V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
gcc -O3: 5.62s icc -O3: 6.07s java: 5.34sParalelizacia icc u mna bola viacmenej bez vysledkov na vykon (vramci statistickej chyby...)
icc -O3 -parallel -axT -xO : 5.99s icc -O3 -parallel -openmp -axT -xO : 6.03s
gcc -O3: 3.18s icc -O3: 6.68s java: 5.34s
icc -O3 -ipo fib.c 14.640s icc -O3 -ipo -parallel fib.c 8.935sje zrychleni o cca 40%, coz je na dvoujadrovem procesoru na hranici praktickych moznosti (kvuli rezii hardwaru i softwaru). a proto pisi: ,,ta paralelizace ma docela hezke vysledky'' v dalsim testu jsem se ji pokusil rozhodit side-effecty, aby se ukazalo, jak to zvladne... a s tim uz si nedokazal poradit, ale to neni rezie -- jinak by to nefungovalo ani v prvnim pripade... navic je zrejme, ze icc zvlada jen paralelizaci smycek a ne volani.
int fib1(int x, int i) { if (i <= 2) return x+1; return fib1(fib1(x, i - 2), i - 1); }tak jsem dostal +- stejný výkon od gcc i icc (= stejný jako gcc a původní program). MMCH, kdo dokáže říct co ten asm pro původní program skompilovaný gcc dělá, je fakt dobrej.
muj paralelizujici interpreter schemu se s tim vyrovnal bez vetsich ztratSmím se zeptat jak? Spoolujete ty side-effecty a třídíte podle času, kdy měly nastat? Nebo je jen vykonáte v nějakém pořadí a tím změníte sémantiku programu? Co děláte, když např. čtete hodnotu, která teprve bude zapsána?
nbench 2.2.2, kod v C, testuje razeni ciselne a retezcove, operace nad bitovymi poli, FFT, huffman, sifru idea, neutonovou sit...
gcc -march=nocona -O3
MEMORY INDEX : 27.356 INTEGER INDEX : 25.623 FLOATING-POINT INDEX: 42.247
icc -O3 -axT -xT
MEMORY INDEX : 22.976 INTEGER INDEX : 32.503 FLOATING-POINT INDEX: 78.696
icc -O3 -axT -xT -parallel
MEMORY INDEX : 23.318 INTEGER INDEX : 32.532 FLOATING-POINT INDEX: 78.393
-ipo vykon vyrazne snizilo...
Prevaha icc v necelociselnych vypoctech je brutalni.
Je pravda, ze spousta veci by se dala vylepsit a nektere techniky v gcc uplne chybi. Take je pravda, ze pro cloveka, ktery problematice rozumi, jsou nedostatky opravdu hodne protivne. Ale vyraz "mizerne optimalizujici" u gcc rozhodne neni na miste.
Pokud jde o zapisek konkretne, tak nevypovida vubec o nicem.
Tiskni
Sdílej: