Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
PHP umřelo.Zatím lze (k velké nelibosti pythonistů a perlátorů) konstatovat, že tomu tak naštěstí není
a co sa tyka inych veci, tak napr. zvrhly napad mat pole a asociativne pole ako jeden datovy typ, to fakt mohli vymysliet len v php. pokracovat by sa dalo, no vacsina veci, co mi vadi sa riesi, mozno v takej verzii 7.0 to uz bude aj pre mna pouzitelny jazyk.
Kdysi jsem mel gold certifikat na php od brainbench, pak jsem se zacal venovat spis administraci nez programovani a postupne jsem prosel pres perl a python k jave (a nyni jsem cerstvy SCJP :)). Kazdy z tech jazyku ma neco do sebe - perl je na kratke programky pro zpracovani textu, python je takovy univerzalni na male a stredni programy a java na ty velke (jde o muj osobni nazor a zkusenosti - ostatni si muzou myslet neco jineho).
PHP melo svuj smysl v davnych dobach kdy nic jineho nebylo (nekdy okolo verzi 3 a 4), potom se objevily perl, python, java a dalsi a php z kazdeho z nich neco prevzalo takze ted vypada akorat jako neuveritelny chaos, casy kdy bylo jednoduche jsou davno pryc. Uznavam argument ze nejaka verze php je snad na kazdem hostingu, ale to nic nevypovida o kvalite. Troufam si tvrdit ze s pythonem nebo perlem a nejakym lepsim frameworkem se programuje mnohem lepe a rychleji (to koneckoncu plati i o jave, ale tam se rychlost projevi az s velikosti).
PHP melo svuj smysl v davnych dobach kdy nic jineho nebylo (nekdy okolo verzi 3 a 4), potom se objevily perl, python, java a dalsiTo měl být vtip nebo sem vás jen špatně pochopil? PHP je mnohem mladší jazyk než všechny ty co jste uvedl. Původně to byla dokonce jen sada skriptů v Perlu, později se přepsala do C a velký boom pokud vím slavilo až s verzí PHP 3. Jediné co je pravda je, že objektovost do něj byla "napasována" až dodatečně (dost se inspirovali řekl bych právě u Javy) a je to na tom znát. Prosím vás co to bylo za certifikát co jste to dostal?
komentuj len jazyky a problemy, ktore poznas. skus si zagooglit Catalyst
<?php # print $var;?><html_tag><?php ?>
Přesně. Učil jsem se programovat, když vyšlo PHP4. Bylo to super. Během 2 let jsem se o tom jazyku dozvěděl hodně věcí a naučil se OOP co tam bylo. Pak jsem šel chvíly dělat na jiných projektech v C++. Pro PHPkaře to je hroznej opruz:) Pak přišlo PHP5. Byl jsem nadšen, odhodil jsem PHP4 a začal jako jeden z prvních používat pětku už od beta verzí. Pak jsem přešel na Linux a našel Pythona ve svý distribuci. Název mě zaujal a jazyk ještě víc. Už ani v tom PHP se mi nechce nic dělat:)
Problém s přechodem z PHP4 na 5 jsou hostingy a nechuť PHP programátorů (vidím to hlavně u nich) učit se něco novýho. Do školy chodim s borcem co prohlásil, že OOP neumí, nebude se ho učit, a že je na ho*no. A tenhle týpek psal učební scripta pro naši školu o PHP:) Se pak nemůžem divit, že PHP upadá, když nikdo nechce používat nový verze a lidi se nechtějí učit nové věci.
Tiskni
Sdílej: