Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Nevim, jestli jsi doopravdy myslel slovo tortura, protoze to v tom kontextu moc nedava smysl a podle meho nazoru by tortura nemela byt zavedena vubec, protoze by se mrzacili lide, kteri nic nespachali, jak tomu bylo az do konce 18.st. Stejne jako ted jsou obcas zavirani.
Naprosto souhlasim s timto clankem. Znasilneni je i podle me nejhnusnejsi svinarna, ale to neznamena, ze by takovy clovek mel skoncit ve vezeni po cely svuj zivot. Pokud nekdo spacha vice znasilneni a prokaze se u nej dusevni choroba, stejne nikdy nevyjde z lecebny a nebo je vykastrovan. To je dostatecny trest.
Doporucuji knihu Vsechny prdele sveta i ta ma - Ch. Bukowski;)
Daleko horsi je, kdyz nekdo (konkr. Vaclav Havel) pusti z vezeni cloveka, ktery touzil videt krev a taky pro to vse delal. Kdyz ho chytli a dali do vezeni, tak zmrzacil dva vezne, jednoho bodl lzici do oka. Pak uz vezni chodili ve skupinkach a bali se ho i dozorci. A na zaklade jednoho pochybneho a zaplaceneho posudku ho tedy nekdo pusti a nez ho opet chyti, stihne zabit jeste par lidi. Hezky pribeh, co?
Moc dobře a hezky to popisuješ. Ty vlastnosti trestu, to dává smysl. Opravdu by asi nebylo vhodné pachatele veřejně lámat v kole.
V tomto případu je ten počet znásilněných dost vysoký. Dalo by se říct, že když jich znásilním deset, je dost pravděpodobné, že mě chytnou, tak rychle budu znásilňovat další, když už jsou za stejnou "cenu"!
Další důležitou věcí je ochrana společnosti před pachatelem. Zlámání v kole je dost účiné... ale fuj, to jsme zavrhli, píšu to sem jenom pro představu. Po odsezení trestu (a pomoci odborních lékařů), nebudeš mít strach, když bude bydlet ve tvém okolí, kudy chodí tvá žena (přítelkyně, dcera) do práce? Také proto je tu volání po delším trestu.
Jak už jsem psal v úvodu, máš rozumné názory, s většinou souhlasím.
Dalo by se říct, že když jich znásilním deset, je dost pravděpodobné, že mě chytnou, tak rychle budu znásilňovat další, když už jsou za stejnou "cenu"!A proto by se mel za kazdy skutek vynaset samostany rozsudek a pachatel by mel jit pak sedet na jejich soucet. Za kazdou zenu sest az sedm let. To mame neco pres sto ctyricet let, to by snad mohlo stacit.
Kamenem úrazu je delegace rozhodování a uplatňování trestu na zástupnou strukturu, jako je stát. Ono to u větších společenských celků bohužel asi jinak nejde, ale je nutné počítat s mnoha slabinami. V praxi způsoby a uplatňování trestů, především odnětí svobody, nevedou k žádné nápravě pachatele a naopak často se vrací do společnosti díky vlivu vězeňského prostředí ještě nebezpečnější a asociálnější. Pozitivní je jenom ochrana dočasným odloučením od společnosti. Bohužel díky Základní listině práv a svobod nikdo nedonutí odsouzené, aby alespoň částečně vydělávali na svoji internaci a vše leží na bedrech daňových poplatníků. I v tzv. "vyspělých" společnostech jsou si před právem někteří rovni a jiní rovnější a často to závisí na finanční situaci obžalovaného a ten, který si může dovolit špičkového a schopného právníka, končí s daleko nižšími sazbami nebo dokonce bez trestu než ten, kterému je přidělen nějaký ňouma ex-offo. Tohle pravidlo bohužel platí i pro zajišťování zdravotní péče.
Průchod přirozenosti(osobní msty) s vědomým porušováním práva chápu pouze v případech vážného ublížení členu rodiny. Pokud by někdo ublížil mé dceři a mé vědomí by jednoznačně identifikovalo pachatele, osobně bych udělal vše pro jeho likvidaci. I kdyby mě to mělo zevnitř spálit. Ale doufám, že osud mě nikdy nepodrobí takové zkoušce.
náhrada škody a nákladů na trest - jak a co chces kua nahradit?Náklady na trest jsou jasné, to už jsem tu popsal. A měl by samozřejmě ty znásilněné ženy dostatečně odškodnit. Sice to neodstraní psychické následky, ale mohou si za ty peníze nějak zpříjemnit život.
pomoc při návratu do života - COZE?! to prece nemyslis vazne.To myslím smrtelně vážně. Pokud se trestanec vrací do života po mnoha letech v kriminále, dost často nemá v normálním světě nic, o co by se opřel. Proto to bez pomoci skončí velice pravděpodobně tak, že začne krást nebo loupit. Tvoje řešení by určitě bylo ho za tohle (nejlíp předem) potrestat. To je chyba. Pokud jsou možnosti, jak snadno a levně tomuhle zabránit, není důvod to neudělat. Už se to v praxi děje, i když zatím v nevelké míře.
náhrada škody a nákladů na trest
Mě osobně se nelíbí povinnost vězňů hradit náklady na uvěznění.
Na základě morálky vetšinové společnosti jsou vytvořeny zákony. Každý kdo vyznává jiné hodnoty je buď znevýhodněn (sám sebe připravuje o legální možnosti a zároveň nese důsledky jejich využívání ostatními) nebo trestán. I trest je určitou diskriminací, protože trestaný nemusí morální kodex určující míru jeho provinění vůbec vyznávat. Nutit dotyčného ještě nést náklady je vrchol arogance.
Pokud se společnosti zdají náklady na vězeňský systém neúnosně vysoké, bude to pravděpodobně dáno vzrůstajícím počtem vězňů. Z toho lze vyvodit, že zákony deklarovaná morálka již neodpovídá morálce vyznávané vzrůstajícím podílem společnosti a měla by se změnit, nikoliv tvrději prosazovat.
Jak již bylo zmíněno ve spotu, náš trestní řád umožňuje ukládat alternativní tresty. Účinnější než dvouletá podmínka, bude třeba 1000 hodin veřejných prací. Uvěznění člověka by mělo přicházet na řadu až ve chvíli, kdy lze předpokládat, že obviněný bude v trestné činnosti v budoucnu pokračovat.
Nutit dotyčného ještě nést náklady je vrchol arogance.Zrovna na tomhle nic špatného nevidím. Když je někdo na svobodě, pečení holubi mu do huby nelétají, musí si na jídlo vydělat. Není důvod, proč by si neměl (pokud má možnost pracovat) platit jídlo v kriminále.
Šlo by ňák udělat aby oni odškodňovali ještě mě? V ČR určitě! :)
Tiskni
Sdílej: