Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
To není pěkně zformulováno.
Souhlasím s obsahem, respektive, souhlasím s tím, co se autor dopisu snaží prosadit. Ale formulace stojí, s prominutím, za hovno. Ten prostřední odstavec je zoufalý - "mělo by to negativní dopady; výrazné zhoršení; razantní zpomalení; vyšší náklady; snížení produktivity; blablabla". To je čistě demagogická argumentace bez jediného zdůvodnění, nikde tam není řečeno proč, co je příčina, co je důsledek. Celý ten odstavec (obsahově velmi pěkně) jenom říká, že něco je blbost, ale není tam ani čtvrt slova o tom, proč je to blbost. To je prostě demagogie.
Sorry, s takovým dopisem nemůžu souhlasit. Souhlasím s jeho "myšlenkou", ale nesouhlasím s "provedením". Podle mě to působí pouze dojmem dalšího výkřiku nějakého hysterického zeleného nebo jiného fanatika - zabij bobra, zachráníš strom.
Tohle není styl argumentace, za který bych byl ochoten se postavit.
Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R'
2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$`
`
Prvý krát som im písal už začiatkom marca. A vtedy som dostal len neurčitú odpoveď od Moniky Beňovej. Vtedy som ich mailové adresy bral z tejto stránky - a tam ju má uvedenú len polovicka z nich. Ale minulý týžden som si povedal, že čas, kedy ich hlas naozaj nieco zaváži, sa blíži a opýtal som sa p. Lubora Illeka zo Slovenskej Informacnej Spoločnosti (, ktora bojuje na tomto poli už dlho) ako sa veci majú. Ten odpovedal, že Ústav Priemyselného Vlastníctva (, co je štátny orgán, do ktorého kompetencií táto oblasť spadá) prijal 90% požiadaviek SISp a stavia sa "proti". Každopádne, ale SISp odporúča všetkým, ktorým na zákaze patentov záleží, kontaktovať europoslancov aj individuálne.
Ja sám som tak urobil v sobotu. Podarilo sa mi nájst stránku, podľa ktorej mailová adresa každého z nich je prvé písmeno krstného mena plus priezvisko v doméne @europarl.eu.int. Poslal som 14 mailov a zatiaľ som nedostal žiadnu odpoveď. Ale vtedy v marci to trvalo 12 dní, než som dostal odpoveď od p. Beňovej. Tak hádam to k niečomu bolo. Napíšte aj vy.
europarl.eu.int
má každý poslanec EP (a uživatelské jméno je první písmeno z křestního jména + celé příjmení).
Tiskni
Sdílej: