i klěště na štípání lístků (nebo něco podobného), jen je třeba jednou karty prvně rozpitvat a kouknou se, kde se přesně nachácí FLASH paměť. A mám pocit, že skartovačky, co umí zdrtit i CD a platební karty. by měly zvládnou i SD karty.
vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??)Mikrovlnka?
Proč jí ničit a přijít o data? Můžeš mít vycvičeného poštovního holuba, který ji odnese na předem určené místo.
Jo a až chlapci u dveří zazvoní, můžu skočit k RS-pro, vytrhnout systémovou SD kartu, tu zničit (nějaké tipy na spolehlivé zničení SD karty ??) a doufat, že jim vyražení dveří bude trvat dostatečně dlouho na to, aby nešel udělat cold bootJo, to by bylo pěkné, kdyby "chlapci" běžně nezvonili v půl šesté ráno, pak ti vyrazilí dveře, do bytu hodí zásahové výbušky a až se z toho dezorientovaně pobleješ, tak ti nacvaknou želízka. Nějaké vytahování a ničení SD karty bude mít v tu chvíli imho docela nízkou prioritu. Jediné co člověku dodá trochu oprávněný pocit jistoty je imho silné šifrování. Má to ovšem ten předpoklad, že stihneš smazat obsah RAM, než se k tomu dostanou (dá se řešit automaticky). Taky to předpokládá, že nepoužijí násilí, aby z tebe heslo prostě nevymlátili (dá se řešit smazáním klíčů, které si luks ukládá na začátek disku, viz 5.4).![]()
násilí, aby z tebe heslo prostě nevymlátiliJakože by tě mlátili a řvali na tebe, ať jim ho nedáváš? :)
Nehledě na to, že pokud dostanou povolení k prohlídce, tak už na tebe stejně něco musí mít a to co by vybrali z disku, by byl jenom bonus.Jo, třeba podezření, že tiskneš samolepky, které neodrážejí oficiální konsensus nahlížející na stav světa, nebo nějakou jinou absurdní kravinu.
Nehledě na to, že pokud dostanou povolení k prohlídce, tak už na tebe stejně něco musí mít a to co by vybrali z disku, by byl jenom bonus. Preventivní zásahy policie u nás rozhodně neprojdou.Chtěl bych být tak naivní.