abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:22 | Nová verze

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 163 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | IT novinky

    Eric Lengyel dobrovolně uvolnil jako volné dílo svůj patentovaný algoritmus Slug. Algoritmus vykresluje text a vektorovou grafiku na GPU přímo z dat Bézierových křivek, aniž by využíval texturové mapy obsahující jakékoli předem vypočítané nebo uložené obrázky a počítá přesné pokrytí pro ostré a škálovatelné zobrazení písma, referenční ukázka implementace v HLSL shaderech je na GitHubu. Slug je volným dílem od 17. března letošního

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 15:11 | Zajímavý projekt

    Sashiko (GitHub) je open source automatizovaný systém pro revizi kódu linuxového jádra. Monitoruje veřejné mailing listy a hodnotí navrhované změny pomocí umělé inteligence. Výpočetní zdroje a LLM tokeny poskytuje Google.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 04:44 | Zajímavý software

    Cambalache, tj. RAD (rapid application development) nástroj pro GTK 4 a GTK 3, dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0. Instalovat jej lze i z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 14:55 | Nová verze

    KiCad (Wikipedie), sada svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA), byl vydán v nové major verzi 10.0.0 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 13:22 | IT novinky

    Letošní Turingovou cenu (2025 ACM A.M. Turing Award, Nobelova cena informatiky) získali Charles H. Bennett a Gilles Brassard za základní přínosy do oboru kvantové informatiky, které převrátily pojetí bezpečné neprolomitelné komunikace a výpočetní techniky. Jejich protokol BB84 z roku 1984 umožnil fyzikálně zaručený bezpečný přenos šifrovacích klíčů, zatímco jejich práce o kvantové teleportaci položila teoretické základy pro budoucí kvantový internet. Jejich práce spojila fyziku s informatikou a ovlivnila celou generaci vědců.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    20.3. 04:44 | Zajímavý článek

    Firefox 149 dostupný od 24. března přinese bezplatnou vestavěnou VPN s 50 GB přenesených dat měsíčně (s CZ a SK se zatím nepočítá) a zobrazení dvou webových stránek vedle sebe v jednom panelu (split view). Firefox Labs 149 umožní přidat poznámky k panelům (tab notes, videoukázka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.3. 00:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.9 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 146. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.3. 00:11 | Zajímavý software

    Dle plánu byla vydána Opera GX pro Linux. Ke stažení je .deb i .rpm. V plánu je flatpak. Opera GX je webový prohlížeč zaměřený na hráče počítačových her.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.3. 19:22 | Nová verze

    GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1131 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    23.2.2005 19:15 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše X.org vs. XFree
    Vzhledem k tomu, že v FC2 byly X.org v6.7.0, tedy verze prakticky shodná s (tuším) XFree 4.4, je důvod pochybovat, že problémy jsou způsobeny čímsi v X.org.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    23.2.2005 19:49 Michal Švanda | skóre: 19 | blog: vlkovo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: X.org vs. XFree
    Souhlasim. Mam FC2, nVidia kartu a popsane problemy rozhodne pozoruji.
    Luk avatar 23.2.2005 20:13 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: X.org vs. XFree
    Samozřejmě, že důvodů vzniku každého z popsaných problémů může být víc. Ale jádrem to asi nebude (tím spíš, že jsem 2.6.x úspěšně provozoval na RHL 9), na window manageru to nezávisí (všechny problémy se projevují s GNOME, KDE i Xfce) a aplikační programy to zavinit nemohou. Hardware se nezměnil, takže tam bych to nehledal. FC 3 obsahuje verzi 6.8.1, všechny problémy z FC 2 přetrvávají.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    23.2.2005 20:09 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Nevím jestli za zo mohou X.org
    Sám mám na Slackware 10.0 také X.org ve verzi 6.7.0, jádro je 2.4.26, grafická karta NVidia GeForce 440 MX s 64MB (Prolink) a žádné problémy s nestabilitou či čemkoli jiným nepozoruji (mám ovladač od NVidie). Možná je to jádrem a možná je to problém hardware. Pro mě se přechodem na X.org nic nezměnilo.
    TomCat avatar 23.2.2005 20:56 TomCat | skóre: 11 | blog: Proti proudu | Praha-západ
    Rozbalit Rozbalit vše Problemy?
    Pokud se objevi problemy s necim, tezko muzes pricitat vinu X.org ve chvili, kdy jsi zmenil celou distribuci a ne jen jedinou aplikaci. Naopak musim rict, ze s X.org je obecne mnohem mene problemu nez s misty ponekud nekoncepcnimi XFree86. S vetsinou problemu, ktere popisujes, jsem se uz setkal, ale to je nemoc konkretnich aplikaci na konkretnich distrech, resp. jejich vzajemne interakce. Osobne pouzivam uz dlouho distra, ktera neprasi PC haldou vzajemne zavislych knihoven a navzajem nekompatibilnich kompilaci balicku a nemam zadne problemy. Ani tebou popisovane, ani jine. A co se tyce Fedory (no flame pls), musim se priznat, ze jsem po mnoha marnych pokusech donutit tuhle distribuci ke stabilite nahradil FC na nekolika serverech Slackwarem a svete div se - nulove problemy, betonova stabilita a velice prijatelna bezpecnost. FC je podle me zajimava hracka pro lidicky, kterym se styska po rudem klobouku, ale nedokazu si predstavit pouzivat cokoliv zalozeneho na RPM pro vaznou praci ;-)
    Lazarus Long: Hloupost nelze vyléčit penězi, výchovou a dokonce ani zákony. (Robert Anson Heinlein - Dost času na lásku)
    23.2.2005 21:17 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problemy?
    RPM mohou kritizovat debianisti či gentooisti, kteří mají něco -- přinejmenším diskutabilně -- lepšího. Ale slackare? Tos mě fakt pobavil ;-D

    Největší problémy RPM jsou nesmyslné závislosti (za které mohou packageři, ne RPM) a to, že ho používá N distribucí a různí experti pak zkoušejí instalovat balíčky z náhodných distribucí -- ten bordel, kdyby oněch N distribucí používalo tgz, bych chtěl opravdu vidět...

    A security ve one man show distribuci je pomalu oxymoron.
    23.2.2005 21:27 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problemy?
    Kdyby N distribucí používalo tgz, tak se buď všichni zblázníme a budeme kompilovat nebo se z toho stane něco jako RPM. A stejně by to byl bordel.
    Copak toho není dost?
    4.3.2005 15:07 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problemy?
    maz mozek tak k cemu nejaky prekombinovany balickovaci system
    USE="-gnome -kde";turris
    23.2.2005 20:59 ondra
    Rozbalit Rozbalit vše X.Org a nVidia
    Zdravim,

    uz pres rok pouzivam Gentoo a popsane problemy nepozoruju. Mam tu samou grafickou kartu a pouzivam binarni ovladace od nVidie. Stabilita je perfektni, nevzpominam si, kdy naposled mne nejaka aplikace spadla. Dokonce bez problemu provozuju Blender a par 3D her.

    ----- Dalsi odstavec neni urcen pro notoricke flamery :)

    Tyhle zkusenosti bohuzel rozhodne nemam s FC3. Chtel jsem ji rozjet na tom samem pocitaci, vzdy to skoncilo tim, ze az jsem rozjel Toto, nejelo Tamto. Kdyz se to opakovalo asi 5x, s Fedorou jsem se rozloucil. Posledni kapkou bylo, kdyz jsem v bugzille pri hledani reseni jednoho z techto problemu docetl "Yes, we know about it, it's a bug. It will be fixed in the next release" :). A na FC4 se mi fakt cekat nechce...

    Zkuste (aspon na vyzkouseni) jine distro - nerikam, ze nekomu FC nefunguje dobre, ale popsane problemy IMHO nejsou chyby v X.Org.

    Ondra
    23.2.2005 21:05 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: X.Org a nVidia
    Mohl bys prosím vysvětlit, co je směšného/špatného na

    Yes, we know about it, it's a bug. It will be fixed in the next release.

    Zejména když je release jednou za několik měsíců. Děkuji.
    23.2.2005 21:25 ondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: X.Org a nVidia
    Tak jak jsem to vylozil nic. Takze abych trochu osvetlil situaci: jedna o se chybu (tykajici se prave funguvani nekterych karet od nvidie), ktera se vyskytovala jiz ve FC2. Navic timto ten komentar vyvojare FC skoncil, takze zatimco v Gentoo jsem zvykly na to, ze balicek je opraven opravdu rychle, tady nebyl nastinen ani nejaky workaround. Navic podobnych problemu tam bylo vice, proto ta posledni kapka.

    Ale jak jsem rekl - nerikam, ze nekomu nemuze fungovat FC dobre nebo ze by s ni nemohl byt spokojeny. Moje osobni zkusenost je ale takova, ze dostat Fedoru jisteho idealniho stavu zabere vice casu, nez kompilace Gentoo na desktopu s KDE od stage1 :(. Jak uz jsem ale nekde psal - zatimco tu kompilaci provadi pocitac, ty problemy musim resit ja.

    Ale presne tohle jsem vubec nechtel zacinat - proste si akorat myslim, ze vyse popsane problemy s padanim aplikaci ap. nejsou chyby v X.Org, kdyz mne se stejnou kartou funguji naprosto bez problemu.
    25.2.2005 16:07 SALEMwhite
    Rozbalit Rozbalit vše Re: X.Org a nVidia
    mam uplne silene potize s ovladacema jelikoz se mi nekam ztratili tak se tet snazim nejaky stahnout a jsou vadny vsechny ale koukam ze tobe jdou mohl bys mi dat nejakej odkaz kde by se dali stahnout ? dik taaoo@email.cz

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.