Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Problém? To je snad to nejmenší. Když počítač probudím a řeknu mu aby hrál, tak přidat ještě jeden příkaz na vyšší hlasitost je přece naprosto triviální.
Po probuzení šibuju s hlasitostí taky, protože se občas stane, že zvukovka párkrát zopakuje obsah bufferu, což rozhodně není hezké probuzení.
Takže ve skriptu usni.sh mám:
ulož stav zvukovky, usni, počkej sekundu, obnov stav zvukovky.
Cron není potřeba.
# cat /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm cat: /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm: No such file or directoryCo mi chyba?
chyba ti modul v jadre ... musis mat zavedeny rtc-cmos. ;)
# date Sat Jan 31 18:31:02 CET 2009 # hwclock --show Sat 31 Jan 2009 06:30:54 PM CET -0.000463 seconds # echo 0 > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm # echo `date -d 3minutes +%s` > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm # hibernateProste ostal pocitac vypnuty. Este ma napada sposob vypnutia. V okomentovanom konfiguraku ku TuxOnIce je:
## Powerdown method - 3 for suspend-to-RAM, 4 for ACPI S4 sleep, 5 for poweroffMa na to vplyv "spravne" vypnutie?
To je zvláštní. Ale možná to na všech deskách nefunguje. Nicméně příkaz
echo `date -d 3minutes +%s` > /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm
bude správně fungovat jen tehdy, když budeš mít v BIOSu UTC. Sice píšeš, že nemáš, ale data a hwclock vypisují totéž. Nevím, čemu mám věřit. Dobrá diagnostická pomůcka je obsah souborů /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm, /proc/driver/rtc a /sys/class/rtc/rtc0/since_epoch.
Na způsobu vypnutí podle mě nezáleží. Počítač se probudí i po příkazu poweroff.
# cat /proc/driver/rtc; echo; cat /sys/class/rtc/rtc0/since_epoch; echo ;date +%s; \ echo; cat /sys/class/rtc/rtc0/wakealarm rtc_time : 16:52:50 rtc_date : 2009-02-01 alrm_time : 20:59:08 alrm_date : ****-**-** alarm_IRQ : no alrm_pending : no 24hr : yes periodic_IRQ : no update_IRQ : no HPET_emulated : yes DST_enable : no periodic_freq : 1024 batt_status : okay 1233507170 1233503568
Rád bych věděl, jestli to můj program nastaví správně nebo ne. Měl by tyto posuny brát v úvahu.
$ ./acpiwakeup.py Traceback (most recent call last): File "./acpiwakeup.py", line 5, in <module> import time, sys, gtk, pango, subprocess, locale File "/usr/lib/python2.5/site-packages/gtk-2.0/gtk/__init__.py", line 48, in <module> from gtk import _gtk ImportError: No module named cairoPricom mam nainstalovane dev-python/pycairo-1.4.12 aj x11-libs/cairo-1.6.4-r1
Je tam někde nějaká chybička: když dám čas, který nastane dřív než za hodinu, tak se alarm nenastaví. Opravit to ale rychle nezvládnu
Tak to děkuji za informaci. Možná to souvisí s tím, že ti čas v BIOSu běží v lokálním čase a ne v UTC. Pak se zřejmě počet sekund od půlnoci 1.1.1970 měří špatně. Ale je to jen domněnka.
Zkus to stáhnout a vyzkoušet teď, trochu jsem to pozměnil. Nejdřív zjišťuju rozdíl mezi systémovým časem a RTC a podle toho se udělají korekce.
man rtcwake
Docela pěkný, rtcwake sem zkoušel několikrát a nikdy to nechtělo fungovat, problém je, že i když to nastavím přímo v biosu tak to nefunguje :)
Co jsem se dočetl, tak v BIOSU je mnohdy potřeba to úplně zakázat, protože tam je APM a to se nemá rádo s ACPI (nebo něco v tom smyslu). Pak mi ještě pomohlo to zakázání HPET, ale to je doufám jen dočasný workaround.
On se pak ráno probudí a pokračuje v hraní kde přestal, čímž vzbudí i mně.S těmi problémy, co má můj notebook s probouzení, bych se na tohle nespoléhal
# ./acpiwakeup.py bash: ./acpiwakeup.py: /usr/bin/python: chybný interpretr: Operace zamítnuta
Tiskni
Sdílej: